2019 Yamaha NIKEN GT

Yamaha’nın çığır açan ve parçalara çarpan üç tekerlekli motosikletine tur yeteneği eklendi. Yamaha Niken geçen yılki en büyük konuşma başlayanlar biriydi EICMA . Yalın olabilen üç tekerlekli, holigan dostu MT-09’a göre dişli çalıştıran ve tamamen kendine ait bir görünüme sahip olduk, etkilendik ve bu sene test ettiğimizde biraz şaşkınlığa uğradık . EICMA 2018’de Yamaha, bu üç tekerlekli makinenin hiçbir yere gitmediğini ve daha tur dostu bir seçenekle çizgiyi genişlettiğini göstermiştir. Niken GT ile tanışın. İlk olarak, süspansiyon, şasi, motor ve elektronik paketinin tümü, Yamaha’da kesinlikle sunduğumuz bir paket olan Niken’e ait taşıyıcılardır ve “inovasyon odaklı” “deneyim odaklı” için “eşi benzeri görülmemiş ön uç tutma” sunmayı hedeflediklerini belirtti. Yeni başlayanlar değil, profesyonel sürücüler için üretildi, daha kolay bir motosiklet deneyimi arayanlar için değil. Yamaha, bu ürünü deneyimli tutkunları için yerleştirme konusunda çok netti. Niken GT, Niken’in belirtilen amacını benimsemiş ve daha turlu bir hale getirmek için içerik katmaktadır. Diğer bir deyişle, Niken GT, özel olarak tasarlanmış konforlu koltuk ve 25 litrelik ABS yan kasalar için daha hızlı ve daha uzun turne ön cam ekler. Ekstra rahatlık için, taşıyıcı tabanın arkasında entegre yolcu tutamaçları bulunur. Niken GT’nin ekstra özelliklerini yuvarlamak standart bir merkezdir. Eğer ilgileniyorsan, hızlı hareket etsen iyi olur. Yamaha, Niken GT’nin sınırlı bir kullanılabilirliğe sahip olacağını ve bir tane almak için yerel bayinize giremeyeceğinizi söylüyor. Niken GT, yalnızca Yamaha’nın çevrimiçi rezervasyon sistemi aracılığıyla kullanılabilir ve ardından sipariş yetkili bir Yamaha bayisi tarafından yerine getirilir. Niken GT, 17.299 dolarlık önerilen bir perakende satış fiyatına sahip ve Mart 2019’dan başlayarak satışa sunulacak.

Motosikletimizi yol boyunca, dik ve kontrol altında tutmaktan, ortalama bir kauçuk tabanından sadece birkaç santimetrekare olmasına rağmen, nihayetinde sorumlu olan iki lastik temas yamasının toplam boyutunu sık sık düşünmüyoruz. . Bunun nedeni, modern motosiklet lastiklerinin, yoldaki bir süper spor motorsikletinde 55 dereceye kadar yalın açılar üretebilecek kadar temiz, kuru kaldırımda kayda değer miktarda çekiş sağlamasıdır. Aslında, yol koşulları mükemmelden daha az, yani ıslak, kirli, buzlu, yağlı veya yukarıdakilerin tümü ve çekiş kıtlığı olana kadar lastiklerimiz hakkında endişelenmiyoruz. Tipik motosikletçilerin sürmesini engellemek için yeterince yıldırıcı olmazken (umarım yavaşlarsınız). Yamaha’dan birileri de aynı düşünceye sahip olmalıydı, çünkü 2007 Tesseract ve 2014 TriCity ve 01GEN gibi birkaç Leaning Multi-Wheeled (LMW) konsept makinesi yaptıktan sonra, akıllara durgunluk veren Niken bu sonbaharda bayilere gelecek. Popüler MT-09 üçlüsünün yeni çıkmış versiyonudur. 2019 Yamaha Tracer 900‘e dayanan Niken, kafalarını ve köşelerini iki ön tekerleğe döndürür ve iki tekerlekli bir motosiklet gibi eğilir, daha önce yaklaşık 45 dereceye kadar çıkarır. Footpeg duygularını öğütmeye başlarsın. Bir Yamaha MT-09’un 51 derece yalın olabileceği söyleniyor, ancak Niken’in maksimum viraj alma performansı ve güveni için tutuş ve dengeyi arttırma misyonunun köşe dışı spor motosikletlerine atılma girişimi değil, kaybetme riskini azaltma denemesi olduğu söyleniyor.

Öne çıkan iki konsept yeni olmamakla birlikte, Piaggio’nun MP3 scooter’ının benzer bir düzeni var. Yamaha, bu kadar seri üretim motosikletine bulan ilk kişi. Önde paralel paralel dörtgen kollar, maksimum yağlanmaya izin vermek için tekerleklerin dışına monte edilen ve her iki yanda iki USD çatal ayağı olan, tamamen ayarlanabilir ön yükleme ve sönümleme özellikli 43 mm arka ayak ve tekerleği tutan 41 mm ön ayak içeren konsollu süspansiyonu destekler. hizada fren tertibatı. Direksiyon, ofset direksiyon mafsalları (çoğu otomobilde kullanılan Ackermann direksiyon geometrisi) içeren ayrı bir bağlantı çubukları ve bağlantı grubu ile sağlanır, böylece iç tekerleği dıştan daha kademeli olarak döner ve ihtiyaç duyan iki tekerleğin problemini çözer.

Tüm shebang’ı desteklemek, çelik döküm mesnetli, çelik boru ana gövdesi ve alüminyum döküm traversi pivot destekli ve traversli bir hibrid çerçevedir, muhtemelen Tracer 900’ün alüminyum çerçevesinden çok daha güçlü bir düzenlemeye sahiptir, ancak Niken’in dingil mesafesi sadece 10mm daha uzun. Ayrıca, daha güçlü motorsikletlere daha kolay başlaması için daha güçlü şanzıman dişlileri, revize edilmiş EFI ayarları, biraz daha düşük nihai tahrik dişlisi ve % 18 daha fazla krank mili kütlesi dahil, sıvı soğutmalı, enine 847cc DOHC sıralı üçlü üzerinde de birkaç değişiklik yapıldı. Telden gaz, üç sürüş (D Modu) ve çekiş kontrolü (TCS) modları artı seyir kontrolü ve vites büyütme için çok fonksiyonel bir Hızlı Değiştirme (QSS) standarttır. Süspansiyon ön ve arka sertliği olmadan sağlam ve tek arka şok ayarlanabilir ribaunt sönümleme ve uygun uzaktan önyükleme ayarı sunar. Diğer performans motosikletlerinde olduğu gibi, Niken üçlü diskli frenlere sahiptir. Ön kısımlar birbirinden biraz daha uzaktır ve önden biraz daha fazla ısırmanın karşılanmasına rağmen, büyük makineyi oldukça iyi bir şekilde aşağıya çeker.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu