Benelli TNT 250 Motosiklet İncelemesi

İtalyan Benelli firmasının ülkemizdeki en çok satılan motosikletlerinden biri olan TNT 250, gerek görüntüsüyle gerekse sesiyle oldukça dikkat çeken bir motor. Düşük cc’li motosiklet kullanıcıların elde etmek istediği dört silindir sesi, TNT 250’de mevcut olan bir ses. Motosiklet çift silindir olmasına rağmen vermiş olduğu sesle, dikkatleri üzerine çekiyor ve bir dört silindir havası yaratıyor. Az bilinen bir motor olmasına karşın, rakiplerine göre böyle bir özelliğiyle fazlasıyla dikkat çeken TNT 250, sınıfına göre yeterli performansa sahip ve daha çok uzun yol odaklı üretilmiş bir motor. Gelin isterseniz TNT 250’yi tüm detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Benelli TNT 250 Motor Özellikleri (Teknik Özellikler)

Benelli temelinde İtalyan bir firma olarak bilinse de 2005 yılında bu yana Çinliler bu firmayı çalıştırıyorlar ancak Çinliler motosikletin üretim kalitesinden herhangi bir tasarruf yapmamışlar. Motosiklet olağan kalitesiyle ülkemize geliyor ve satışları yapılıyor. Çift silindir olan bu motosiklet, 11 bin devirde arka tekere 31.5 beygir güç veriyor. Ayrıca 9 bin devirde ise 21.2 Nm torku yine arka tekere yansıtıyor. Her ne kadar R25 gibi tork ve beygir farkı biraz açık olsa da motosikletin 250 cc’lik bir naked’e göre performansı gayet yeterli.

8 valf, 6 vites ve DOHC motor teknolojisine sahip olan TNT 250, başarılı bir motor bloğuna sahip. Su soğutmalı olan bu motosiklet, birçok çanta vb. ürünlerle donatılabiliyor. Bu sayede tam olarak bir seyahat motoruna dönüşüyor ve yakıt kapasitesi de bu duruma oldukça uygun. Toplamda 16 lt.’lik bir yakıt kapasitesine sahip olan Benelli TNT 250, 300 mm. ön disk ve 230 mm. arka diskle de yeterli bir fren performansı sağlıyor. Ayrıca çift disk frene sahip olan TNT 250, çelik fren hortumlarıyla donatılmış ve motosikletin fren performansı rakiplerine göre bambaşka bir seviyeye çıkartılmış.

Motosikletin ağırlık olarak 185 kg. olması, önemli dezavantajlarından biri olarak görülürken, sonradan takılan çantalar ve çanta içindeki yüklerle birlikte motosikletin ağırlığı 200 kg.’yi rahatlıkla geçiyor. Bu nedenle motosikletin biraz güç istediğini söylemek mümkün.

Benelli TNT 250 Yakıt Tüketimi ve Parça Fiyatları

Benelli TNT 250, yüksek performans sağlamasa da 150 km/h gibi hızlara rahatlıkla ulaşabilen bir motosiklet ancak bu tür hızlara ulaşmak için biraz gaz açmak gerekiyor. Sakin kullanımda 3.5- 4 lt. gibi bir yakıt sarfiyatına neden olan bu motosiklet, agresif veya devirli kullanımda ise 5.5 lt. gibi değerleri zorlayabiliyor. Özellikle çift silindir olması, bu yakıt sarfiyatının en önemli nedenlerinden biri olarak bilinirken, yakıt tüketiminin biraz cep yakan tarafta olduğu söylenebilir. Uzun yol, sakin kullanım ve seyahatlerde yakıt sarfiyatı biraz daha düşebilir.

Motosikletin İtalyan temelli olmasından ötürü birçok kişi parça fiyatlarının oldukça pahalı olduğu önyargısıyla yaklaşıyor motosiklete ancak motosikletin parça fiyatları ciddi anlamda oldukça uygun. Bu nedenle yedek parça konusunda herhangi bir problem yaşanmıyor. Ayrıca motosikletin yedek parça temini KUBA motor tarafından yapıldığı için rahatlıkla yedek parça bulunabiliyor. Bunun yanı sıra servis ağının biraz zayıf olduğunu söylemek mümkün. Her ilde veya ilçede Benelli servisi bulmak pek mümkün olmuyor. Ayrıca her servis de motosikletin yapısından pek anlamıyor. Bu nedenle servis ve bakım konusunda az da olsa sorun yaşanbilir.

Benelli TNT 250 Sıfır ve 2.el Fiyatları

Motosiklet ilk olarak 2015 yılında ülkemiz piyasasına girdi ve bir dönem 13.500- 14.000 TL gibi fiyatlara sıfır olarak satıldı. Yıllar ilerledikçe fiyatları haliyle bir miktar yükseldi ve 2019 yılı itibariyle ülkemizde Benelli TNT 250 sıfır satışı gerçekleşmiyor. Motosikletin 2.el piyasasına bakıldığı zaman ise fiyatların 11 bin TL ile 16 bin TL arasında değiştiği görülüyor. Bu nedenle bütçe olarak birçok 250 cc’ye göre oldukça uygun bir motor olduğu yorumu rahatlıkla yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu