Çadırda Uyumak Güvenli mi? Çadır Güvenlik İpuçları

Sıcak havalar başladığında, ülkenin dört bir yanındaki doğaseverler dışarı çıkar, çadırlarını, uyku tulumlarını, ekipmanlarını toplar ve vahşi doğaya çıkmaya hazırlanır. Kamp yapmaya yeni başladıysanız, çadırda uyumanın gerçekten güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu ince kumaş duvarlar sizi nasıl güvende tutabilir?

Çadırda Uyumak Güvenli mi?

Evet, genellikle bir çadırda uyumak güvenlidir. Kamp yapmak kesinlikle evde kalmaktan daha risklidir, ancak endişelenecek bir şeyiniz olmamalıdır. Çevrenize dikkat edin ve hayvanlara, kötü hava koşullarına, yangına ve diğer kampçılara karşı önlem alın. Doğayla bir olmanın kesinlikle avantajları vardır, ancak bazı dezavantajlar da vardır. Ev konforundan vazgeçmek ve kendinizi bilmediğiniz bir alana sokmak kesinlikle birkaç tehlikeyi de beraberinde getirir. Yıldırım, ayılar, eşekarısı/arılar, yılanlar, yaralanmalar ve susuz kalma, seyahatinizi ciddi şekilde engelleyebilir, ancak küçük bir planlama ile ciddi tehlike olasılığı düşüktür. Kilitli büyük bir binada uyumak her zaman daha güvenli olsa da, bir çadır aslında o kadar da tehlikeli değil.

Kamp Yapan Diğer İnsanları Düşünün

Bir çadırda uyurken asla tehlikede olduğunuzu hissetmemelisiniz. Dünyada her yıl milyonlarca insan kamp yapıyor ve çok azı gerçek bir tehlike altında. Hayvanlar tarafından saldırıya uğrayan kampçıların sayısı neredeyse gülünçtür ve belki bir avuç kampçı diğer insanlar (çoğunlukla sarhoş moronlar) tarafından saldırıya uğrar. Sadece içgüdülerine güvenmeli ve kendini kötü durumlardan çıkarmaya çalışmalısın. Vahşi hayata göz kulak olun, kamp alanınızı seçerken sağduyunuzu kullanın, biraz planlama yapın ve iyi olmalısınız. Kamp yapmakta rahat değilseniz, aile dostu bir kamp alanında başlayın. Çoğu kamp alanı, etrafta koşuşturan aileler ve küçük çocuklarla doludur. Herhangi bir tehlike durumunda kimse polisi aramakta tereddüt etmeyecektir.

Çadırda Uyumak Güvenli mi

Arabanızı Yakınınızda Tutun

Harika bir kamp gezisi için ormanda kilometrelerce yürümek zorunda değilsiniz. Aslında, deneyimsiz kampçılar muhtemelen arabalarından çok uzaklaşmamalıdır. Çadırınızda uyumaktan rahatsız olursanız, arabanızın güvenliğini kullanın. Hava koşullarına, hayvanlara ve hatta diğer kampçılara karşı korunacaksınız.

Bir Çadır Sizi Ayılara Karşı Korur mu?

Ayı ülkesinde kamp yaparken her zaman birkaç ekstra önlem almanız gerekir. Çadırınız, psikolojik bir engel oluştursa da ayılara karşı herhangi bir fiziksel koruma sağlamayacaktır. Her iki durumda da, çadırınızın içinde yiyecek varsa, bir ayı onu kokar/bulur. Ayılar yemeklerin kokusunu kilometrelerce öteden alabilirler. Bu yüzden kamp yerinizin yakınında yemek pişirmediğinizden veya çadırınıza yiyecek getirmediğinizden emin olun. Tüm yiyeceklerinizi çadırınızdan uzakta bir ayı kutusuna veya ayı çantasına koyun. Ayı kutuları, rakunları ve kemirgenleri uzak tutmak için de harikadır. Bir ayı senin yemeğini istediğine karar verirse yapabileceğin pek bir şey yok. En iyisi yemesine izin verecek güvenli bir mesafede durmak. Yakınınızda bir ateşli silah veya ayı spreyi bulundurun ve nasıl kullanılacağını öğrenin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu