CF Moto 150 NK Motosiklet İncelemesi

Çin piyasasında ülkemiz motosiklet piyasasına birçok motosiklet girişi oluyor ancak bu motosikletlere hep bir önyargı ile yaklaşılıyor. Eskiden Çin, gerçekten çok kötü motosikletler üretir ve ülkemize gönderirdi. Yavaş yavaş kalitesini yükseltmeye başlayan Çin motosikletleri, özellikle bu kalite yüklemesini ilk olarak CF Moto 150 NK ve bu motosikletin üst modelleriyle göstermeye başladı. CF Moto, her ne kadar şuan fazlasıyla eksiğe ve dezavantaja sahip olsa da bazı konularda rakiplerini ciddi anlamda geride bırakıyor. Bu nedenle motosiklet ülkemizde en çok dikkat çeken ve en çok tercih edilen Çinliler arasında yer alıyor. Bu yüzden sizler için CF Moto 150 NK incelemesi yaparak, motosiklet hakkında birçok detayı olumlu veya olumsuz elde etmenizi istedik.

CF Moto 150 NK Motor Özellikleri (Teknik Özellikleri)

Motosikletin teknik özelliklerinin yanı sıra ilk olarak dikkat çeken tek şey tasarımı olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce ülkemize Çinli birçok yakışıklı motosiklet geldi ancak bunlar hep Japonların kopyası olarak geliyorlardı. CF Moto ise bu konuda son derece özgün bir tasarımla karşımıza geldi ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. CF Moto 150 NK bu başarılı ve dikkat çeken tasarımı elde edebilmek adına, dünyanın önde gelen tasarım firmalarından biri olan KISKA’ya müracaat etti. KISKA ise KTM Duke serisinin biraz daha farklı ve özgün olanını CF Moto’ya sundu. Sonuç olarak da karşımıza bu denli yakışıklı ve 150 cc bir motosiklet çıktı.

Tek silindir ve 11.5 beygir güce sahip olan 150 NK, rakiplerinin aksine hava soğutmalı değil, su soğutmalı olarak üretilen bir motosiklet. Bununla birlikte yine rakipleri gibi karbüratörlü değil, enjeksiyon yakıt sistemine sahip. Bu tür detaylar motosikletin önemli avantajları olarak karşımıza çıkıyorken, motor bloğunun bu yeni teknolojiler içinde biraz eski kaldığını söyleyebilmek mümkün. Bunun nedeni ise motosikletin 2 valfe sahip olması. Her ne kadar bu teknoloji artık geride kalmış olsa da ilerleyen süreçte CF Moto’nun daha yeni teknoloji motor blokları üretmesi bekleniyor.

CF Moto, bu motosikleti tasarlarken, ne çok üst düzey ne de vasat bir motosiklet sunmuş motosiklet kullanıcılara. Bu konuya istinaden en iyi özelliklerinden biri, motosikletin oldukça büyük bir fren diskinin olması ve bununla birlikte çelik fren hortumuyla geliyor olması. Gerçekten bu iki önemli detay, motosikletin fren performansını rakiplerine göre en üst seviyeye çıkarmış. Bunun yanı sıra 150 cc motosikletlerin büyük bir çoğunluğunda arka frenin kampana fren olduğu görülür ancak CF Moto arka fren için de oldukça büyük bir disk fren tercih etmiş. Motosikletin enjeksiyon sisteminin Bosch olması da yine ayrı bir kalite farkı ortaya koymuş.

Motosikletin kategorisine göre ender görülen özelliklerinden biri ise sürüş modları olarak karşımıza çıkıyor. Sürüş modları genel olarak üst cc motosikletlerde görülen bir durumken, CF Moto sürüş modunu bu motosikletinde kullanmış. Ekonomik ve performans olmak üzere iki farklı sürüş moduna sahip olan CF Moto, 150 cc motosikletler içinde büyük bir başarıya imza atmış. Gösterge paneli oldukça zengin olan NK 150’nin, vites göstergesi gibi önemli bir veriyi de sunuyor olması, motosikletin artı teknik özellikleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra sinyallerin esnek olması da kazalarda maliyet açısında büyük bir avantaj sağlıyor.

CF Moto 150 NK Yakıt Tüketimi

CF Moto 150 NK, 150 cc kategorisinde en az yakıt tüketimine sahip olan motosikletlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Motosikletin sakin ve agresif kullanımı arasındaki yakıt sarfiyatı önemli değişiklik gösteriyor olsa da yine de agresif kullanımda aşırı yaktığı söylenemez. Motosiklet sakin kullanımda 2 lt. civarında, agresif kullanıldığı zaman ise 3 lt. civarında bir yakıt sarfiyatına neden oluyor. Bu durum ciddi anlamda bir yakıt masrafından kullanıcıları kurtarıyor. Genel olarak 150 cc’ler karbüratörlü oldukları için agresif kullanım nedeniyle aşırı derecede yakıt sarfiyatının ortaya çıktığı görülüyor ancak 150 NK enjeksiyonlu olduğu için agresif kullanılsa dahi oldukça uygun bir yakıt sarfiyatına neden oluyor.

CF Moto 150 NK Sıfır ve 2.el Fiyatları

CF Moto 150 NK fiyat olarak şuan 13.417 TL’den sıfır olarak bayiler tarafından satılıyor ancak bu fiyat 2019 Nisan ayı için geçerli. Şuan ÖTV indirimiyle oldukça uygun olan bu rakam, ilerleyen süreçlerde daha da artacak gibi duruyor. Ayrıca kur farkı da bu motosikletin fiyat olarak ciddi bir fiyat artışı yaşamasına neden olabilir. Bunun yanı sıra 2.el piyasasına baktığımız zaman fiyat aralığının bir hayli geniş olduğu görülüyor. Özellikle km, hasar kaydı, kaza durumu ve modeli, motosikletin 2.el fiyatlarının düşük veya yüksek olmasının en önemli nedenlerinden biri olarak biliniyor.

CF Moto 2.el fiyatları 6.000 TL’den başlayıp, 11.000 TL’ye kadar uzanabiliyor. Bu nedenle geniş bir fiyat aralığı karşımıza çıkıyor.

CF Moto 150 NK Dezavantajları ve Yedek Parça

CF Moto, Çin üretimli bir motosiklet olarak ülkemize sunulan ve kalite bakımından birçok kişinin övdüğü bir motosiklet ancak bununla birlikte birçok probleminin de olduğunu söylemek gerekiyor. Motosikleti almadan önce kullanıcıların öncelikle bu sorunlara çözüm bulması ve ardından motosikleti almaları, daha mantıklı bir seçenek olarak CF Moto sürücü adaylarının karşısına çıkıyor.

CF Moto 150 NK’nın en önemli ve en büyük eksikliklerinden biri, fabrika çıkışlı lastikleri olarak biliniyor. Bu dezavantaj ülkemizdeki hemen hemen her motorda ortaya çıksa da 150 NK, CST marka gerçekten ülkemiz yol şartlarına hiç uygun olmayan bir motosikletle ülkemiz piyasasına giriş yapıyor. Bu nedenle kullanıcıların öncelikle mutlaka bir lastik masrafı yapmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra ön ve arka ayaklıkların bağlı olduğu parça, hafif düşmelerde bile büyük sorunlar yaratıyor. Bunun nedeni ise bu parçanın kalite olarak son derece zayıf olması ve en ufak bir yan yatmada direkt olarak hasar alması. Bu parça kırıldığı zaman ön ve arka ayaklığın birlikte değişmesi gerekiyor. Haliyle bu durum da ciddi problemlere sebep oluyor.

Motosikletin şase olarak da son derece zayıf olduğunu söylemek mümkün. Direkt olarak önden hasar alınan kazalarda, şasenin kırılması durumu söz konusu oluyor. Bu durum da motosikletin artık kullanılamaz hale gelmesine davetiye çıkarıyor. Bu nedenle motosikleti kullanacak kişinin ya çok deneyimli ya da oldukça dikkatli sürmesi gerekiyor. Motosikletin her ne kadar ekonomik ve performans olmak üzere iki farklı sürüş modu olsa da bu modlar sanılan kadar kuvvet vermiyor ya da motor gücünü azaltmıyor. Yani iki mod arasında pek bir değişim olmuyor.

Motosikletin en büyük problemlerinden biri ise servis ağı olarak sürücülerin karşısına çıkıyor. Birçok kişi yedek parça temini konusunda ve bakım konusunda ciddi zorluklar çekiyor. Servis ağı konusunda Mondial’le bir ortak çalışma var gibi görünse de bu çalışmanın başarı getirdiği ne yazık ki söylenemiyor. Ayrıca motosikletin en ufak bir yedek parçasının gelmesi bile ayları bulabiliyor. Yani servis bulduğunuz zaman parça temin edebileceğiniz düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Parça eğer servisin elinde yoksa, söz konusu parçanın kullanıcının eline ulaşması ayları bulunuyor. Motosiklet Çin üretimi bir motosiklet olmasına karşın, Japonlarla ve hatta Avrupalılarla yarışan bir parça fiyat durumu söz konusu. Bu nedenle yedek parça temini konusunda bu kadar ekonomik bir motosikletin cep yaktığı rahatlıkla söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu