CF Moto 250 NK İnceleme | CF Moto 250 NK Alınır Mı?

Ülkemizde Çin üretimli olan motosikletlere büyük önyargı ile yaklaşılıyor. Kimi önyargılar yerini bulurken kimi önyargıların ise fazla abartılı olduğu görülebiliyor. CF Moto da son dönemlerde ülkemiz motosiklet piyasasının parlayan Çin menşeili firmalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Birçok motosiklet kullanıcısı CF Moto’nun ürünlerini dikkatle takip ediyor ancak güvenip güvenmeme arasında ikilemde kalıyor. CF Moto 250 NK ise bu markanın en çok merak edilen modelleri arasında yer alıyor. Peki, 250 cc’lik olan bu motosiklet, tasarımı kadar kullanıcılarına harika bir deneyim sunuyor mu? Ne gibi özelliklerle kullanıcılarının karşısına çıkıyor?

CF Moto 250 NK Teknik Özellikler

Euro 4 standartlarına uyumlu olarak karşımıza çıkan 249 cc motor hacmi olan CF Moto 250 NK, tek silindir 4 zamanlı ve sıvı soğutmalı bir motosiklet. Toplamda 26.5 beygir gibi önemli bir güce sahip olan bu motor, aynı zamanda 22 Nm. torka sahip. Motosiklet 26.5 beygiri 9200 devirde arka tekere yansıtırken, 22 Nm. torku ise 7300 devirde arka tekere vermeye başlıyor. Bu kısma kadar teknik özelliklere bakıldığı zaman motosikletin güçlü bir motor bloğuna sahip olduğu söylenebiliyor. 6 vitesli şanzımanla karşımıza çıkan bu motosiklet, 72X61.2’lik silindir çapıyla da ideal bir 250 cc motor bloğunu kullanıcılarına sunuyor.

Motosikletin yedek deposu da dahil olmak üzere 13 litrelik bir yakıt hacmi bulunuyor. Toplamda 151 kg. olan bu motosiklet, bu klasmandaki motosikletler için son derece önemli bir özellik olarak bilinen ABS fren sistemiyle geliyor. Çelik fren hortumlarıyla da ABS ve fren sisteminin daha düzgün çalıştığı söylenebiliyor. 110 ön ve 140 arka lastik ebatlarıyla da yeterli bir jant genişliğiyle karşımıza çıkan CF Moto 250 NK, kağıt üzerinde tamamen ideal bir 250 cc olarak karşımıza çıkıyor. Motosikletin eco ve sport olmak üzere iki farklı sürüş modu olduğu biliniyor ancak bu sürüş modları pek bir fark yaratmıyor. Motosikletin elektronik gaz kontrol sistemi olmadığı için sürüş modları ne bir avantaj ne de dezavantaj sağlıyor. Her iki modda da kullanıcı pek bir fark hissetmiyor. Sadece sport modda farklı bir gösterge paneli, eco modda ise farklı bir gösterge panelinin karşımıza çıktığı söylenebiliyor.

Motosikletin teknik detayları çoğu 250 cc’ye göre dikkat çekici ancak tasarımının çok daha dikkat çekici olduğu, kullanıcılar ve motosikleti dışarıdan gören herkes tarafından söyleniyor. Tasarımın altında KISKA tasarım ofisinin imzası yer alırken, bilindiği üzere KISKA, KTM markasının tasarımlarının büyük bir bölümüne imzasını atıyor. Zaten motosiklet KTM’nin Duke modellerini fazlasıyla hatırlatıyor. Motosiklet Avrupa’lı motosikletlerin kalitesine yaklaştırılmaya çalışılmış ancak bu konuda sadece tasarıma el atılmamış. Motosikletin birçok parçasında Çin izleri yerine Avrupalı motosiklet izleri rahatlıkla gözlemlenebilir.

Önceki modellerinde de LED far bulunan ancak LED’lerin kalitesinin son derece düşük olmasıyla eleştirilen NK modelleri, bu konuda güncelleme yaparak, 250 NK’ye çok daha güçlü ve kaliteli hem LED far hem de LED sinyal yerleştirmiş. Ayrıca bu parçaların tasarımlarında da iyileştirilmeye gidilmiş ve motosikletin genel görüntüsüne son dokunuşlar fazlasıyla estetik katmış. Motosiklet amortisör sistemi konusunda da geliştirilmiş ve CF Moto bu konuda da başarılı bir kullanım sunmaya çalışmış. Ters çatal amortisörle kullanıcılarının karşısında çıkan CF Motos 250 NK, yol tutuş ve konfor açısından da ideal bir sürüş imkanı tanımış.

Motosikletin gösterge paneli, şüphesiz diğer tüm özelliklerinden daha fazla dikkat çekiyor. CF Moto bir 250 cc’ye göre son derece lüks gösterge paneli ile kullanıcılarının karşısına çıkmış. Neredeyse bir tablet büyüklüğünde olan gösterge paneli, motosikletin genel görünüme de ciddi anlamda estetik katıyor. Gösterge panelinin öncelikle 2 farklı seçeneği var. Gün ışığını ve akşam karanlığını algılayan gösterge paneli, karanlıkta gözle görebileceğiniz aydınlatma sunuyor. Gün ışığında ise yine kendini gündüz moduna alarak, yeterli seviyede görüş sağlıyor. Gösterge panelinde hararet hem çubuklu olarak hem de derece olarak gösteriliyor. Gösterge panelinde 100 kilometrede ne kadar yakıt tükettiği gibi bilgiler yer almıyor. Hangi modda olduğu, hararet, benzin, vites, saat ve akü voltajı gibi bilgiler gösterge panelinde bulunuyor.

Motosikletin en merak edilen bir başka özelliği ise titreşimi. Motosiklet tek silindir olduğu için normal bir 250 cc kadar titriyor. Bu yüzden tamamıyla titreşimden uzak olduğunu söylemek yanlış bir yorum olacaktır. Titreşimini bir kenara dursun, motosikletin lastiklerinin kesinlikle değiştirilmesi gerekiyor. Üzerinde CST marka tamamıyla naylon olan lastikler bulunuyor. Naylon lastikler ise yol tutuşu konusunda, özellikle de ülkemizde pek bir fayda sağlamıyor.

CF Moto 250 NK Yakıt Tüketimi ve Yedek Parça

CF Moto 250 NK yakıt tüketimi konusunda tamamıyla sürücüye bağlı olan bir yakıt tüketimi sunuyor. Motosiklet eğer sakin kullanılırsa 100 kilometrede 3 .5 litre, agresif kullanılırsa da 4.5 litreye kadar bir yakıt tüketimine ulaşabiliyor. Sakin ve agresif arasında bir sürüş yapılırsa da mutlaka 4 litre kadar bir yakıt tüketiyor. Bu yüzden sakin kullanırsanız, son derece ekonomik bir yakıt tüketiminin olduğu rahatlıkla söylenebilir. Motosiklet bir depoyla da 300 kilometre kadar çok rahat yol yapabiliyor. Sürücüye göre bu veri daha da üst seviyelere çıkabiliyor veya daha alt seviyelere düşebiliyor.

CF Moto 250 NK yedek parça konusunda ise ne harika ne de vasat bir hizmetle karşımıza çıkıyor. Birçok parçası Türkiye’de bulunuyor. Bulunmayan parçalar da distribütörü tarafından sipariş ediliyor. Yani parça konusunda motosikletin herhangi bir sorunu bulunmuyor. Sadece servis bulma konusunda markanın ülkemizde henüz köklü bir geçmişinin olmamasından ötürü sorun yaşanabiliyor. Yani, kullanıcıları servis konusunda km’lerce uzaklıktaki servislerle karşı karşıya kalıyorlar. Markanın ülkemizde yatırımlarını devam ettirmesi sonucunda bu sorunun da ortadan kalkması bekleniyor.

CF Moto 250 NK Sıfır ve İkinci El Fiyat Bilgisi

CF Moto 250 NK tüm vergiler dahil toplamda 20.990 TL satış fiyatı ile karşımıza çıkıyor. Muadillerine ve rakiplerine göre fiyatın son derece uygun olduğu söylenebilirken, ülkemizde artık 250 cc motosikletlerin sıfır fiyatlarının 30 bin TL’ye yakın olduğu veya bazı modellerin 30 bin TL’yi de geçtiği görülüyor.

Motosikletin ikinci el fiyatlarının ise sıfıra hemen hemen yakın olduğu görülüyor. Bu yüzden kullanıcıların motosikletin ikinci elini almadan önce sıfır fiyatlarına da göz atmaları ve sıfır seçeneklerini de değerlendirmeleri öneriliyor. Km ve modeline göre 16.500 TL’den başlayan ikinci el fiyatları 20 bin TL’ye kadar uzanabiliyor. Ayrıca ikinci el konusunda fazla seçenek bulunmuyor. Sıfır ilanlarının çok daha fazla olduğu görülüyor.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Aralık ayında blogunuzu okuyarak satın aldım, aşırı memnunum. Yazıyı okuyan arkadaşlar için de tavsiyem hiç düşünmeden yeni kasalarını satın alabilirsiniz. Eski kasalarda kronik sıkıntıları vardı fakat 2021 kasada şu anda bir kronik rahatsızlığa rastlanmadı.

  2. Dostum merhaba ns200 2020 modelini aldım durmadan arıza veriyor değiştirip 2020 model veya 2021 model 250 nk düşünüyorum Malzeme kalitesi olsun motor bloğu olsun yani Uzermi beni
    Ns 200 3 binde daha 3 defa motor arıza ışığı yaktı yağ müşürümü ne değişti motoru ilk çalıştırma da sesler gelip arıza ışığı yakmaya başladı yani 0 motor böyle arıza çıkması acayip soğuttu beni.
    250nk hakknda sorduklarıma cevap verirsen sevinirim.
    Kazasız kullanman dileğiyle.

    1. Ns alıp memnun kalan henüz görmedim ama çevremde Nk kullanan birçok arkadaşım var ns den katkat iyi olduklarını söylüyorlar ama diğer markalara göre tabiki eksileri vardır. Ns ile kıyaslarsan Nk tabiki çok iyidir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu