Cross Motosiklet Modelleri

Tüm motosiklet modellerinden farklı olan cross motosiklet modelleri genellikle dağlık ve engebeli alanlarda kullanılmaktadır. Normal motosiklet modellerinde bulunan yan ayak ve sinyal gibi parçaların bulunmadığı özel olarak tasarlanan dağ motosiklet modelleridir. Genellikle dağ motosiklet modellerine halk arasında dağ keçisi de denmektedir. Kesinlikle asfaltlı yollarda kullanımı uygun değildir. Tekerleklerin değiştirerek asfaltlı yolda kullanılması imkânsızdır. Cross motosiklet modellerini çok fazla aksesuar kullanılmamaktadır. Çünkü yapısı gereği engebeli yollarda yolculuk yapıldığından dolayı hafiflik ile dizayn sağlanmıştır. Ancak oldukça kaliteli ve güvenilir modellerden biridir.

Cross Motosiklet Kullanım Alanları

Cross motosiklet modelleri genellikle dağlık ve tepelik alanlarda kullanılmaktadır. Genellikle güç kaynağı yüksektir. Çünkü dağlık alanlarda güçlü bir şekilde çıkabilmesi için güç kaynağı yüksek olmak zorundadır. Genellikle cross motosiklet modelleri Spor veya kamp için engebeli yollarda kullanılmaktadır. Kampa giden bireyler tepelerde ve dağlarda eğlenceli aktivite sağlamak amacıyla kullanmaktadır. Trafiğe çıkmak için uygun değildir. Sadece engebeli dağlarda ve tepelerde kullanıma uygundur. Asfalt yollarda kullanılmamaktadır. Çünkü dağın zorlu koşullarına göre üretilmiştir. Her ne kadar zorlu arazi koşullarında kullanılsa da hız bakımından oldukça yüksektir. Ancak cross motosiklet kullanımı tehlikeli olduğundan dolayı kesinlikle koruyucu aksesuarların kullanılması önerilmektedir. Asfalt yollarda cross motosiklet modeli tekerlekleri kaymaktadır. Çünkü dağlık alan için üretilmiştir.

Cross Motosiklet Modelleri

Motokros Turları Cross Motosiklet ile Yapılır mı?

Motokros turları genellikle yarış olarak düzenlenmektedir. Dağlık ve engebeli alanlarda gerçekleştirildiği için motosiklet modellerinden cross motosiklet modelleri de kullanılabilmektedir. Hatta cross motosiklet modelleri için en iyi aktivitelerden biridir. Motokros Turları yaz ve kış mevsiminde de yapılmaktadır. Ancak dağ motosiklet modelleri yeni kullanan kişilerin kışın turlara katılmaması önerilmektedir. Çünkü kışın hava şartlarından dolayı ve tepeler daha kaygan olacağından dolayı motosiklet kullanımı da bir hayli zor olacaktır. Bundan dolayı daha motosiklet modellerini yeni kullanan kişilerin genellikle Yaz mevsimini tercih etmeleri önerilmektedir. Genellikle daha yarışlarında cross motosiklet modelleri de yer almaktadır. Sağlam ve engebeli yollara dayanıklı olmasından dolayı en çok tercih edilen modeller arasında bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu