Doğada ya da festivalde kamp yeri ararken nelere dikkat edilmeli?

Bir araziye veya kamp alanına gidip çadırınızı herhangi bir yere kuramazsınız. Size belirli bir adım verilse bile, çadırınızı tam olarak nereye kuracağınız konusunda düşünmeniz gereken birkaç şey var, örneğin:

Düz zemin bulun

Mümkünse, her zaman çadırınızı kuracağınız düz bir zemin bulmaya çalışın. Çadırınızı kurmayı çok daha kolay hale getirir ve genellikle çok daha rahattır.

Eğimli bir yere çıkmanız gerekiyorsa, çadırı kapı yokuş aşağı ve/veya hakim rüzgârla aynı yöne bakacak şekilde konumlandırın. Bu, yağmurun içeri girmesini veya ani rüzgârların çadırın içine girmesini daha az olası kılar.

Etrafınızda bolca yer bırakın

Çadırınızın çevresinde daima yeterli miktarda boşluk bırakmayı deneyin. Kendinizle diğer çadırlar arasında en az 5 metre mesafe bırakmaya çalışın. Bu, şiddetli rüzgârlarda çadırların birbirine çarpma riskini azaltır ve ayrıca mahremiyet açısından iyidir.

Ayrıca, kamp ateşi noktalarından uzaklaştığınızdan emin olun. İstediğiniz son şey, çadırınızın veya ekipmanınızın alev almasıdır.

Açıkçası, bir müzik festivalindeyseniz, alan lüksüne sahip olmayabilirsiniz, ancak yine de çadırınızın etrafında mümkün olduğunca çok yer bırakmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Barınak için çalılar kullanın

Çalılardan ve çitlerden aynı miktarda boşluk bırakmak o kadar önemli değil, yine de yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. Sizi rüzgâr ve yağmurdan korumak için çalılar ve çitler kullanabilirsiniz. 

Doğada ya da festivalde kamp yeri ararken nelere dikkat edilmeli

Kamp yeri seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

Ağacın altına atmayın

Çadırınızı bir ağacın altına kurmak cazip gelebilir, ancak düşündüğünüz kadar iyi bir fikir değil. Yağmur suyu çadırınızın üzerine çok yüksek sesle damlayacaktır,.

Ayrıca, ağaca yerleşen herhangi bir kuş… O gece başınızı biraz ağrıtabilir..

Kulağa dramatik gelebilir, ancak bir fırtına olursa, olmak isteyeceğiniz son yer bir ağacın altıdır.

Islak zeminden kaçının

Mümkünse, ıslak ve bataklık zeminden kaçınmaya çalışın. Bu sadece çadırın kurulmasını zorlaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda çadırın içine su sızma olasılığını da artıracaktır. Tepelerin dibi özellikle zahmetlidir, çünkü herhangi bir yağmur veya yeraltı suyu akar ve orada toplanır.

Derelere veya hendeklere yakın zemin de doymuş olabilir, bu nedenle yerinizi dikkatli seçin.

Alanı mutlaka temizle

Çadırınızı kurmadan önce alanı temizlediğinizden ve çadıra herhangi bir şekilde zarar verebilecek herhangi bir şeyden arınmış olduğundan emin olun. Bu, önceki kampçıların geride bıraktığı kayaları, taşları, sopaları ve hatta çadır kazıklarını içerir.

Tüm bu önemli noktaları dikkate alarak kamp yeri seçtiğiniz takdirde sizin için geriye kalan tek şey doğanın ya da festivalin tadını çıkarmaya başlamaktır…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu