Geçmişten Günümüze Motosiklet

Kullanımı pratik araçlardan olan motosiklet, günümüzde farklı çeşitleri üretilen ürünlerdir. Naked, Honda ve scooter modelleri üretilen motosikletlerin tarihi ise yaklaşık 150 yıldır. Bu kapsamda geçmişten günümüze motosiklet modellerini inceleyecek olursak, çeşitleri oldukça fazladır. Geniş bir yelpazede üretimi yapılan lüks motosikletlerin ilk yapımında ise oldukça sade bir model üretilmiştir. 1800’lü yıllardan bu yana üretimi yapılan motosikletler, günümüzde ise bir çok hız tutkunu tarafından tercih edilmektedir. İlk olarak 1868 yılında Pierre michaux ve Louis Guillaume tarafından buhar bisiklet modeli ile üretilen motosiklet, yıllar geçtikçe yeni çeşitleri ile geliştirilmiştir. Bisikletin gövde kısmına buhar yerleştirilerek yapılan bu modelden sonra ise ABD’de yeni bir üretimi daha yapılmıştır.

Geçmişten Günümüze Motosiklet

İlk Motosiklet Üretimi

Sürüş keyfi harika olan ve üretimi oldukça eski olan motosiklet araçlarının farklı bir çok çeşidi mevcuttur. İlk üretimi 1868 yılında yapılan motosiklet ürünlerinin daha sonra yeni modelleri ortaya çıkmıştır. İlk motosiklet üretimi aşamasından sonra ortaya çıkan bu modeller ile araç gelişimi giderek ilerlemiştir. Giderek gelişen bir araç haline gelen motosiklet araçlarının daha sonra 1885 yılında yeni model üretimi yapılmıştır. Gottlieb Daimler üretilen motosiklet araçlarının özelliklerini analiz ederek yeni model üretmiştir. Tahtadan tasarlamış olduğu bu motosiklet modeli içten yanan 264 cc motor hacmine sahipti. Gelişimi giderek ilerleyen ve bu modeli yapılan motosiklet 11 km hızla ulaşabiliyordu.

Motosiklet Tarihi

İlk motosiklet 1800’lü yıllarda üretilmiş ve bu araca oldukça ilgi duyulmuştur. Son derece muazzam bir araç olarak görülen motosiklet tarihi ise 100 yıldan fazladır. Farklı modelleri üretilen ve bu konuda yeni fikirler ortaya atılan motosikletin gelişimi ise giderek ilerlemiştir. İlk üretiminin ardından 1900’lü yıllarda ABD’de de kullanılmaya başlayan motosiklettin daha modern modelleri de tasarlanmıştır. Amerika’da William Harley ve Arthur Davidson tarafından tasarlanan bu motosiklet, oldukça modern bir görünüme sahipti. Günümüze kadar gelişimi süren bu motosiklete ise Harley Davidson adı verildi. Giderek bir yaşam tarzı olan Harley Davidson motosiklet modelleri daha sonra yaygınlaştırılarak yeni çeşitleri üretildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu