Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 7 Kamp Riski

Kamp yapmak çok güvenli bir aktivitedir. Ancak, bilmeniz gereken bazı riskler vardır.

Yangın Tehlikeleri

Yangın tehlikeleri, dikkatli olunması gereken bir kamp riskidir. Kamp yaparken potansiyel olarak karşılaşabileceğiniz çoğu yangın tehlikesi, insanların suçudur, ancak her zaman olmayabilir. Küçük kamp ateşlerinden çıkan yangınlar, yangın tehlikelerinin en büyük nedenidir. Bunu önlemek için kamp ateşinize dikkat etmelisiniz. Kamp ateşinizden kaynaklanan yangın tehlikelerini önlemek için alabileceğiniz bazı temel güvenlik önlemleri şunlardır:

  • Ateş çukuru kullanın

  • Kamp ateşinizi küçük tutun

  • Şiddetli rüzgârlarda kamp ateşi kullanmayın

  • Asla bir kamp ateşini gözetimsiz bırakmayın

  • Söndürmek için her zaman elinizin altında su bulundurun

  • Kullanmadığınız zamanlarda kamp ateşinizi tamamen söndürün

Yıldırım

Açık havadayken yıldırım her zaman bir risktir. Dışarıdayken yıldırım gördüğünüzde bir numaralı önceliğiniz, hemen bir binaya girmektir. Yapabileceğiniz en iyi ikinci eylem, tamamen kapalı bir aracın içine girmektir. İçeri girdikten sonra tekrar dışarı çıkmadan önce son yıldırım düşmesinin ardından en az 30 dakika beklemelisiniz. Çadırların şimşekli bir fırtına sırasında iç kısımlarda olması güvenli değildir. Açık bir alanda veya çayırda izole edilmişlerse daha büyük bir çarpma riski oluşturabilirler.

Aşırı Isı

Yaz, kamp yapmak için en popüler zamanlar. Bununla birlikte, daha yüksek sıcaklıklar, sıcak bitkinliği, sıcak çarpması ve diğer kalp ile ilgili komplikasyonlar gibi tehlikeler sunabilir. Aşırı sıcak zamanlarda aşırı aktiviteden kaçının ve daha sıcak koşullarda kamp yaparken kendinizi serin tutmayı bir öncelik haline getirin. Aynı şey, hava sıcakken diğer tüm açık hava etkinlikleri için de geçerlidir.

Aşırı Soğuk

Kış kampı, kampa gitmek için heyecan verici ve güzel bir zaman olabilir, ancak soğuk havalar kendi benzersiz zorluklarını sunar. Kamp yaparken aşırı soğuk riskini en aza indirmenin en iyi yolu buna hazırlıklı olmak ve sınırlarınızı bilmektir. Soğuk havalarda rahat olmak için iyi bir uyku tulumu, uyku pedi, uyku tulumu astarı ve giysiler şarttır.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 7 Kamp Riski

Düşme

Özellikle yürüyüş yapıyorsanız veya doğal çevreyi keşfediyorsanız, dışarıdayken düşmeler her zaman bir endişe kaynağıdır. Yerleşik parkurlarda kalmak, uygun ayakkabılar giymek ciddi bir düşme riskini en aza indirmenize yardımcı olabilecek yöntemlerdir. Dışarıdayken sağduyulu davranın ve çevrenize dikkat edin.

Kaya Kaymaları

Kaya kaymaları, şiddetli yağmur, şiddetli rüzgâr veya insan kaynaklı olmak üzere birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Durum ne olursa olsun, risk altındaki bir bölgeden mümkün olan en kısa sürede uzaklaşmak en iyisidir. Kaya düşme olasılığı olan bir alanın altına kamp kurmayın.

Bataklık

Bataklık gerçektir, ancak genellikle filmlerde gördüğünüz gibi değildir. Bataklık, grenli toprak ve suyun olduğu hemen her yerde bulunabilir. Bataklığın ölüm riski genellikle insanlar için çok düşüktür çünkü bizler bataklıktan daha az yoğunuz. Eğer rahatsanız, belinizden daha fazla batmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu