Honda CBR 250 Krank Sorunu ve Çözümü

Honda CBR 250 kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, motosikletin krank problemi nedeniyle fazlasıyla yakınıyorlar. Özellikle 2014 ve üstü modellerde krank sorunun bir hayli fazla ortaya çıktığı görülüyor. Motosikletin krank sorunu servisler tarafından başarılı bir şekilde giderilebiliyor ancak sürücüleri maliyeti biraz fazla olabiliyor. CBR 250 krank sorunu ve çözümü, biraz kullanıcının elinde olan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sürüş alışkanlıklarının değiştirilmesi, motosikletten beklentinin azaltılması ve düzenli bakımlar, krank konusunda temel koruyucu unsurlar olarak sürücülerin karşısına çıkıyor. Peki, Honda CBR 250 krank sorunu ve çözümü konusunda nasıl bir süreç işliyor? Bu CBR 250 krank sorunun fiyatı veya toplam maliyeti ne kadar? CBR 250’nin krank kırmaması için nasıl önlemler almak gerekir? İşte CBR 250 kullanıcıları için derlenmiş olan krank içeriği…

Honda CBR 250 Krank Sorunu Nasıl Önlenir?

Honda CBR 250, kendi klasmanında, tek silindirli olmasına rağmen çift silindirli motosikletlere kafa tutabilen ve performansı bir hayli yüksek olan motosikletler arasında yer alıyor. Motosikletin bu kadar yüksek süratlere çıkabilmesinin ve bu kadar performanslı olmasının temel bir nedeni bulunuyor. CBR 250, 75’lik bir piston çapıyla söz konusu performansı ve 180 gibi süratleri elde edebiliyor. Kendi klasmanında yer alan çoğu motosiklete göre bu piston çapı hayli yüksekken, motosikletin alt motor diye tabir edilen krank ve diğer parçalarının olduğu bölüm, bu piston çapının yükünü tam olarak kaldıramıyor.

Sürücülerin önlem olarak ilk etapta motosikleti sürekli olarak 180-170-160 gibi süratlerde kullanmamaları gerekiyor. KTM RC 390 45 beygirlik bir motosikletken, 170 gibi süratlere çok zor çıkıyor. CBR 250 ise 27 beygirle 180 gibi süratlere çıkabiliyor. Haliyle bu durum motosikletin krank ömrünü kısaltıyor.

Bununla birlikte motosikletin özellikle boştayken veya debriyajdayken devir kesiciye sokulmaması büyük önem taşıyor. Yapılan yüksek süratler, blok içerisinde yer alan kranka, boşta girilen devir kesici kadar zarar vermiyor. Ayrıca motosikletin bakımları her ne kadar 4 bin km’de bir olarak bilinse de 2 bin km’de bir yapılması, krank ömrünü uzatan bir başka detay olarak sürücülerin karşısına çıkıyor.

Honda CBR 250 Krank Sorunu Nasıl Çözülür?

Motosikletin krank sorunu önlemez ve krankın dağılması durumu söz konusu olursa, öncelikle motosikletin bu durumda kesinlikle çalıştırılmaması gerekiyor. Eğer çalıştırılırsa, krankın kırılmış olan parçaları, blok içerisinde yer alan birçok parçaya zarar veriyor ve masrafın boyutu daha da çok artmış oluyor.

Krank sorunun çözümü için servisler yeterli hizmeti verebiliyor ancak sürücüler isterlerse kendi ustalarında da motosikletin krank sorununu giderebiliyor. Krank sorunun giderilmesi adına öncelikle motor bloğunun açılması ve hasar tespiti yapılması gerekiyor. Krank sorunu nedeniyle genel olarak silindir, piston ve krankın zarar gördüğü ortaya çıkıyor. Motosiklet bu şekilde zorlanmışsa, diğer blok parçaları da zarar gördüğü için söz konusu parçaların dışında da parça sipariş etmek gerekiyor.

Silindirin ve piston rektifiye edilmesi, üst motorun eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olurken, alt motordan da krankın değişmesi gerekiyor. Piston ve krank masrafı parça fiyatı olarak 1100 TL ve 1400 TL gibi rakamlara mal olabiliyor. Silindir ve piston rektifiyesi ise 300-400 TL arasında bir masraf çıkarıyor. (Sürücü motoru kendi ustasında yapmak isterse bu parça masrafları söz konusu oluyor,  Ayrıca yeni pistonun, zarar gören silindirle rektifiye edilmesi gerekiyor.)

Motosikletin serviste yapılması durumunda ise sürücü herhangi bir rektifiye veya benzeri bir işlemle uğraşmıyor. Belirtilen süre sonrasında motosikletini tamamen tamir edilmiş bir şekilde alabiliyor.

Honda CBR 250 Krank Sorunu Maliyeti veya Fiyatları

Honda CBR 250 krank sorunun çözümü direkt olarak Honda servisinde halledilirse, ortalama 3.000 TL ila 4.000 TL arasında bir masraf ortaya çıkıyor. Eğer sürücü sorunu kendi ustası vasıtasıyla çözmesi gerekirse toplam parça ve rektifiye tutarı 1.500 TL ila 1.800 TL arasında oluyor. Motosiklet ustasına ise genel olarak 450 TL ila 500 TL arasında bir ücret ödeniyor.

Sürücünün kendi imkanlarıyla CBR 250 krank sorununu çözmesi, daha uygun bir maliyet sağlıyor ancak motosikletin mutlaka güvenilir bir ustada tamir ettirilmesi gerekiyor. Aksi halde ilerleyen süreçte motor bloğuyla ilgili daha büyük masraflarla karşı karşıya kalmak mümkün olabiliyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Fabrikadan hıza biraz limit koysalar bu kadar sorunla karşılaşılmaz diye umuyorum. Yap bir yazılım çıkmasın 150 nin üstüne

  2. 2.000 km bir yağ değişimi bence yanlış almanyada dayımda cbr 250r var servisi yağ değişimine 6.000 de bir çağırıyormuş ve motoru şuan 78.xxx de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu