Honda CBR 250 Yeni Kasa Motosiklet İncelemesi

250 cc kategorisinin en çok tercih edilen modellerinden biri olan Honda CBR 250, tek farklı kasadan çift farlı kasaya geçiş yaparak, motosiklet severleri 2014 yılı sonrasında daha çok cezp etmeye başladı. Görünüm itibari ile yavru bir “racing” makine olarak tabir edebileceğimiz CBR250 yeni kasa, performans olarak da birçok 250 cc motosikleti geride bırakıyor. Ayrıca Kawasaki, Yamaha, KTM ve diğer birçok markaya göre de son derece uygun fiyatlarda bulunabiliyor. Yakıt konusu da CBR 250’nin en önemli avantajlarından biri olarak sürücülerinin karşısına çıkıyor. Peki, CBR 250 ne yakıyor? Neden bu kadar çok tercih ediliyor? Fiyatları neler? Üretimi durdu mu? CBR 250 kullanıcıları ve takipçileri başta olmak üzere, birçok motosiklet severin merak ettiği bu soruların cevabı tamamıyla içeriğimizde…

Honda CBR 250 Yeni Kasa Motor Özellikleri (Teknik Özellikler)

CBR 250 4 farklı renk seçeneğiyle alıcılarının karşısına çıkan, tek silindirli, hava soğutmalı, 6 vitesli ve 4 zamanlı bir motosiklet. 27.5 beygir ve 23.3 Nm tork ile kağıt üzerinde ortalama performans değerlerine sahip olarak gözükse de kullanım sırasında ne kadar güçlü bir motor olduğu rahatlıkla fark edilebiliyor. Özellikle 0-100 km hıza, en büyük rakibi Yamaha R25’e göre çok daha kısa bir sürede ulaşan CBR 250, tek silindirin avantajını olabildiğince bu kıyaslamada kullanıyor. 100 km hız sonrasında ise performansının bir miktar düşüş yaşadığı söylenebilir.

165 kg. bir ağırlığa sahip olan CBR250 rakiplerine oranla ortalama bir ağırlığa sahip. Bunun yanı sıra 13 Litre yakıt kapasitesi ve tek silindir olması nedeniyle rakiplerine oranla en az yakan motorlardan biri. Bu nedenle bir depoyla R25 başta olmak üzere birçok 250 cc motosiklete göre daha uzun yol yapabiliyor. 100 kilometre de ise 3.25 ve 3.85 litre arasında bir yakıt performansıyla başarılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu değerler motorun sakin kullanımda 20-25 kuruş arasında, hırçın kullanıldığında ise 30-35 kuruşa kadar çıkabileceğini gösteriyor.

Yedek Parça ve Servis Ağı

Honda CBR 250’nin gerek parça konusunda gerekse servis ağı konusunda kullanıcılarının herhangi bir endişesi yok. Çünkü parçalar ne olursa olsun, parçanın Türkiye’de bulunması durumunda en geç 1 hafta içinde elde edilmesi mümkün oluyor. Ayrıca Türkiye’nin her bölgesinde önemli ve ses getirmiş servis ağları bulunuyor. Yedek parça fiyatlarının bir miktar pahalı olduğunu söylemek mümkün. En büyük rakibi olan ve her konuda pahalı olduğu söylenilen R25 bile yedek parça konusunda, özellikle bazı parçalarda daha uygun fiyatlarla karşınıza çıkıyor.

Honda CBR 250 Üretimden Kalktı Mı?

Honda CBR 250 artık ülkemizde sıfır olarak satılmıyor. Bu motorun yerine Honda bayilerinde motosiklet severleri Honda CB250R modeli karşılıyor. Honda CB250R aynı motor bloğuna sahip ancak grenajsız ve ekstra olarak ABS’ye sahip. Bununla birlikte CBR 250’nin üretimi Japonya’da durmuş durumda. Motosikletin yeni ve farklı kasaları üretiliyor. Bu kasalar ise Euro4 standartlarına uymadığı için ülkemize getirilemiyor. Japonya’dan alınan bilgilere göre de yeni CBR 250’lilerin daha haşin bir kasayla, Euro4 standartlarına uygun hale getirilerek ülkemizde satışa sunulması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu