Honda firmasının tarihi ve gelişimi

Honda firmasının tarihi ve gelişme zamanları hakkında bilinmesi gereken birçok detay bulunuyor. Bu konuda Honda şirketinden söz edeceğiz.

Honda, hem otomobil hem de motosiklet konusunda kendisini geliştiren bir firma olarak karşımıza çıkıyor olmakta. Genel merkez Tokyo’da bulunan bu markanın dünya çapında hizmet verdiği biliniyor. Ülkemizde de motosiklet modelleri tercih edilen Honda otomobil ve motosikletler dışında scooter, robotik ürünler ve çeşitli ekipmanlar gibi pek çok alanda üretim yapıyor. Firmanın 2018 yılı geliri 15.3 trilyon dolar iken net gelir 1 trilyon dolar olarak açıklandı. Firmanın değeri 2018 yılında 8.23 trilyon dolar olarak belirtildi.

Honda firmasının tarihi ve büyüme zamanları

Honda, 1946 yılında Soichiro Honda tarafından Japonya’da kurulan bir otomotiv markası. Firma ilk olarak motosiklet işine girişti ve bu alanda kendini geliştirdi. 1947 yılında ilk motosiklet motorunu üreten firma, kendi adını duyurmaya başladı. 1948 yılında Honda Motor Co. olarak hizmet vermeye başlayan marka, 1949 yılında 2 silindirli ve 98 cc silindir hacmine sahip motosiklet üretti.

Honda firmasının tarihi

Zaman geçtikçe daha çok tanınmaya başlayan Honda, çevre ülkelerde de tanınmaya başladı. Honda hakkında şu ilginç bilgiyi vermeden geçmek istemiyoruz. Honda, Asya ülkelerinin birçoğunda Japonya’nın teknoloji alanında ilk temsilcisi olarak bilinen ve bu konuda rekor satışlar yapan bir firma. Ayrıca ilk hava yastığına sahip motosiklet modelini de Honda üretti.

1952 yılında merkezi Tokyo’ya alan marka, 1959 yılında kendi markasına ait olan bir motosiklet modeli ile İngiltere’deki bir yarışta başarıya imza attı. Bu yıl içerisinde ABD’ye de yayılmaya başlayan firma, 1959 yılından beri dünyanın en büyük motosiklet üreticisi olarak yer alıyor. 1964 yılında Formula 1 yarışlarına adım atan firma, bu yarışta 9. sırayı kaptı. Zamanla diğer ülkelerde üretime başlayan Honda markası, dünya genelinde daha çok tanınmaya devam etti. Firma ülkemizde ilk defa 1995 yılında fabrika kurdu. Gebze’de kurulan fabrika, ülke ekonomisine katkı sağladı.

Honda firmasının tarihi hakkında bilinmesi gereken daha birçok detay bulunuyor fakat her bir detayı yazıya sığdıramayız. Bu konuda özellikle Honda’nın motosiklet alanındaki gelişimlerinden söz etmeye çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu