Kamp ve Yürüyüş Felaketleri – Her şey ters gittiğinde ne yapmalı?

‘’Farelerin ve insanların en iyi planları bile çoğu zaman ters gider’’

Bazen, ne kadar planlama veya hazırlık yaparsanız yapın, işler ters gider. Böyle senaryolarda ne yapmanız gerektiğine dair bazı tavsiyeleri bir araya getirdik.

Bir yürüyüşte kaybolmak

Teknolojiyle, muhtemelen eskisinden çok daha az olur, ancak özellikle yoğun bir ormanda trekking yapıyorsanız, bir yürüyüşte kaybolmak hala çok kolaydır.

Açıkçası, rotanızı planlayarak, fazladan malzeme alarak ve nereye gittiğinizi birilerine bildirerek gitmeden önce düzgün bir şekilde hazırlanmalısınız. Ancak yine de yolunuzu kaybederseniz, bulunduğunuz yerde durun ve paniğe kapılmamaya çalışın. Nerede olduğunuzu ve adımlarınızı geri alıp alamayacağınızı mantıklı bir şekilde düşünün.

Karanlıksa, ışığın daha iyi olacağı sabaha kadar sığınacak bir yer bulmanız daha iyi olabilir.

Kamp ve Yürüyüş Felaketleri

Açık havada yaralanmak

Vahşi doğa tehlikeli bir yer olabilir ve kendinize zarar vermek çok kolay olabilir. Yapılması gereken ilk şey, her ihtimale karşı, yanınızda her zaman tam dolu bir ilk yardım çantası ve diğer hayatta kalma ürünleri almaktır.

Siz veya bir arkadaşınız yaralanırsa panik yapmayın. Yaralanmayı değerlendirin ve ardından gerekli ilk yardımı uygulayın. Gerekirse, kontrol için yerel bir doktora veya hastaneye gidin. Bu aynı zamanda hayvan ısırıkları, böcek sokmaları ve olabilecek her türlü alerjik reaksiyon için de geçerlidir.

Kırık bir çadır

Kamp gezinize başlamadan önce çadırınız tam olarak çalışır durumda olmalıdır. Bununla birlikte, birçok yönden hasar görebilir belki keskin bir şeye çarptınız, birisi veya bir şey üzerine düştü vb.

Umarız çadırınızı onarmak için birkaç malzeme toplamışsınızdır, bu durumda basit bir bakım yapabilirsiniz. Herhangi bir malzemeniz yoksa hızlı bir çözüm olarak doğaya dönmeniz gerekebilir. Derme çatma direkler olarak kullanabileceğiniz dallar veya su girmesini durdurmak için bir deliğin üzerine yama yapabileceğiniz yapraklar kullanabilirsiniz.

Sağanak Yağmur

Türkiye’de kamp yapıyorsanız, bir noktada yağmur yağması için makul bir şans var. Ancak su geçirmezliğiniz varsa bu mutlaka bir sorun değildir; sadece dışarı çık ve tadını çıkar.

Ancak, yağmur çok şiddetliyse, o zaman biraz sorun yaşayabilirsiniz. Sahanızın su basmasından endişe ediyorsanız, kayaları, dalları ve bulabildiğiniz her şeyi kullanarak çadırınızın etrafına bir tür bariyer inşa etmeniz daha iyi olsa da, mümkünse çadırınızı daha yüksek bir yere taşımanız gerekebilir. Gerçekten durum kötüyse, suyun bir kısmını kürekle uzaklaştırmanız da gerekebilir.

Tüm eşyalarınızı çadırınızın ortasına taşıyın ve mümkünse su geçirmez bir şeyle örtün. Bu, ıslanmalarını ve içeri su sızmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kuvvetli rüzgâr

Tüm bölümleri eşit ağırlıkta tutmak için eşyalarınızı çadırınızın zeminine eşit şekilde yayın. Bir ağacın altına düşerseniz, çadırınızın içinde olmaya dikkat edin. Dalların üzerinize düşmesini istemezsiniz. En kötü senaryolarda, arabanızı çadırınızın önüne götürmek de gerçekten yardımcı olabilir ani rüzgârların bir kısmını çadırdan uzaklaştırmak.

Yiyecek veya su tükeniyorsa

Yiyecek ve suyunuz bittiyse ve medeniyetten gidip biraz almak için çok uzaktaysanız, oldukça ciddi bir şey yapmış olmalısınız.

Su bitiyorsa – yağmur suyunu toplamak için herhangi bir kap kullanın. En iyi tadı olmayabilir ama iş görür. Ayrıca sabah erkenden çimenlerde, bitkilerde veya çadırınızın dışında çiy bulabilirken, potansiyel olarak bir dere veya nehir bulmak için yokuş aşağı inmeyi deneyebilirsiniz. Kamp alanındaysanız, sadece dükkâna gidin.

Yiyecek tükeniyorsa – Uzun süre yiyeceksiz hayatta kalabilirsiniz, bu nedenle kamp alanındaysanız restorana girin ya da biraz yiyecek aramayı deneyebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu