Kamp Yaparken Su Kaynatmanın 9 Benzersiz Yolu

Kamp yaparken suyu kaynatmak isteyebileceğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz birçok neden vardır. Neyse ki, nedeni ne olursa olsun, kamp yaparken her şeyi kaynatmanın farklı ve yaratıcı yolları var.

Geleneksel Su Isıtıcısı

Geleneksel bir su ısıtıcısı, su kaynatmak için çok etkili ve kullanışlıdır. Sadece bu işlev için tasarlanmıştır ve kamp yaparken size çok yardımcı olabilir. Bir su ısıtıcısında kaynar su, kamp yaparken her türlü yiyecek ve içeceği yapmanıza yardımcı olabilir.  Bir su ısıtıcısı kamp ocağında kullanılabilir, bir kamp ateşi halkasının ızgara plakalarında kullanılabilir veya bir kamp ateşinin üzerine asılabilir. Kamp ateşinde kullanacaksanız döküm su ısıtıcısını tavsiye ederiz çünkü plastik saplı olanlar eriyebilir.

Elektrikli Su Isıtıcısı

Elektrik bağlantısı olan bir yerde kamp yapıyorsanız, alternatif olarak geleneksel su ısıtıcısı yerine elektrikli su ısıtıcısı kullanabilirsiniz. Elektrikli su ısıtıcılar, suyu ocak veya kamp ateşi üzerinde geleneksel olanlardan çok daha hızlı ısıtabilir.

İçten Alevli Kettle

Bir dâhili alevli su ısıtıcısı, su ısıtıcısının içinde küçük bir ateş tutmak için tasarlanmıştır. Bu, üretilen ısının daha fazlasının suya aktarılmasını ve daha hızlı kaynatılmasını sağlar. Rüzgârlı veya yağmurlu havalarda suyu kaynatmanızı kolaylaştırır. Suyu ısıtmak için yakıt kullanmak yerine küçük dallar ve yapraklar kullanılır. Bu ürün türü, kamp yapan minimalistler ve sırt çantalı gezginler arasında popülerdir.

Jetboil Soba Sistemi

Jetboil soba sistemi başka hiçbir şeye benzemeyen bir üründür. Suyu çok yüksek hızlarda (100 saniye) kaynattığı için övüldü ve kompakt ve çok yönlü olduğu için sırt çantalı gezginler arasında popüler oldu. Tamamen kaynar su için, suyu hızlı ve verimli bir şekilde kaynatmak istiyorsanız bu yöntem muhtemelen en iyi seçeneğiniz olacaktır. Bu sistemler, buradaki diğer seçeneklerin çoğuna kıyasla biraz daha pahalıdır.

Eski Moda Tencere

Tabii ki, her zaman sadece basit bir tencereye su koyup bu şekilde kaynatma seçeneğiniz var. Tencerenin üzerine bir kapak koyarsanız, bu suyu daha hızlı kaynatmanıza yardımcı olur. Basit bir tencere, kamp ateşi üzerinde veya kamp ocağı üzerinde kolaylıkla kullanılabilir.

Arabanı Kullan

Bahse gireriz ki arabanızın su kaynatmak için kullanılabileceğini bilmiyordunuz ama kesinlikle kullanılabilir. Otomobilin yardımcı elektrik prizi, 12 voltluk doğru akım veya DC gücüyle çalışacak şekilde tasarlanmış su kaynatma cihazlarıyla birlikte kullanılabilir. Yardımcı elektrik prizini, eski adıyla çakmak yuvası olarak tanıyabilirsiniz.

Kamp Yaparken Su Kaynatmanın 9 Benzersiz Yolu

Kömür Izgara

Kömür ızgarası da dâhil olmak üzere hemen hemen her türlü ızgarayı kullanarak suyu kaynatabilirsiniz. Bazı kamp alanlarında kömür kullanımı için tasarlanmış küçük ızgaralar bulunur.  Kömür yanarken bir tencere veya su ısıtıcısı getirir ve ızgaranın üstüne koyarsanız, suyu bu şekilde kaynatabilirsiniz.

Teneke Kutu

Teneke kutuyu kullanmadan önce ateşin içine koymanız tavsiye edilir, böylece mümkün olduğu kadar çok mikrop öldürür.

Güneşi Kullanın

Güneşin karavan ışınları, henüz yeni kullanmaya başladığımız pek çok şey için kullanılabilir. Güneş sadece suyu kaynatmak için kullanılan gücü üretmek için kullanılamaz, aynı zamanda suyunuzu doğrudan kaynatabilir. Bunun bir yolu güneş enerjisiyle çalışan bir su ısıtıcısı kullanmaktır. Güneş enerjili su ısıtıcısı, UV ışınlarını alan ve onu su ısıtıcısının içindeki suyu ısıtmaya odaklayan daha yeni bir buluş. Aceleniz varsa bu yöntemi kullanmayın çünkü gün içindeki güneşin yoğunluğuna göre en az iki saat sürer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu