Kış Mevsiminde Motosikletinizi Nasıl Korursunuz?

Kış mevsiminde motosiklet korumak için dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Bu konuda bunlardan detaylı bir şekilde bahsediyor olacağız.

Bahar ve yaz mevsimi, motorcuların genellikle en sevdiği mevsim olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu aylar hem sıcaklık bakımından çok uygun hem de rahat geçiyor. Motoru sürmenin rahat olduğu bu ayların yanı sıra bir de kış ayları bulunuyor. Kış aylarında motor sürmek bazıları için işkence gibi olabilir. Hem kayabilir hem de zorlu arazi şartları sürücüyü etkileyebilir. Motoru kış aylarında korumak ve bakımını daha iyi yapmak için bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor.

Kış mevsiminde motosiklet korumak için yapılması gerekenler

Kış aylarında yaşanabilecek tehlikelerden birisi de eğer motor çok kullanılmayacak ise motoru çok iyi muhafaza etmek olacak. Bu mevsimde havalar soğuk olacağı için motorun bazı parçaları etkilenebilir veya donma yaşanabilir. Bu konuda yapılması gerekenlerden birisi yakıt deposunun en iyi şekilde korunmasıdır. Yakıt tankının dolu olması ve belirli aralıklarla çalıştırılması aracın donmamasını ve yakıt deposunun sıkıntısız olmasını sağlar.

Kış mevsiminde motosiklet korumak

Kış mevsiminde motoru kapalı bir ortamda korumak hem sıcaklık bakımından bir avantaj sağlar hem de motorun sağlığının daha iyi korunmasında etkili olur. Bununla birlikte kapalı ortamda kalan motorun zaman zaman yıkanıp iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu sayede motorun problem çıkarma ihtimali oldukça az olur.

Kış aylarında en çok etkilenen ve paslanan parçalar arasında egzoz yer alıyor. Egzoz, iyi bir şekilde korunmalı ve bakımı doğru bir şekilde yapılmalı. Yapılabilecek bir korumadan bahsetmek gerekirse yağlayıcı kullanmak egzozun her daim temiz kalmasını ve paslanmamasını sağlayacaktır.

Eğer motor oldukça soğuk bir iklime sahip bölgede ise akü bu durumdan ciddi bir şekilde etkilenebilir. Akünün donması aküyü bozabilir ve yeni akü masrafı çıkarabilir. Bu konuda yapılması gereken akünün donmaması için motoru daha sıcak bir ortama yerleştirmek ve bakımını bu şekilde yapmak. Küçük bir garaja sahip olmak dahi bu tür sorunların önüne geçerek motorun en iyi şekilde korunmasında etkili olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu