KTM RC250 ABS Motosiklet İncelemesi

KTM’nin az bilinen ancak muhteşem donanımlara sahip motorlarından biri olan RC250 motosikleti, 250 sınıfında tatmin edebilecek özelliklerle alıcılarının karşısına çıkıyor. 2015 yılında ülkemiz piyasasına giriş yapan bu motor, diğer 250 cc motosikletlere göre önemli farklara sahip. Motosikletin özellikle yol tutuş ve güvenlik bakımından, birçok 250 cc’den çok daha önde olduğu söylenebilir. Tasarım olarak da yine 250 cc kategorisinde KISKA imzasını taşıyan ender motosikletler arasında yer alıyor. Peki, bu motosikleti rakiplerinden farklı kılan özellikleri neler? Neden az tercih ediliyor? Fiyat/Performans olarak nasıl? Gelin bu soruları hep birlikte cevaplayalım.

Temel Motor Bloğu Özellikleri (Teknik Özellikler)

RC 250 tek silindir 30 beygir ve 24 Nm torka sahip olan bir motor. Çift silindir birçok 250 cc’ye göre, RC250’nini bu teknik özellikleri ilk etapta birçok 250 cc’ye geride bırakıyor. Hava soğutmalı olan motosiklet, 4 zamanlı ve benzinli olarak takipçilerinin karşısına çıkıyor. 6 vitesli olan RC250 “Tırnaklı Şanzıman” özelliğine sahip. Kaydırmalı debriyajla karşımıza çıkan bu motor, diğer teknik özelliklerinin yanı sıra belki de kaydırmalı debriyaj özelliğiyle ciddi anlamda fark yaratıyor.

Sürüş güvenliği için önemli bir artı olan kaydırmalı debriyaj, yüksek devirlerde vites düşürmeniz durumunda, motosikletin arka tekerinin kilitlenmemesini sağlıyor. 250 cc motorların büyük bir çoğunluğunda böyle bir debriyaj bulunmuyorken, RC250’de bulunması, çok büyük önem taşıyor. 2015 yılında Türkiye piyasasına giren motosikletlere bakıldığı zaman, genel anlamda ABS’li motora pek rastlanmıyor. RC250 ise 2015 ve sonrası modellerinde ABS bulunduran bir motor. Bu sayede sürüş güvenliği konusunda diğer 250 cc’lere göre hanesine bir artı daha kazandırmış oluyor.

Motosiklet, 300 mm ön disk ve 250 mm arka diskle karşımıza çıkıyor. Zaten ABS’li ile  birlikte fren performansı daha da üst seviyelere çıkıyor. Unutmanda değinelim; motosikletin hem ön hem arka freninde ABS teknolojisi mevcut. Motosikletin sürüş ve yol tutuş performansını arttıran en önemli detaylardan biri ise lastikleri… RC250 2015 modelleri fabrika çıkışlı Pirelli Rosso 2 lastikle ülkemiz piyasasına giriş yapıyor. 2015 üstü modellerde ise Michelin Pilot serisi lastiklerin kullanıldığı görülüyor. Lastik masrafı yapmadan motosikleti alabilmeniz bu sayede mümkün olabiliyor.

KTM RC250 Yakıt Tüketimi ve Parça Fiyatları

KTM RC250 yakıt tüketimi konusunda ideal bir 250 cc olarak karşımıza çıkıyor. Ortalama 3.10 – 4.25 gibi değerlere sahip olan RC250, sakin kullanımda 100 kilometrede 20 TL gibi bir maliyet vaat ediyor. Devirli kullanımda ise motosikletin 100 kilometrede 30 TL yakıt yaktığı görülebiliyor. Motosiklet 24 Nm torku 7250 devirde elde ederken, 30 beygiri de 9000 devirde hissettiriyor. Yani 100 kilometrede 30 kuruş yaktırabilmek adına biraz deyim yerindeyse “tapa gaz” gidilmesi gerekiyor. Genel olarak 250 cc’lerle kıyas yapıldığında yakıt konusunda ortalama bir değerde yer alıyor.

Parça fiyatları konusuna gelirsek, bu konuda taliplilerinin biraz cepleri yanacak diyebiliriz. KTM, Euro üzerinden parçaları ülkemize getirdiği için haliyle parça fiyatlarının bir hayli yüksek olduğu söylenebilir. Özellikle Japon motorlarına göre parça fiyatlarının birçok konuda pahalı olduğu görülüyor. Ayrıca kullanılan malzeme kalitesinin de parça fiyatlarının yüksek olmasına etki ettiği söylenebilir.

KTM RC250 ABS Fiyatları

Ülkemiz ikinci el piyasasında ne çok düşük ne de çok yüksek fiyatlara sahip olan bu motor, Yamaha ve Honda gibi markaların 250 cc’leri ile aynı fiyatlara sahip. KTM RC250 fiyatları modeli ve km’sine göre değişiyor olsa da 14 bin TL’den başlayıp, 20 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. RC250’nin şuan sıfır satışı ülkemizde bulunmuyor ancak Duke 250 olarak aynı özelliklere sahip olan grenajsız modeli alınabiliyor. Duke 250 ABS olarak geçen grenajsız modelin sıfır fiyatı ise kısa bir süreliğine 24 bin TL. ÖTV indirimi sonrasında fiyatının 28 bin TL olması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu