Kulak tıkacı hakkında bilgi

Motosiklet tutkunlarına kulak tıkacı hakkında bilgi vermek gerekiyor. Çünkü bu eşya motorcular için oldukça önemli bir değere sahip.

Motor kullanmak, motorcular için adeta bir sevda haline gelmiş durumda. Hız tutkunlarının, özgürce gezmek isteyenlerin veya rahatlıktan dolayı motor tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Bu bağlamda motorcuların dikkatli olması gerektiği birçok konu da yer alıyor. Motor sürücüleri, araba sürücülerine göre daha riskli bir konumda olduğu için pek çok şeye dikkat ederek ilerler. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da kulak tıkacı olmakta. Bu ürün motorcuların kullanması gerektiği önemli bir eşya olarak yer alıyor.

Kulak tıkacı hakkında bilgi

Günümüzde pek çok motorcu motor kullanırken bazı parçaları kullanmıyor olabilir. Bazı sürücüler kask takmayı bile ihmal edebiliyor fakat sürücü güvenliği için bu detaylara dikkat etmek gerekiyor. Kask takmayı ihmal etmeyen bir sürücü ise kulak tıkacı takma gereksinimini göz ardı edebiliyor. Kulak tıkacı, kasktan sonra takılması gereken önemli bir ürün. Çünkü kask takmak kafayı korurken kulak tıkacını takmak kulakları koruyan bir nesne.

Kulak tıkacı hakkında bilgi

Motorcular kulak tıkacını takmanın sebebinin motor sesinden korunmak olduğunu düşünebilir fakat aslında olay bundan ibaret değil. Eğer motor sessiz dahi olsa kulak tıkacını kullanmak gerekiyor. Çünkü kulak tıkacı yalnızca motor sesinden korunmak için değil aynı zamanda rüzgardan korunmak için de kullanılıyor. Hızlı bir şekilde gidildiğinde rüzgarın sesi yükseliyor. Saatte 200 kilometre hızla giden bir kişi 120 dB rüzgar sesine maruz kalıyor. Bu da çok ciddi bir seviye demek. Bundan ötürü sürücünün kulak tıkacını takması ve kendi sağlığını koruması gerekiyor.

Bazı kişiler kask takmanın rüzgardan korunmak için yeterli olduğunu belirtebilir. Bu da yanlış bir düşünce olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum bir miktar koruma sağlasa da daha sıkı bir koruma için kulak tıkacının kullanılması önemle tavsiye ediliyor. Kulak tıkacı ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer bilgi kısa mesafe olsa dahi bu tıkacın takılması gerektiği. İster kısa ister uzun süre yolculuk olsun yüksek desibelli bir rüzgar vücudu etkileyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu