Motor kışlama nasıl yapılır?

Motor kışlama nasıl yapılır? Bu konuda siz değerli okurlarımız için motor kışlama işleminden detaylı bir şekilde ve nasıl yapıldığından bahsediyor olacağız.

Bazı insanlar özellikle yaz vakti farklı bir yere göç ederek orada yaşamaya başlar. Kışın ise eski yaşantısına geri döner. Yaz vakti yazlık evine geçiş yapan kişilere yazlıkçı deniyor. Yazlıkçılar, özellikle tatil merkezlerinden ev alarak yazı burada güzel bir şekilde geçirmeyi tercih ediyor.

Bazı yazlıkçılar, yazlık evde bıraktığı motoru kışın kullanmıyor, yazın ise bu çevrede sürerek ulaşım sağlıyor. Motoru uzun bir süre boş bırakmak motorun bazı faktörler ile birlikte etkilenmesine sebep olabilir. Bundan ötürü kışlama yapılıyor.

Motor kışlama nasıl yapılır?

Motora nasıl kışlama yapıldığı konusuna geçmeden önce motor kışlama işleminin neden gerekli olduğundan bahsetmek istiyoruz. Motor kışlama işlemi motorun performansının korunması ve sorun çıkarmaması amacıyla yapılıyor. Eğer yazlık bölge kışın soğuk ve karlı bir yerdeyse bu durum motorun hasar almasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra olabilecek bir diğer şey motorun paslanmasıdır. Uzun bir süre boşta bekleyen motor bir süre sonra paslanmaya başlar. Bu da çok önemli bir problem doğurabilir.

Motor kışlama nasıl yapılır

Motor kışlama nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermek gerekirse bunun için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Eğer motor yanı başınızda olacaksa bakımını kendiniz yapabilirsiniz. Eğer uzak bir yerde olacaksa kışlama yapa bir firmaya götürmek gerekiyor. Bunun yanı sıra bir motorcu arkadaş ile de anlaşılabilir.

Motor kışlama işlemi yapılırken pek çok şeye dikkat edilmeli. Bunlardan en önemlisi de paslanma konusu olmakta. Motor kullanılmadığı dönemlerde zaman zaman bakıma ihtiyaç duyar. Uzun süre bakımı yapılmayan bir motor paslanmaya başlar. Metal parçaların paslanması motorun estetik görünümünü kaybetmesi anlamına geliyor. Paslanmanın önlemesi için motosikletin ayda en az bir kez güzel bir şekilde yıkanması gerekiyor.

Bunun yanı sıra kışlama sırasında motorun kapalı bir ortamda kalması ve üstünün örtülmesi gerekiyor. Motosikletin çok nemli olmayan ve havalandırılan bir ortamda bulunması da motor için önemli bir ayrıcalık sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu