Motor türleri ve özellikleri

Motor türleri ve özellikleri hakkında bilinmesi gereken bazı şeyler var. Bu konuda motosiklet türlerinden detaylı bir şekilde bahsediyor olacağız.

Motosiklet sürücüleri, sunduğu rahatlık nedeniyle genellikle bu aracı kullanmayı tercih eder. Pek çok avantaja sahip olan bir motor seçimi yaparken sürücülerin dikkat etmesi gereken bir konu bulunuyor. O da amaca uygun bir motosiklet seçimi yapmak. Birçok kişi bu detaya dikkat etmediği, uygun fiyatlı bir motor aldığı için tam olarak istediği hazzı almamış olabilir.

En çok kullanılan motor türleri

En çok tercih edilen motor türlerinden birisi scooter olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle şehir içi kullanım için oldukça uygun olan bu araçlar, kuryeler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Yemek restoranlarının sevdiği bir motor olan scooterlar, genel olarak şehir içinde tercih edildiği için çok yüksek hızlara ulaşmaz. Oldukça sade bir tasarıma sahip bu araçlar, özellik bakımından da çok zengin değil. Bu durumdan ötürü scooterlar oldukça uygun bir fiyata ev sahipliği yapıyor.

 

Motor türleri

Yazlıkçıların tercih ettiği bir motosiklet olan chopper, birçok sinema filmine konu olmuş bir araç olarak da yer alıyor. Özellikle dövmeli, kaslı ve sert erkeklerin kullandığı şekilde kafalarda yer edinen bu motorları herkes rahatlıkla kullanabilir. Amerikan kültüründe yeri bulunan bu motorun Türkiye’de de kullananı bulunuyor. Genel olarak yazlıkçıların yazın kullandığı bu araç, sadeliği ve görünümüyle birlikte ilgi çekiyor.

Motor türleri arasında yer alan ve ülkemizde sık sık kullanılmasa da dünyanın birçok yerinde tercih edilen yarış motoru, yüksek performansı ile ön plana çıkıyor. Bu tür motorların ülkemizde az yer edinmesinin sebebi yüksek fiyatı olmakta. Kaliteli bir araç olan yarış motoru, çok yüksek hızlara kadar ulaşabiliyor, yüksek teknik özelliklere sahip olabiliyor. Genel olarak yarışlarda tercih edilir.

Özellikle rota yapmayı seven ve uzun yola çıkıp gezmeyi tercih eden kişiler için tur motoru bulunuyor. Turlama motoru olarak da adlandırılan bu araçlar, daha donanımlı olması ve uzun yol için gereken ihtiyaçları karşılaması ile birlikte ön plana çıkıyor. Ülkemizde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu