Motorda Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Performans hava filtresinin ne işe yaradığını bilmeden önce, klasik hava filtresinin ne işe yaradığını bilmek daha doğru olur. Motorun almış olduğu hava, silindirler içinde yanma için gereklidir. Eğer hava yoksa yanma da olmaz. Fakat gerekli olan hava mutlaka temiz olmalıdır. Hava içinde yüzde 78 nitrojen ve yüzde 20 oksijen yer alır. Geri kalan yüzde 2 ise diğer gazlarlardır. Aynı zamanda ortamda pek çok partiküllerin oluşturduğu fakat bizim göremediğimiz toz parçaları da mevcuttur.

Dizel Partikül Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar

Bütün bu sebeplerden ötürü, motor silindirleri içine bu sert parçaların girmesi son derece sakıncalıdır. Hava filtresi, motorun ihtiyacı olan havayı içine çeker fakat zararlı olan toz parçalarının geçmesini engeller ve büyük bir oranda bunları filtreler. Bu yüzden motor çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

Performans Hava Filtresi Nedir

Klasik hava filtresinin, hava içindeki partiküllerin büyük bir kısmını filtrelediğinden biraz evvel bahsetmiştik. Otomobil üreticileri de motorun ömrünü çok daha fazla arttırmak için daha etkili ve başarılı filtreler kullanır. Fakat daha etkili olan bu hava filtreleri, partikülleri çok iyi bir şekilde engelleyebildiği gibi hava akışını da biraz engeller. Bu olayı en basit bir şekilde şöyle örneklendirebiliriz; Burnumuz ile birkaç defa derin nefes alın. Sonra burnunuzu bir bez parçasıyla kapatın ve aynı şekilde derin bir nefes daha alın. Gördüğünüz gibi bez ile nefes daha da zorlaştı. Bu duruma benzer bir biçimde motor da hava filtresi ile biraz daha zor hava akışı sağlar.

Performans Hava Filtrelerinin Amacı Nedir

Motorların çok daha rahat emiş sağlamasını, daha fazla hava almasını sağlar. Klasik hava filtresinin gözenekleri, toz partiküllerinin en ince şekilde filtrelenmesi için çok daha dardır ve bu sebeple hava emişi de çok daha zor gerçekleşir. Daha çok kâğıt malzemelerden üretilirler. Havayı daha kolay emebilmesi için ise bu gözeneklerin çok daha geniş olması gerekir. Fakat daha geniş gözeneğe sahip olmak demek, zararlı olan partiküllerin de bir bölümünün silindirler içine girmesi demektir.

Performans Hava Filtresi İle Güç Ne Kadar Artar

Emilen havanın artması neticesiyle motorun gücü yükselir fakat bu durum daha çok üst devirlerde gözükür. Alt devirlerde ise daha çok güç kaybı yaşanır. Bunun sebebi ise alt devirde çok daha az miktarda olan yakıt, yüksek oranda hava ile beraber karışır. Bunun neticesinde de fakir bir karışım olmuş olur. Fakir karışımlar ise motor gücünün azalmasına sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu