Motosiklet Çalınırsa Ne Yapmak Gerekir?

Motosiklet kullanıcıların maalesef ki ülkemizde dertleri bir türlü bitmiyor. Bir sorunu çözümleseler, ardı ardına birçok sorun onları bekliyor. Ülkemiz motosiklet kullanıcılarının en büyük sorunlarında biri ise git gide artan motosiklet hırsızlığı… Eskiden büyükşehirlerde motosiklet hırsızlığı oranı fazlaydı. Günümüzde büyükşehirlerdeki motosiklet hırsızlığı artık saatte 1’e kadar düşmüşken, bu durum küçük şehirlere de yansıdı. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde artık motosiklet hırsızlığı son derece popüler. Peki, motosiklet kullanıcısı motosikletini çaldırdığı an neler yapmalı? Motosikletini geri kazanma adına ne gibi yöntemlere başvurmalı?

İlk Olarak: Güvenlik Güçlerine Haber Vermek

Motosiklet hırsızlığı başlı başına bir dert olarak bilinirken, güvenlik güçlerinin de motosiklet hırsızlığına alışması ve motosikleti çalınan sürücünün umudunu büyük oranda yitirmesine neden olması, motosiklet hırsızlığı konusunda en büyük problemlerin başında geliyor. Kişinin oturduğu bölgeye göre hemen 155 veya 156 gibi telefon numaralarını arayıp, motosikletinin çalındığını bildirmesi gerekiyor. Tutanak tutulup, motosiklet hakkında çalıntı ihbarı yapılması durumunda, motosiklet hırsızının tesadüfî bir çevirmeye takılması durumunda motosiklet bulunabiliyor. Bunun yanı sıra hırsız motosikleti kullanıp bir sokağa atıyor ve sonrasında duyarlı vatandaşlar tarafından yapılan ihbar sayesinde motosiklet bulunabiliyor. Yani motosikletin aranması ve şahısların tespit edilmesi konusunda güvenlik güçlerinin elinden pek bir şey gelmiyor.

Bölgedeki Güvenlik Kameralarının Tespiti

Bazı durumlarda bölgedeki güvenlik ve MOBESE kameraları güvenlik güçleri tarafından inceleniyor. Bazı durumlarda ise bu incelemeler tamamıyla motosiklet sürücüsüne kalıyor. Motosikleti güvenlik kamerasının olduğu bir alana bırakmak, bu konuda büyük önem taşıyor ancak böyle bir durum söz konusu değilse civardaki veya hırsızların tercih edebileceği güzergâhtaki motosiklet kameralarının incelenmesi gerekiyor. Bu sayede hırsızların kimlik tespiti yapılabiliyor ve motosikletin en son görüldüğü civar dahi tespit edilebiliyor.

Sosyal Medyanın Gücü

Motosiklet hırsızlığının çözümlenmesi konusunda sosyal medyanın etkisi gerçekten çok büyük oluyor. Motosiklet kullanıcıları sosyal medya üzerinde çalıntı motosikletler için çeşitli gruplar kurmuş durumdalar. Bu tür gruplar vasıtasıyla motosikleti gören birileri çıkabiliyor. Bu sayede motosikletin aranma alanı daha da daralıyor. Özellikle motosikletin nerede çalındığı ve ayırt edilebilir özelliklerinin bu gruplarda daha detaylı bir şekilde paylaşılması, motosikletin bulunma olasılığını arttırıyor. Birçok kullanıcı bu sayede motosikletini bulabiliyor veya en son görüldüğü civar üzerinden motosikletini bulmaya yaklaşabiliyor.

Bu grupların acı ama gerçek olan bir tarafları daha var. Tıpkı motosiklet hırsızlığı mağdurları gibi motosiklet hırsızları da bu grupların sıkı takipçisi oluyorlar. Motosikletinizi paylaştığınız andan itibaren veya kısa bir süre sonra motosiklet hırsızları iletişim bilgiler üzerinden sizinle iletişime geçiyorlar. Sizden belirli bir miktar para talep ediyorlar ve bu parayı vermeniz durumunda motosikletinizi geri vereceklerini söylüyorlar. Çoğu motosiklet hırsızı bu sözünü tutuyor ancak bazılarının da motosikleti çalmadığı halde motosiklet sahibini dolandırdıkları görülüyor.

Bu tür durumlarda polise gitmek büyük bir risk teşkil ediyor ancak gitmeden de olmaz. Motosiklet hırsızları genel olarak parayı gelip sizden alıyorlar ve sonrasında motosikletinizi bir adrese bırakarak, gidip motosikletinizi bu adresten almanızı söylüyorlar. Bu süreçte yapacağınız en ufak bir ters hareket ya da hırsızları şüphelendirecek bir durum, motosikletinizin tamamen elinizden gitmesine neden olabiliyor. Bu nedenle bu tür durumlarda çok iyi bir plan hazırlayıp, hırsızlara ödeme yapmak ve motosikleti almak gerekiyor.

Motosiklet Ustalarına Danışmak

Motosiklet hırsızları genelde motosikletleri parçalarına ayırıyorlar ve bu parçaları da çeşitli yollarla satışa sunuyorlar. Bu tür durumlarda mutlaka bir motosiklet ustasından yardım alıyorlar. Özellikle hırsızlığın çok olduğu veya motosikletlerin hırsızlık sonrası en çok görüldüğü bölgelerde yer alan motosiklet ustaları, bu konulardan mutlaka haberdar oluyorlar. Çünkü motosiklet hırsızları motosikleti parçalara ayırırken, bu ustalara ya parça satışı konusunda ya da parçalama konusunda danışıyorlar. Haliyle bu tür ustalar motosikletlerin nereye götürüldüğünü veya motosiklete nasıl ulaşılabileceğini biliyorlar.

Motosikletin çalınması durumunda motosiklet ustalarına danışılması durumu, yetkili servisleri içeren bir durum değil. Yetkili servis ustaları genel olarak bu tür konulardan son derece uzak oluyorlar. Kendi dükkanı olan ustalar, motosiklet hırsızlığı konusunda daha çok detaya hâkim olup, size biraz da olsun yardımcı olabiliyorlar.

Bu tür ustalara danışırken, tanıdık biriyle birlikte ustanın yanına gitmek ve yardım almak daha iyi oluyor. Direkt olarak gidip, ustaya konu hakkında bilgi verip ve yardım istemek pek sonuç vermeyebiliyor. Mutlaka bir tanıdığın araya girmesi ve ustanın da bu konuda bildiklerini güvendiği birine söylemesi gerekiyor. Bu tür ustalar motosiklet hırsızlığına bulaşmasalar da bu tür işlerde kimlerin parmağı olduğunu bir şekilde geniş çevreleri sayesinde duyabiliyorlar.

2.el Yedek Parça Satış Platformlarını ve İlanlarını Takip Etmek

Motosikletin çalınması durumunda bir hırsız, nadiren motosikletle gezip, eğlenip, sonrasında motosikleti bir sokağa atıyor. Motosiklet hırsızlarının büyük bir çoğunluğu motosikleti parçalarına ayırıp satmaya çalışıyorlar veyahut çeşitli platformlarda motosikleti ruhsatsız, plakasız ve evraksız olarak satmak için çaba gösteriyorlar. Bu nedenle bu tür platformların sıkı takipçisi olmak gerekiyor.

Söz konusu platformlarda direkt olarak motosikletin kendisini görebilmek pek mümkün olmasa da motosikletin yedek parçalarını, bu yedek parçalarda motosiklete dair izleri görüp, motosikletin hırsızını bulabilmek söz konusu olabiliyor. Bu nedenle Sahibinden, Letgo, Facebook vb. yedek parça veya motosiklet satışının çok olduğu platformların sıkı takipçisi olmak gerekiyor. Motosikletin çalınması durumu ve bulunma ihtimali her ne kadar zor olsa da bu tür yollar, motosikletten izlerin bulunmasına veya motosikletin tekrardan bulabilmesine yardımcı olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu