Motosiklet ehliyetleri ve yaş sınırı

Motosiklet ehliyetleri motosiklet kullanmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konu haline gelmiş durumda. Bu konuda bu türlerden bahsediyor olacağız.

Günümüzde pek çok motosiklet ehliyeti bulunuyor. Bu ehliyetlerin yaş sınırı ve kapsamı farklı olabiliyor. Motosiklet hayali olanlar ister basit bir araç sahibi olabilir ister daha üst düzey bir araç sahibi olmak için çalışabilir. Hemen sözü çok fazla uzatmadan konuya dalalım.

Motosiklet ehliyetleri ve belirlenen yaş sınırları

Ehliyet listesini incelediğimizde karşımıza ilk olarak M sınıfı ehliyet yani motorlu bisiklet çıkıyor. Moped olarak da adlandırılan bu sınıf 2, 3 ve 4 tekerlekli hafif araçlar için kullanılıyor. 16 yaşın üzerinde olan her birey bu ehliyete sahip olabiliyor. Herhangi bir deneyim şartı aranmıyor.

M sınıfından sonra A1 sınıfı geliyor. A1 sınıfı için aranan bir deneyim şartı bulunmuyor. Bu sınıf M sınıfını da yani moped araçlarını da kapsıyor. Kısacası A1 ehliyetine sahip olan hem moped hem de 125 CC’ye kadar olan motosikletleri kullanabiliyor. Bu motosikletler 2 ve 3 tekerlekli olarak yer alabilir. 16 yaş üzeri her birey bu ehliyet için başvuruda bulunabiliyor.

Motosiklet ehliyetleri

A2 ehliyeti, en az 18 yaş şartının bulunduğu ve herhangi bir koşul olmadan başvurunun yapılabildiği bir sınıf. 35 kW güce kadar olan 2 veya 3 tekerlekli motosikletler için bu sınıfa başvuru yapılabilir. M ve A1 sınıfı bu ehliyetin kapsamında yer alıyor.

Motosiklet ehliyetleri arasında A sınıfı motosiklet de bulunuyor olmakta. 35 kW ve üzeri güç tüketen 2 ve 3 tekerlekli motosikletler içi bu ehliyet sınıfına başvuru yapılıyor. M, A1 ve A2 sınıfı bu ehliyetin kapsamına girmekte. Yaş şartı 20 olan bu motorlar için 2 yıllık A2 deneyimi veya 24 yaş şartı da yer alıyor.

Motosikletler ile ilgili son ehliyet sınıfı da B1 olarak yerini almış durumda. 4 tekerlekli motosikletlerin bulunduğu bu sınıf ATV motorlarını kapsıyor. 16 yaşın üzerinde olan herkes bu ehliyete başvurabilir iken bu sınıf M sınıfını da kapsıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu