Motosiklet İntercom Tavsiyesi 2019 | Motosiklette İntercom Seçimi

Motosiklet intercom tavsiyesi, hakkında birçok yanlış bilgi duyabileceğiniz, kulaktan dolma bilgilerin fazla olduğu ve yanlış seçim kurbanı olan birçok kişinin muzdarip olduğu bir konudur. İntercom seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar ışığında seçimi yaparsak, fiyat/performans açısından en iyi ürünü seçebiliriz. Ayrıca İntercom’u da tam olarak amacına uygun bir şekilde kullanabiliriz.

İntercom Fonksiyonları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır?

İntercom, motosiklet üzerinde insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olan ve bu iletişimin kesintisiz olmasını sağlayan bir cihazdır. Motosiklet üzerinde gelen aramaları cevaplayabileceğiniz, seyahat halinde kolaylıkla telefon görüşmesi yapabileceğiniz ve yakınlarınızla iletişim kurabileceğiniz bir araçtır. Gelen aramaları cevaplamak intercom sayesinde son derece kolaydır. Ayrıca müzik dinlemek, telefonunuzdan herhangi bir ses öğesini dinlemek vb. dinleme işlemlerinin hepsi, motosiklet üzerinde intercom sayesinde kolaylıkla yapılabilir. Motosiklet intercom tavsiyesi veren birçok kişi, intercom’un direkt olarak müzik dinlemek için harika bir araç olduğunu söyler. Halbuki intercom çok yetenekli bir araçtır.

İntercom’un en önemli fonksiyonlarından biri de grup sürüşleridir. Artçınızla veya farklı bir motosikletli arkadaşınızla seyahat ederken, intercom sayesinde sürekli olarak iletişim halinde olabilirsiniz. Bu sayede olası tehlikelere karşı arkadaşınıza uyarıda bulunabilir, yol detaylarını kendisine aktarabilir, yol hakkında muhabbet edebilir ve ortak karar verirken intercom’u kullanabilirsiniz. İntercom sayesinde motosiklette yol eğitimleri de son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Eğitimi intercom üzerinden verebilmek, eğitim detaylarını aktarmak ve karşı taraftan geribildirim almak gibi birçok fonksiyonu intercom sayesinde çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İntercomlar Nasıl Çalışır? Nasıl Birbirleriyle Bağlantı Kurarlar?

Motosiklet intercom tavsiyesi konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında intercomların bağlantı türleri ve bağlantı kaliteleri yer alır. Bu durum aynı zamanda intercomların fiyatlarını da belirleyen bir unsurdur. Eğer uzun bir menzile sahip, grup konuşmalarına yatkın, bağlantı ve veri aktarım kalitesi yüksek bir intercom almak istiyorsanız, bu cihazların fiyatlarının biraz tuzlu olduğu söylenebilir.

Fiyat ne kadar düşerse, intercom’un da bağlantı, veri aktarım vb. yeteneklerinin de aynı oranda azalacağı söylenebilir. İntercomlar birbirleriyle bluetooth veya Wifi noktası üzerinden bağlantı kurarlar. Son dönemlerde Wifi bağlantınları büyük bir önem taşırken, veri aktarım hızının son derece yüksek olmasına ve sesin daha kaliteli aktarılmasına yardımcı olurlar. Ayrıca her intercom cihazının mutlaka bir bluetooth bağlantısı bulunur. Cihazlar arasında da bu sayede iletişim kurulur. Telefon bağlantısında da yine bluetooth bağlantısının büyük bir önem taşıdığı söylenebilir.

İntercom Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Motosiklet İntercom Tavsiyesi

Motosiklet intercom tavsiyesi konusunda, şarj ve menzil büyük önem taşır. Bir intercom cihazının şarj ömrünün uzun olması, uzun seyahatlerde veya gün boyu aralıklarla devam edecek olan sürüşlerde büyük avantaj sağlar. Sürekli olarak şarj edilmemesi, uzun süre boyunca çalışabilmesi, kolay şarj olabilmesi ve standart bir şarj cihazının olması, bir intercom’un en çok dikkat edilmesi gereken özellikleri arasında yer alır. 2 saat çalışma ömrü olan, 6 saat çalışma ömrü olan veya 10-12 saat kadar çalışma ömrü olan birçok intercom cihazı vardır. Şarj ömürleri arttıkça cihazların fiyatları da artar.

İntercom seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bir başka detay ise cihazın menzilidir. Menzil, intercomlar için şarj ömürlerinde de önem taşıyan bir konudur. Kullanım amacına göre menzil seçiminin yapılması önerilir. İntercomların fiyatını belirleyen en önemli unsurların başında menzil unsuru yer alır. Sadece artçınızla bağlantı kurabileceğiniz, 10 metreye, 50 metreye, 100 metreye, 200 ve hatta 1 KM’ye kadar bağlantı kurabileceğiniz intercomlar vardır. Bu mesafe arttıkça fiyat ciddi anlamda yükselir. Mesafe konusunda yapılacak seçim, tamamen hangi amaçla kullandığınıza bağlıdır. Grup sürüşleri için intercom arıyorsanız, 1 KM’ye kadar menzili olan intercomları seçmeniz önerilir. Eğer sadece arkadaşlarınızla sürüş yapmak istiyorsanız veyahut bir arkadaşınızla sürüş yapmak istiyorsanız, 100 metre veya 200 metre gibi bir menzil yeterli bir mesafedir.

Sadece artçınızla iletişim kurmak, başka motosikletler bağlantı kurmamak adına ise 10 metre menzile sahip olan intercomları tercih etmeniz önerilir. Bu sayede çok daha büyük bir maliyetten kurtulup, asıl amacınıza ulaşabilirsiniz. 10 metre menzile sahip birçok intercom, artçınızla rahatlıkla görüşme yapabilmenize olanak sağlar. Ayrıca ses kalitesi de yeterlidir ve iletişim konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız.

İntercom konusunda şarj ömrü ve menzil dışında da dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Ses kalitesi bu konuda büyük önem taşır. Bazı intercomların, sürücünün kullanım amacına uygun özelliklerinin olduğu ancak yeteri kadar ses vermediği görülür. Ayrıca motosiklette rüzgarın kask içinde de müthiş bir gürültüye neden olduğunu da unutmamak gerekir. Bu gibi detaylar ışığında, rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz intercom modellerini göz önünde bulundurun. Mümkünse ses seviyesini deneyerek intercom seçimi yapın veya ürün hakkında yapılan yorumları iyi bir şekilde araştırın.

İntercom’un kask yapısına uyması da gerekir. Kapalı kasklar ve çene açılır kasklar için kullanılan mikrofon türü farklı olabilir. İntercom seçimi sırasında her iki mikrofon türünün de pakette olmasına dikkate edin. Ayrıca intercomla birlikte gönderilen aksesuarların da fazla olmasına, kullanışlı olmasına ve işinize yarayabilecek aksesuarlar olmasına özen gösterin.  İntercom’un dayanıklılığı da büyük önem taşır. Sürüş esnasında sert rüzgârlar, yağmur, darbeler vb. birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz. İntercomların bu tür aksiyonlarda mutlaka çalışıyor olması gerekir. Aksi halde pek kullanışlı oldukları söylenemez. Bu yüzden bu tür durumlarda dayanıklılık gösterebilecek ve devre kartının zarar görmeyeceği intercomları almaya özen göstermeniz önerilir.

İntercomların önemli yeteneklerinin olduğunu belirtmiştik. Sürüş esnasında gelen aramaları cevaplama konusunda da önemli yetenekleri de vardır. Örneğin, gelen bir aramayı “Alo” diyerek cevaplamak mümkündür. Bu tür fonksiyonları olan birçok intercom vardır ve bu fonksiyonlar değişiklik gösterebilir. İntercom seçimi sırasında bu tür detaylara da özen göstermeniz, ciddi önem taşır. İntercomların birbirlerini kolay bir şekilde tanımaları da önemlidir. Bu konuda cihazların birbirlerinden farklı birçok tuş kombinasyonları olabilir. Bu yüzden bağlantı kurmak zorlaşabilir. Haliyle kolay tuş kombinasyonlarıyla bağlantı kurulabilecek intercomlar tercih etmeniz önerilir.

İntercom seçimi sırasında bilindik ve yan sanayi diye tabir edilen, bu sınıfa girmeyen markalardan ya da ürünlerden seçim yapmanız önemlidir. Bazı intercomlar yüksek radyasyon yaydıkları için sürüş sırasında veya sonrasında şiddetli baş ağrılarına neden olabilirler. Ayrıca sağlıksız pil kullanımından ötürü kaskı, vücudunuzu vb. temas ettikleri her şeyi de yakabilirler. Bu yüzden yan sanayi ve ucuz intercomlardan uzak durulması gerekir.

Motosiklet İntercom Fiyatları

Motosiklet intercom tavsiyesi konusunda en çok merak edilen konuların başında intercom fiyatları yer alır. İntercom fiyatları, şarj ömrü, etki alanı mesafesi, fonksiyonları, ses kalitesi ve markası gibi birçok detaya göre değişim gösterir. Bu yüzden belirli bir fiyat vermek yanlış olur. Kaliteli ve ciddi anlamda iş görebilecek olan intercomlar, 600 TL gibi fiyatlardan başlayıp, 2500 TL’ye kadar uzanabilirler. Kullanım amacınıza göre bu fiyat skalası arasında mutlaka bütçenize uygun bir intercom bulabilirsiniz.

Fiyat konusunda sürekli takipçi olmanız ve kampanyaları beklemeniz önerilir. Ayrıca yurtdışından ve Çin’den getirilen bu tür ürünler, artık ciddi vergi yükümlülüklerine neden oldukları için yüksek vergi bedelleri ödemeniz söz konusu olabilir. Bu yüzden yurtiçi alışveriş seçeneklerine yönelmeniz ve kampanyalı ürünleri takip etmeniz önerilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu