Motosiklet Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

Motosiklet Muayenesi Yaptırmak İstiyorum Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?


– https://www.tuvturk.com.tr/ adresinden plaka ve ruhsat seri numaranız ile ücretsiz bir şekilde uygun gördüğünüz bir istasyondan randevu oluşturabilirsiniz. Önemli not: Randevu almak için TüvTürk’ün kendi web sitesinden başka yerlere itibar etmeyin, benzer görsellerle bezenmiş siteler ücretli olarak randevu alma işlemi yaparak sizi zarara uğratabiliyorlar.


– Randevu günü ve saatinde istasyona gittiğinizde ödeme yapmak için sıra numaranızı fiziki bankodan yada telefonunuza indireceğiniz tüvtürk uygulaması üzerinden plaka no ve km bilginizi girerek alabilirsiniz. Tavsiye: Muayene işlemini yaptıracağınız istasyona varmanıza 15-20 dk kala uygulamadan sıra numaranızı alırsanız ödeme yapmak için daha az bekleyerek, süreci hızlandırmış olursunuz.


– Yanınızda mutlaka nakit bulundurun. TüvTürk’ün web sitesinde kredi kartı geçerlidir ibaresi bulunsa da istasyonların birçoğunda POS’lar arızalı denerek halen sadece nakit kabul ediliyor. 2023 Şubat itibarı ile motosiklet muayene ücreti 575,84 TL.


– Numarayı aldık ödemeyi yaptık şimdi aynı sıra numarası ile yönlendirildiğiniz veya numaranızın yandığı kanala gitmeniz gerekiyor.

– Kanala gittiğinizde vezneye teslim ettiğiniz ruhsatınız ile görevli kişi yanınıza geliyor.

– İlk olarak kaskınız takılı olarak motorunuzu ilk kontrol alanına getirmenizi istiyor.

– Ardından gözle genel bir kontrol yapılıyor, bu sırada ruhsat ile şasi no kontrol ediliyor.

– Gidon tam sağ ve sol yaptırılarak elektrik kabloları gözden geçiriliyor.

– Sağ-sol sinyal, varsa dörtlü flaşör, kısa-uzun far kontrolü yapılıyor.

– Ön ve arka frene ayrı ayrı basılarak arka stop lambası kontrol ediliyor.

– Ön amartisör kontrolü ön teker mini bir sehpaya alınarak yapılıyor.

– Kontrol noktasınaki son kontrol olarak far ayar makinasında kısa ve uzun far ayarları kontrol ediliyor.

– Ardından dış mekanda motosiklet fren test alanına geçiliyor ve önce sadece arka sonra ön-arka kombin şeklinde sert frenleme yaptırılarak gözlemleniyor.

– Böylece muayene süreci tamamlanmış oluyor. Kısa bir beklemenin ardında eğer bir eksik yoksa yüksel ihtimal far ayarları hafi kusurlu olarak yenilenmiş muayene evrağınızı görevli teslim ediyor. Artık istasyondan ayrılabilirsiniz.


Önemli bir hatırlatma, topcaseler muayeneden geçilmesine herhangi bir engel oluşturmadan aynı far ayarları gibi hafif kusurlu olarak sonuç evrağına işlenmektedir.


2 yıl sonra muayeneyi yenilemek için görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu