Motosiklet tarihi

Motosiklet tarihi hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var. Bu konuda motosikletlerin gelişimi ile ilgili çeşitli bilgilerden söz etmek istiyoruz.

Motosiklet tutkunlarının motosiklet tercih etmek için pek çok sebebi bulunabilir. Peki bir motor sever olarak motosiklet tarihine ne kadar hakimsin? Motosikletin en başından bu yana kadar bilinmesi gereken birçok şeyi var. Lafı çok uzatmadan hemen konumuza geçelim.

Motosiklet tarihi ve günümüze kadar gelişimi

Motosiklet tarihi 19. yüzyıla yani 1800’lü yıllara dayanıyor. O zamanlar henüz motorlu taşıtlar çok yaygın değildi. Bisikletler daha çok kullanılan bir ulaşım aracıydı. İnsanlar daha hızlı gidebilen bir ulaşım aracı düşünürken bunlardan birisi araba, diğeri de motor olarak yer alıyordu. İlk motosikletler bir bisikletin gelişmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. 1800’lü yılların sonlarına doğru ortaya çıkan motosikletler, bisikletin üzerine eklenmiş bir motor ile birlikte geliştirilmişti. İlk motosikletin ön tekeri büyük, arka tekeri daha küçük yer alıyordu. Bunun sebebi motosikletin arka tekerinin ve koltuğun arasında motorun bulunmasıydı. Günümüzde göre çok sade ve ince olan bu araç, yıllar geçtikçe daha da gelişmeye başladı.

Motosiklet tarihi

Motosiklet tarihi konusunda bilinmesi gereken bir diğer konu buharlı motorlardan petrol kullanan motorlara geçiş olmakta. Henüz ilk motosikletler buharlı bir şekilde çalışırken 1800’lü yılların ilerleyen dönemlerinde petrol yakıtı kullanan motorlar ortaya çıkmaya başladı. Daha 1900’lü yıllara girmeden motosiklet kavramı yaygınlaşmaya başladı, 2 ve 3 tekerlekli motosikletler piyasaya sürüldü ve ayarlanabilir modeller ortaya çıktı. O yıllarda ilk motor markaları da ön plana çıkmaya başlamıştı. Bunlardan birisi Excelsior Motor Company olarak yer alıyor. Firma günümüzde hizmet vermiyor.

Motosikletlerin hızlarından da söz etmek gerekiyor. Dünyanın ilk motosikleti saatte 30 kilometrenin biraz üzerine çıkabilirken 20. yüzyılın başında bu hızlar 150 kilometrenin de üzerine çıktı. 1900’lü yılların ortalarına doğru ilk resmî motor yarışları da motorcuları karşılamış bulunmakta. Motosikletler her geçen yıl daha yeni model ve teknolojilerle kendini geliştirmeye devam ediyor. Saatte 300 kilometreye kadar ulaşan modellerin yanı sıra modellerin ilk motosiklete göre donanımsal olması da ayrı bir konu olmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu