Motosiklette siyaset olmaz. Ama siyasete motosiklet lazım.

Her zaman yeri geldikçe yazarız, çizeriz, anlatırız: Motosikletin dili, dini, ırkı, siyaseti olmaz diye… İki tekere sevdalı bütün gönüller aynı rüzgârda yan yana omuz omuza yollarda keyifle gaz açar. Kimse kimsenin adını bile merak etmez. Aynı maceranın coşkusuyla aynı yönde yol almak, dayanışma için fazlasıyla yeterlidir.

moto
Motosiklette siyaset olmaz. Ama siyasete motosiklet lazım.

Türkiye’nin değişik bölgelerinde festivaller bayram sonrası ardı ardına düzenleniyor. Ramazan dolayısıyla ara verilen her türlü etkinlikler, tam anlamıyla gaz açmak üzere… Motorcunun gündeminde her zaman festivaller, fuarlar ve çeşitli motosikletle ilgili etkinlikler vardır. Ama Türkiye’nin gündeminde çok önemli bir mesele geri sayımını tamamlamak üzere; Cumhurbaşkanlığı seçimi…

Motosiklet tarihimin kısacık zaman diliminde yüzlerce buluşmaların hiç birinde, motorcu dostlarım benim siyasetle ilgili tek bir lafımı veya tek bir satır yazımı bulmazlar. Vicdan hürriyetinin başladığı hassas konulardan biridir. İnsanların birbirlerini kırmaktan çekinmeyecekleri çok ince çizgileri olan bir mesele.

Neden siyaset başlıklı bir yazıyı sizlerle paylaşma gereği duydum? Bugün meclis otoparkında kaç tane milletvekilinin motosikleti var? Kaç tane meclis üyesi, bizi temsil eden siyasiler motosiklet kullanıyor veya motosiklete bir kere olsa bile binmiş? Bu soruları çoğaltmak mümkün.

İşin ütopik tarafına gelince; motosiklete binen bir cumhurbaşkanımız olsa nasıl olur? Muhalefet partilerinin başkanları, diğer milletvekilleri, biz motor sevdalıları gibi hafta sonu bir kortej yapıp Gölbaşı’ba motorlarıyla pikniğe gitseler, önce iki teker sohbetler yapsalar, sonra da memleket meselelerini ele alsalar nasıl olur? Ben diyeyim;” MUHTEŞEM” olur.

Rusya devlet başkanı Putin, su kayağından, motosiklete, karateden at binmeye kadar pek çok halkın sevdiği sportif uğraşlarla ekranlarda yer aldı. Halkın içinden olmak, halkla aynı zevk ve derdi paylaşmakla olur. Hayata veda eden Venezuella Devlet Başkanı Hugo Cavez, Latin Amerika festivallerinde halkla beraber lambada yapar onlarla eğlenirdi. Efsane lider Ernesto Che Guevara, motosikletle turlayıp, halkının dertlerini yakından şahit olup sonra devrim hareketine girişti. Sayıları çok az da olsa; motosikleti hayatlarının bir yerlerinde yaşam tarzı olarak benimsemiş devlet adamlarına siyaset tarihinde rastlamak mümkün.

Seçim tarihi gelmeden önce bu mütevazı satırlarımızın üç aday arasından hiç olmazsa bir tanesinin dikkatini çekebileceğini düşünürsek, Türkiye’de çok farklı ve renkli bir siyasetin sayfası açılmış olacak. Meclis bahçesinde renk renk motosikletler, yine koruma görevlilerinin kortejde eşlik ettikleri güçlü motorlar ve daha nice detaylar.

Bir gün siyasetçilerimizin de bu güzellikten nasibini almaları dileğimizle, yolunuz, farınız ve şansınız açık olsun!

Alpaslan Apak
Kaynak: Milliyet Akdeniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu