1. Anasayfa
  2. İncelemeler
  3. Norton Atlas 650 İncelemesi

Norton Atlas 650 İncelemesi

«

, güçlü İngiliz motosiklet geleneğine bağlı bir şirkettir. Şirket 1898’de başladı. ’un varlığı teknik olarak üç yüzyıl boyunca yayıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, sivil üretimi durdurduğu ve İngiliz ordusu için motorsiklet yapımında tam hızda ilerlediği sırada patladı. Amerikan askerleri, Harley Davidsons’ları gibi , İngiliz askerleri de savaştan sonra Nortons’a olan sevgilerini sürdürdüler ve çok sayıda kazandılar. ayrıca yarış çağrılarına cevap verdi ve Isle of Man TT zaferlerinin yanı sıra pist yarışında da başarılı oldu. geçiş yumuşatma çerçevesinin öncülüğünü yaptı. Bir ’da ilk kez yumuşak kuyruk arka süspansiyon tasarımını içeren ve eski sert kuyruklara kıyasla, tüy gibi yumuşaklık sağlayan kuyruklar tasarlandı.
Norton’un başarısı, 1970’lere kadar Japonya’dan büyük dörtlü Suzuki , Kawasaki , Yamaha ve özellikle Honda dünyaya topluca “Evrensel Japon Motosikleti” olarak tanınan popüler inline 4 motorsikletleriyle dünyayı işgal ettiğinde devam etti. İngiliz marka satışları düştü, birleşme oldu ve Norton isminin hakları diğerlerinin yanı sıra Almanya ve Amerika’ya satıldı. Norton için karanlık bir zamandı. Bir Amerikan Norton, bir Amerikan James Bond, Sherlock Holmes veya Doctor Who kadar mantıklı. Şirket, yine de İngiliz motosiklet satmayı hiç bırakmadı. Norton, Japon ikizleriyle ve satır içi 4’lerle etkin bir şekilde savaşmak için yeni bir şey bulmaya çalıştığında, bir yenilik zamanıydı. Norton, Mazda RX-7’deki gibi Wankel motorlarını denedi , ancak 1992’de Man Adası TT’nin Wankel motorsikletinde kazanmasına rağmen, Mazda gibi ısı ve güvenilirlik endişeleriyle karşılaştı ve Wankel’i terk etti.
Karlı bir motorsiklet üretmeyi başaramayan Norton, 1990’ların sonunda 2000’li yıllara kadar daha fazla mali sıkıntı yaşadı ve borçta 7 milyon paund birikti. 2008’de Norton Racing Ltd.’nin sahibi Stuart Garner, markayı geri çevirmeyi hedefleyerek tüm şirketi satın aldı. Şirketi Leicestershire’daki Donnington Salonu’na taşıdı. Norton NRV588’i 2009’da 180 mil dünya hızıyla yarışarak şirketi tekrar haritaya attı.
Bu başarı başa döndü ve insanların Norton’u modern bir performans markası olarak ciddiye almasına neden oldu. Yeni ününe devam eden Norton, Norton V4 RR ve SS gibi sınırlı sayıda premium motosiklet üretmeye başladı. Bu, 395 kiloluk motorsikleti saatte 321 kilometreden fazla hıza iten 200 beygir gücü üreten 1.200 cc bir V4 motorla donatılmış gerçek bir süper motosikletti. Bu klasik bir Norton Komandosu değildi . 28.000 paund veya 36.422 dolar ‘lık fiyat etiketi de değildi.


Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *