Piaggio Yeni Vespa GTS İncelemesi

Vespa GTS, daha büyük, tamamen çelik gövdeli Vespas’lara verilen isim olan efsanevi “Vespone” un başarısı olan, dünyanın en sevilen iki tekerlekli motorsiklet olarak tarihe geçecek. Kasabanın etrafında zarif bir şekilde hareket etmek isteyen ancak gittikçe cömert motorları sayesinde seyahat etmeye ve hatta maceraya atılmaya hazır olan Vespas. 2003 yılında Vespa GT 125 ve 200’ün gelmesiyle dünyaya gelen büyük Vespas ailesi, 2005 yılında GTS 250 versiyonunun 300 cc motorsikletini piyasaya sürdü. 2019 için, tüm Vespa GTS ürün yelpazesi, performansı, konforu ve tarzı artıracak bir dizi güncelleme ile daha da geliştirilmiştir. Standart donanıma sahip yeni Vespa GTS serisi şimdi beş versiyondan oluşuyor: Vespa GTS, GTS Touring, GTS Süper, GTS SuperSport ve akıllı telefon ile bağlantıyı maksimize eden renkli TFT ekranlı yepyeni, teknolojik Vespa GTS SuperTech VESPA MIA sistemi. İki motor ebatı mevcuttur, zaten iyi bilinen ve takdir edilen 125 i-get tek silindirli, artık artan bir şekilde motorları yaratmayı amaçlayan en yeni Piaggio Group teknolojisinin meyvesi olan yeni 300 hpe (Yüksek Performanslı Motor) ile birleştirilmiştir. Sınırlı emisyon ve tüketim açısından ileri ve verimli. 23’ten fazla HP üretebilen bu, bir Vespa tarafından kabul edilen en güçlü motordur.

Vespa GTS’nin stil evrimi, mirasıyla şekillenmeye devam etmekte ve kesinlikle çelik şasi hatlarında büyülü bir gelenek ve modernite dengesi sağlamıştır. Yeni Vespa GTS’nin tasarımını güncellemek için yapılan birçok değişiklik bunun bir başka kanıtıdır, araç bazı eski özellikleri korurken önceki sürümlerden uzak durmaktadır: ön far ve arka lambalar artık tam LED teknolojisini benimsemiştir. Ön kısımda , ortası benzersiz korna kapağını içeren, üç dekorasyonla genişletilmiş ve geliştirilmiş yeniden tasarlanmış bir kalkan bulunur. Ayrıca, gidonun şekli, ön çamurluğun krom tepesi, dikiz aynaları ve ızgaraların blendajın yanlarına, yepyeni bir bal peteği motifi ile karakterize edilen şekli de yenidir. Arka tarafta, yan paneller gövdenin altından geçen bir gevşetmeye maruz kalırken, 300 HPE motor tarafından sürülen sürümler yeni bir motor krank mili kapağı ve yeni bir susturucu kapağı için öne çıkıyor.
Mükemmel ergonomi ve doğal koltuk konumu her Vespa’yı konforlu, sürüş keyfi ve herkesin erişimine uygun hale getirmeye her zaman katkıda bulunmuştur. Yeni Vespa GTS, büyük Vespas’ın her zaman oluşturduğu güçlü turne geleneğinin altını çizerek, hem sürücü hem de yolcu için daha fazla konfor sağlayabilen yeni bir koltuk sunuyor . Optimize edilmiş ergonomi ve dolgu ve döşemede yeni malzemelerin kullanılması sayesinde elde edilen sonuç. Geniş koltuk altı bölmesi, iki Vespa Visor 3.0 demi jet kaskını ve daha fazlasını barındırabilecek kapasitede boş alan sağlar. Vespa GTS’nin yük kapasitesine ek olarak, içinde harici cihazların şarj edilmesi için yararlı olan bir USB portu bulunan bir torpido gözü vardır.

Yeni Vespa GTS, 300 cc tek silindirli, 4 zamanlı, 4 valfli, elektronik enjeksiyonlu sıvı soğutmalı motorun en son gelişimini gözler önüne seriyor. Piaggio Group Ar-Ge deneyiminin sonucu ve 300 hpe (Yüksek Performanslı Motor) olarak bilinen ünite performansı arttırmaya yönelik geniş kapsamlı çalışmalardan yararlanırken aynı zamanda yakıt tüketimini de azaltmıştır. Önceki versiyona göre, maksimum güç 17.5 kW’da (23.8 HP) 8250 rpm’de gelir ve % 12’lik bir artışa dönüşürken, maksimum tork, 5250 rpm’de 26 Nm’ye eşittir, % 18 oranında artırılmıştır.

Bu, şimdiye dek bir Vespa’ya monte edilmiş en yüksek performanslı motordur.Piaggio teknisyenlerinin termodinamik çıktıyı optimize etmek ve sürtünmeyi azaltmak amacıyla çok sayıda parçadaki titiz çalışmaları sayesinde elde edilen sonuç. Yeniden tasarlanan mimariye sahip yeni bir kafa ve pistonun kullanılması, kafa içindeki yüksek çaplı valf ve kanallardan da faydalanan yüksek verimli bir yanma odasına neden olur. Merdane mandallarına sahip tek eksantrik mil dağıtım sistemi, optimize edilmiş zamanlama ve valf kaldırma hızlarına sahip bir eksantrik mil kazanır. Yeni bir yüksek basınçlı çoklu jet enjektörünün piyasaya sunulması da yanmanın iyileştirilmesine yardımcı olur. Son olarak, daha cömert bir giriş hattı düşük devirlerde verilen torku arttırır ve her hızda olağanüstü yumuşak sürüş sağlar. Yeni iridyum ateşlemeli buji daha fazla dayanıklılık sağlar. Şanzıman da çarpıcı bir şekilde yeniden tasarlandı. CVT, yeni, daha sert bir debriyaj tamburunun da yardımıyla mekanik gürültüyü azaltmak için ses emici malzeme ile kaplanmış yeni bir kapakla sarılmış yeni bir kayışa, yeni bir geometriye ve yeni malzemelere sahiptir. Motor, gelecekteki Euro 5 standardına uygun, en yeni nesil Magneti Marelli MIUG4 ECU ile kontrol edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu