RKS RN 180

Motor kullanmaya yeni başlayacaklar, boyu kısa olup motordan korkanlar ve dikkat çekmek isteyenler için biçilmiş bir kaftan

Öncelikle Merhabalar ben Duhan Çağla Demir. Aslen Ankaralıyım. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesin de Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Yani motoru günlük Burdur da aktif kullanıyorum. RKS RN 180 benim ilk şahsi motorum, belirtmeden geçmek istemedim. Adını Dumrul koymuştum Daha önce arkadaşlarımın motorlarını çok kısa süreli kullanmıştım.(CBR 125, NS200…vb.) Yani öyle ahım şahım bir motor bilgim yoktu o yüzden acemiliğimi atmak için ayaklarımın yere tam basacağı bir motor seçmek isterken karşıma RKS RN 180 çıktı..

Şimdi gelelim RKS RN 180 i yakından tanımaya
2018 model RKS RN180’i ben 2138 km’de almıştım.Yaklaşık 3 ay kadar oldu ve artık 4896 km de Hava soğutmalı olan bu motor bence tam olarak yeni başlayanlara ve kısa boylulara üretilmiş bir motor. Çünkü bindiğinde ayakların yere tam basıyor ve bu biraz daha insana güven veriyor. Yani motoru çok rahat kavrayabiliyorsun az da olsa acemilik korkusunu da yenebiliyorsun bu özelliği bence gayet hoş.

RKS RN 180 Özellikler
4 Zamanlı Tek Silindir 5 vitesli bir motor olan RKS RN 180’nin hava soğutmalı olduğundan bahsetmiştim. Bu arada her ne kadar herkes enjeksiyonlu bu motor dese de motor karbüratörlü arkadaşlar görünüşüne aldanmayın.

Ben RN 180’nin iskelet sistemini, kafa yapısını baya beğenmiştim. Ama görünüşüne göre kategorisinden pek emin değilim böyle yandan bakıldığında bi süpersport motor gibi duruyor  öne geçip kafaya baktın mı tamam diyorsun bu touring bir motor.

Üzerinde ki lastikler viraj için asla yeterli değil özellikle ikinci el almışsanız motoru ve ben gibi lastik yakmayı çok seven birinden aldıysanız (kendimi ifşaladım şuan :D) viraj biraz imkansız gibi.. Fren sistemini ben beğendim. Ön fren de arka fren de dokunduğun an sana o güveni veriyor. Ben duruyorum diyor yani Bu motoru alırken depoya uzanayım kollarımı kıvırayım diye düşünenler hemen düşüncelerini değiştirsin çünkü baya dik bir oturuş pozisyonu var ve asla ve asla artçılı binmeyin. Yani artçıya yazık…

Her ne kadar 2 kişilik bir motor olarak görünse de asla değil. Artçı selesi inanılmaz küçük ve rahatsız. İkinci el de almış olsam artçı selesinin altında minicik bir takım çantası var. Akıllılık yapıyoruz deyip çalmamış adamlar valla helal olsun.

Üzerine bir bez koydum mu tamaaaaam kapat kapatabilirsen o derece küçük bir artçı selesi var. Zaten küçük minnoş bir motosiklet olduğu için buna da şükür diyoruz.

Motosikletin iyi yanlarından bahsedecek olursam ben rengine inanılmaz tav olmuştum Bence en iyi yalarından birisi Renk seçeneği Kırmızı, beyaz, yeşil renkleri var sonradan bir de gri-turuncu bir serisi çıkarılmış sanırım, o da baya güzel duruyor ama ben tam bir yeşil hastası olduğum için yeşil tercih etmiştim. Yani böyle tam yeşil de değil fosforlu bir renk bu.

Minik Ama Dikkat Çekiyor!
Baya dikkat çeken bir motor yani ben RKS RN180’ni ağabeylerinin yanına koyduğumda (hani RS200, NS200, CBR250, R25 vb…) insanlar gelip benim Dumrul’uma bakıyordu.

Diğer sevdiğim özelliği ise minicik olduğu için her yere giriyor. Ne bir trafik bekledim ne de geçemediğim bir ara oldu bu özelliğini aşırı güzel.

Diğer bir iyi yanı göstergesi. Dijital bir göstergesi olan RKS RN180’nin göstergesinde bir de renk seçeneği var. Yani gece ve gündüz görme durumunuza göre göstergeyi kırmızı, sarı ya da mavi yapabiliyorsunuz. Ayrıca gösterge de vites de bulunuyor. Diğer motorlara nazaran “Acaba kaçıncı vitesteydim?” Düşüncesi olmuyor: göstergeye bak hoop kaçtasın gör tam acemi işi Dediğim gibi başlangıç motoru olduğu için yeni başlayanlar için vitesin görülmeme olayı zor bir durumdur bilenler bilir

RKS RN180 Performans
RKS RN 180 aşırı yumuşak geliyor bana yani diğer modellere göre beni yormuyor. Minikliğinden mi deseeem oturuş pozisyonundan mı deseeem gaz tepkimesinden mi deseeem bilemedim. Gaz demişken gelelim RKS nin üstüüün performans hızından

Yani her ne kadar 180cc’lik bir motor dense de 150cc’lik bir performansı var. Hatta bir keresinde yetkili bayisi “149cc bunlar anca yaa” demişti artık ne kadar doğru bilemiyorum. En merak edilen sorulardan biri de “Abla kaç basıyo bu yiiaa”

RKS RN180 Top Speed
RKS RN180 son hızı… RKS RN 180 ile yapabileceğiniz max. Hız: 120 km/s maalesef. Aslında yeni başlayan biri için gayet ideal ama belli bir zaman sonra grup sürüşlerinde bile yanınızdan “BİR ELAMET GELDİ VUU” diye bir motor geçince size bu hız yetmiyor

RKS RN180 Olmayan Arka Sele..
Motorun kötü diyebileceğim ya da hani daya iyi olabilirdi diyebildiğim özelliği kesinlikle artçı koltuğu… Biraz daha arkadakini düşünerek yapılabilirmiş. Görünüşü aşırı güzel olan bu motorun egzozu yok gibi böyle küçücük Yani diğer 180’cclik motorlarda hatta hemen hemen her motorda gördüğümüz o malum soba borusu egzozu gibi bir şey bari olsaydı diyor insan

RKS RN180 & Honda MSX 125
Gelelim RKS RN180’nin karşılaştırıldığı rakibine… Bence RN180’nin tek rakibi Honda MSX. Yani minikliği olsun görünüşü olsun… Birbirine çok benzeyen bu iki motor arasında ben çok kalmıştım. Bana göre RN180 MSX’e göre biraz daha yakışıklı. Yani artçı koltuğunun yüksekliği olsun iskeletlerindeki kırmızı detaylar olsun kafa yapısı olsun bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Ama yahu o Honda açık ara o alır diyenler de olur eminim biraz zevk ve tarz farkı artık o da Honda tabii ki çok daha kaliteli ve ikinci elde değerini daha iyi koruyor o da zaten kesin..

RN180 tam bir şehir içi motoru. Yani her yere giriyor. Şehir içinde kullanımı aşırı rahat hele ki böyle Burdur gibi küçük bir şehirde kullanıyorsanız tam sizin için hem yakışıklı hem dikkat çeken hem de çok kolay bir motor. Ya aslında her yere uyan bir motor, bence aşırı elverişli şehir içinde otobanda… Şunu da belirteyim Burdur da Pist olmadığı için pistte kullanma şansım olmadı maalesef.

RKS RN180’nin En Sevdiğim Yanları 
-Görünüşü ve renk seçenekleri
-Küçük olduğundan tam bir başlangıç motoru oluşu
-Gösterge rengini gündüz ve geceye göre ayarlayabilme özelliği

RKS RN180’nin En Sevmediğim Yanları 
-Artçı koltuğunun rahatsızlığı ve çok küçük oluşu

RKS RN180’i kimler ne için almalı?
Bu süre zarfında RN180 bana hiçbir sıkıntı çıkarmadı çok şükür. Canım Dumrulum Bu motosikleti yazının başından beri dediğim gibi ilk olarak kesinlikle yeni başlayanlar almalı. Boyum kısa benim ayaklarım yere değmez dengemi kaybederim diyenler için zaten tam ideal bir motor. Bütün korkularını bu motorda yenebilirler. Düzgün bir de eğitmenleri olursa herşey çok daha kolay olur. Veee tabîki dikkat çekmeyi biraz da olsun sevenler

RKSRN180’ni kimler almamalı?
Bana kalırsa bu motoru 1.80 in üstünde boyu olanlar almamalı yani ya onlar fıtık olur; ya da motor artık beni bırak diyebilir Çünkü bahsettiğimiz motor 102 kilocuk
“Ben hızı seviyorum akıp gitmeli motor” diyenler üzgünüm bu o motor değil, siz ler de başka motosikletlere yönelmelisiniz…:D

RKS RN180 Fiyatları
RKS RN180 sıfır fiyatları şu an 10.000-11.000 arası ikinci el düşünenler için ise 6.500-8.500 arası bulabilmeleri mümkün..

Ama şöyle minicik bir tavsiye verecek olursam daha yeni başlamışsanız yani acemi iseniz paranızı RN180’nin sıfırına yatırmayın. Güzel bir ikinci el alarak bütün acemiliğinizi atın zaten sonra büyütmek isteyeceksiniz…

RKS RN180 Yakıt: Ne Kadar Yakıyor?
Yakıta gelirsek RKS RN180 deposu 8 litre. Araştırınca 28-30 kuruş yakıyor deniliyor ama benim Dumrul 36 kuruş yakıyor maalesef hatta son zamlarla bu biraz daha da yükseldi.. Bayisi 5000 km.den sonra geçer ve sen çok hızlı kullanıyorsun dedi ama bilemiyorum Bu noktada rakibi MSX enjeksiyonlu olduğundan çok daha iyi..

RKS RN180 Test Sonucu
Şöyle toparlayacak olursak RN180 düşük bütçeli baya dikkat çeken bir motosiklet. Yazının başında da ortasında da söyledim herhalde sonunda da söyleyeyim bari tam bir başlangıç motoru. Hiçbir kronik sıkıntısı yok. Al ve acemiliğini at. Aldığımdan beri bana hiçbir masraf çıkarmadı. Ben bir kadın olduğum için de ayrıca tam bir kadın motoru minik ve sana güven veriyor.

Özellikle ben fotoğraf çekinmeyi seviyorum diyorsanız da RKS RN180 fotoğraflar da baya yakışıklı çıkıyor belirteyim Benim bundan sonraki motorum kesinlikle Kawasaki 250 SL olacak. Yeşil ve minik Umarım onu da sizlerle paylaşırım :))

Şimdilik bu kadar Teşekkürler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu