Soğuk Havalarda Kamp Yapmanın İpuçları

Bazı insanlar bunu düşündükçe ürperirken, kışın kamp yapmak harika bir deneyim olabilir. Sıcak çikolatayı yudumlayarak parıltılı geceler, aydınlık bir öğleden sonra akşam yürüyüşleri, soğuk havalarda kamp yapmayı sevenler için bir keyif haline getirir.

Bu kış yıldızların altında uyumayı düşünüyorsanız, soğuk havalarda kamp yapmak ipuçlarımızı okuyun ve üşümeyeceğinizden emin olun…

Rahat bir uyku tulumu seçin

Herhangi bir kamp gezisinde iyi bir gece uykusu almak çok önemlidir. Kış aylarında, olası donma sıcaklıklarına dayanabilmek için muhtemelen 3. sezon veya 4. sezon uyku tulumuna ihtiyacınız olacaktır. Mumya tarzı çantalar , vücuda daha yakın oldukları için sizi sıcak tutmak için en iyisidir, ancak sevdiğiniz biriyle kamp yapıyorsanız, vücut ısısını paylaşmak için ikili bir uyku tulumu iyidir. Ekstra yalıtım için uyku tulumu astarı da gerçekten yardımcı olabilir. Miniklerinizi sıcacık tutacak uyku tulumlarımız da var.

Yere yatmayın

Dışarıda uyurken soğuğun çoğu yerden yukarı doğru yayılır. Toprağın ısınızı düşürmesini önlemek için kendinizi bir kamp yatağıyla yerden kaldırın. Yatağınızı kendi kendine şişen bir uyku matı ile kaplayarak sert eklemleri de savuşturabilirsiniz; Bunlar, bir şişme yatağın sahip olmadığı ekstra yalıtım sağlayarak sizi sıcak ve rahat tutmanıza yardımcı olur.

Işık olsun

Unutmayın, güneş saat 4 gibi erken batarken kış aylarında hava çok daha karanlık olacak! Bunu akılda tutarak, gün ışığında çadırınızı kurmak için kamp alanınıza bolca zaman ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca, aydınlatma eksikliği nedeniyle karanlıkta kalmadığınızdan da emin olmanız gerekir. Güvenliğinizi sağlamak için, bol miktarda yedek pil dahil olmak üzere yeterli miktarda fener ve el feneri yanınıza alın. Bir kafa feneri, yolunuzu aydınlatırken eller serbest kalmak için mükemmeldir.

Soğuk Havalarda Kamp Yapmanın İpuçları

Su ısıtıcısını yerleştirin…

Sıcak bir içecek ve sıcak bir yemek, üşümelere karşı çok yardımcı olacaktır. İçecekleri ve yemekleri hızlı ve kolay bir şekilde hazırlayabilmek için bir kamp ocağı ve kamp su ısıtıcısı alın. Doyurucu bir yemeğin hazır olduğundan emin olmak için konserve çorbaları stoklayın. Yüksek kalorili yiyecekler ve karbonhidratlar, soğukta enerjiyi yüksek tutmak için hayati önem taşır.

Isıyı yükseltin

Kendinizi sıcak tutmak için elinizden gelen her şeyi yapabilirsiniz, ancak bazen biraz daha fazla yardıma ihtiyacınız olur. Kamp alanınızda elektrik varsa, yatmadan ve sabah kalkmadan önce çadırınızı ısıtmak için elektrikli ısıtıcı kullanabilirsiniz.

Yoksa bir gazlı ısıtıcı kullanabilirsiniz, ancak dikkatli kullanın; bir çadırda çok az havalandırma vardır, bu da içeride kullanıldığında karbon monoksit zehirlenmesini gerçek bir risk haline getirir. Bir karbon monoksit alarmı alın ve uyurken asla gazlı ısıtıcıyı çadırınızda çalışır durumda bırakmayın.

Hazırlıklı olun

Beklediğinizden daha soğuk koşullara hazırlanmak iyi bir tavsiyedir üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir. İhtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için yola çıkmadan önce daima hava tahminlerini kontrol edin. Hava soğuk, ıslak ve karanlıkken kaybolmak tehlikeli olabileceğinden, her zaman nerede olduğunuzu bildiğinizden emin olmanız da önemlidir. Unutmayın, şartlar çok zorlaşırsa, geri dönüp başka bir gün denemek en iyisi olabilir…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu