Suzuki firmasının tarihi

Bu konuda siz değerli okurlarımız için Suzuki firmasının tarihi hakkında birçok bilgi sunmak istiyoruz. Umarız sizler için faydalı bir konu olur.

Suzuki, günümüzün en popüler markalarından birisi olan, otomotiv sektörünün devleri arasında yer alan bir firma. Her geçen yıl yenilikler katarak kendini daha da geliştiren bu model, sunduğu teknolojilerle de ön plana çıkmayı başarıyor. Motor modellerinin yanı sıra araba modelleri de piyasaya süren bu marka ülkemizde pek popüler olmasa da Japonya’da tercih edilen bir firma olarak yer alıyor. Arabadan çok motosiklet modeline sahip olan Suzuki’nin günümüzde 150’nin üzerinde birbirinden farklı motosiklet modeli bulunmakta.

Suzuki firmasının tarihi gelişimi

Suzuki, 1909 yılında Michio Suzuki tarafından bir dokuma tezgahı olarak kuruldu. O zamanlar henüz köyde başlayan bu serüven 1920 yılında fabrika ortamına taşındı ve daha da profesyonelleşti. 1947 yılında büyüme hareketi sergileyen firma, otomobil ve motosikletler için çeşitli motorlar üretmeye başladı. Henüz araç üretme işine girmeyen Suzuki, otomotiv sektöründe yer alan diğer firmalara parça satıyordu.

Suzuki firmasının tarihi

Suzuki, motor üretmenin yanı sıra kendi aracını da üretmek istiyordu. İkinci Dünya savaşı sonrasında en çok ihtiyaç duyulan araçlardan birisi olan motorlu bisiklet üretimi çalışmasına başlayan firma, 1952 yılında Power Free adına sahip bir ürün tanıttı. Bisiklete benzer bu ürünün farklı yanı bir motora sahip olmasıydı. Bu sistemin en büyük avantajı motorlu çalışmasının yanı sıra motor kapalıyken pedal çevirerek sürülebilmesiydi.

1955 yılında ilk otomobilini üreten firma, 1961 yılında ilk kamyonunu piyasaya sürdü. Yavaş yavaş motosiklet piyasasına girmeye başlayan Suzuki, 1962 yılında bir sürücüyü şampiyonluğa götürdü. 50 cc motora sahip bu yarış aracı, İngiltere’de düzenlenen motor yarışında lider geldi. Bu durum Suzuki için bir ilkti. Bu başarısının ardından dünya ülkelerine de yayılmaya başlayan Suzuki, kendini daha da geliştirdi.

1976 yılında GS serisi motosikletleri büyük iddialarla piyasaya süren marka, 1980 yılında GS’nin evrimi olan GSX serisini duyurdu. 1982 yılında ilk dört tekerlekli arazi aracını tanıtan Suzuki, yıllar geçtikçe otomotiv sektörüne yeni araçlar katmaya devam etti ve ürün yelpazesini genişletti. Suzuki, günümüze kadar yeni modeller ve yeni başarılar ile birlikte kendini geliştirmeyi sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu