Suzuki SV650 ABS

Cadde için dizayn edilmiş çift silindirli V-motor’un gücünü naked tasarım ile birleştiren Suzuki SV650 ABS modelini garajımızda ağırlıyoruz.

2017 Suzuki SV650
Suzuki SV650 ABS

Japon motosiklet üreticisi Suzuki’nin ilk defa 1999 yılında piyasaya sürdüğü Suzuki SV650 modeli çok kısa sürede dünya çapında motosiklet kullanıcılarının gözdesi haline gelmişti. Özellikle SV650 modeline güç veren çift silindirli V motor sağlamlığı ve gücü ile kendini ıspatladı. Suzuki SV650 modeli 18. Yılına girerken artık çok daha sağlam güölü ve elit bir motosiklet modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Efendiden Güçlü Motor!
Güç deyince burada bir parantez açmamız gerek: Suzuki SV650 modelinin 645 cc’lik çift silindirli V-Motoru Yamaha MT-07’nin 689 cc sıralı çift silindirli motorundan 1 bg daha güçlü! Bunun en büyük sebebi alüminyum dökme silindirlerdeki Suzuki patentli aşınma direnci ve dayanıklılık ile birlikte sürtünmeyi 

düşüren özel Suzuki Kompozit Elektro Kimyasal kaplama (SCEM). Ve tabiki silindir başına çift buji teknolojisi ile silindir içerisinde daha verimli yanma elde edilmesi.

Vergi Avantajı
Suzuki SV650 motoru 650 cc sınırının altında olduğundan da motorlu taşıtlar vergi diliminde Yamaha MT-07’ye nazaran sürücüsüne çok daha az vergi yükü binmesi anlamına geliyor. Motosikletlerde MTV oranları 650 cc üstünde yükseliyor… Suzuki SV650’nin motoru da tam olarak bu sınırın altında hacme sahip.

Suzuki SV650 yakıt tüketimi
Suzuki yakıt tüketimi konusunda diğer japon motosiklet üreticilerinden biraz daha cimri bir marka. Gerek scooter gerekse de neked Suzuki motosiklet yakıt tüketimi verileri rakplerine göre hep daha düşük seviyelerde. Suzuki SV650 yakıt tüketimi rakamı da 100 km’de 3.8 lt olarak Yamaha MT-07 yakıt tüketimi rakamının altına inmiş. Yamaha MT-07 yakıt tüketimi 4.3 litre… Yani Yamaha MT07 yakıt tüketimi Suzuki SV650 yakıt tüketimine nazaran 100 km’de yarım litre daha fazla.

Suzuki SV650 sürüş
Suzuki SV650 modelini şimdilik kısa bir süre kullandık. Fakat ilk sürüş izlenimleri olarak atiklik, manevra kabiliyetindeki esneklik ve sürüş kolaylığı olarak dile getirebiliriz. Oldukça ince bir gövdeye sahip olan Suzuki SV650 modelinin selesi de alçak tasarımı ile motosikletin ağırlık merkezini oldukça aşağıya indirerek motosiklet sürüşünde ciddi bir kolaylık ve keyif hissi yaratılmış.

Suzuki SV650 özellikleri arasında bir de düşük devir destek sistemi var. Bu özellik sayesinde motor devri düştüğünde otomatikman biraz yükseltilerek sürüş konforu ve güvenliği sağlanıyor. Özellikle kalkış işlemleri bu TI-ISC Düşük Devir Destek Sistemi sayesinde çok rahat. Yani o motorun bayılması olarak tabir edilen durum böylece Suzuki SV650 modelinde tarihe karışmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu