Suzuki V-Strom 1000 XT Adventure

Suzuki V-Strom 1000 XT Adventure İncelemesi


Enduro tarzı motorların kralı olarak nitelendirilir. Suzuki V- Strom Enduro kategorisinde çıkarılmış üst düzey bir modeldir. Enduro motorlarının genel özellikleri yol tutuşu, güç, rahatlık ve asıl kullanım amaçları uzun yollardır. V-Strom ilk modeli olan DL1000’i 2002 yılında piyasaya sundu.
2014 yılında yenilenen suzuki enduro tarzı olarak bilinen modeller V-Strom ismini aldı. İlk çıkan V- Strom modeli olarak bilinen model V-Strom 1000’dir. 2014 yılına kadar değişiklikleri küçük kalan Suzuki V- Strom modelinin 1000 XT modeli değişiklikleri ve özellikleri ile piyasa gündemine yumruk gibi vurdu.


Suzuki V-Strom 1000 XT Teknik Özellikleri

v Strom

2018 Suzuki V-Strom 1000 XT


Dört zamanlı bir motor tipine sahiptir. Soğutma su ile sağlanır. Emisyon standartı Euro 4’tür. Motor hacmi isminde olduğu gibi 1037 cc’dir. Silindir çapı 100 mm’dir. Strok ise 66 mm. Kendine has yakıt sistemi bulundurmaktadır. Suzuki Yakıt Enjeksiyonu olarak yapılmıştır. 100 Hp motor gücü bulunmaktadır, 74 Kw 8000 Devir/Dakika. Maksimum torku ise 101 Nm dir. Elektronik ateşleme sistemi bulundurulur. Elektrikli marş sistemi ile çalıştırılmaktadır. Şansıman 6 vitestir. Güç aktarımı zincir ile gerçekleştirilir. Ön süspansiyon, Ters teleskopik amortisör şeklinde yapılmıştır. Arka süspansiyon ise Mafsallı, salıncak tip şeklindedir. Ön fren çift disk ile sağlanmaktadır. Tokico dört pistonlu çift kaliper olarak sağlanır. Arka fren ise tek disklidir. Nissin çift pistonlu kaliper ile sağlanır. Koltuk yüksekliği 850 mm olarak tasarlanmıştır. Yerden açıklık ise 165 mm dir. Ön lastik ölçüleri 110 a 80 R19, arka lastik ölçüleri 150 ye 70 R17 şeklindedir. Yakıt kapasitesi 20 Lt’ dir. Üzeri ağırlıksız olarak hesaplanmış araç net ağırlığı ise 230 Kilogramdır.


Suzuki V- Strom 1000 XT, motor gücü olarak yüksek bir değer taşımakla birlikte çok yönlü 90° V- Twin olarak çizilmiştir. Bu teknoloji motorunuzun hızlanmasında oldukça kolaylık sağlaması amacı ile motora eklenmiştir. Hızlanması oldukça kolay tasarlanmıştır. Gaza hafif dokunmanız bile yeterlidir. Sollama anında vites düşürmenize gerek kalmaz. Hızlı bir şekilde KM/h hızınızı arttırarak rahat bir sollama gerçekleştirmenizi sağlar.
Bu özelliklere kıyasla fiyatı oldukça uygun olan Suzuki V- Strom 1000 XT, kendi sınıfındaki diğer marka motorsikletlere kıyasla ek olarak bazı konfor özelliklerini içerisinde barındırıyor. Örnek vermek gerekirse BMW R 1200 GS ve KTM 1290 modeli ile kıyaslama içerisine girerse, incelediğimiz motor bir kaç kalem üstte bulunuyor.


Yeni özellikleri ile gözleri süsleyen V- Strom 1000 XT modeli, bir önceki modelleri beta sürüm olarak değerlendirme özelliği de taşıyor. Şu cümleyi şöyle açıklayayım; 2002 yılında çıkarılmış olan modellere çok özen gösterilmeden piyasaya sunan Suzuki, kullanıcıları tarafından gelen bütün yorumları dinleyerek bir proje çizdi. Suzuki firmasının da bu yorumları konu alarak geliştirdirdiği proje 2019 yılında piyasaya sürüldü.
Teknik özelliklerinin yanı sıra ek özellikleri ele almak gerekirse, ufak tefek değişiklikleri kullanıcı belirliyor. Bunlardan bir tanesi elcik ısıtmaları. Kullanıcı V- Strom 1000 XT modelini alırken elcik ısıtma özelliğine de sahip olabiliyor. Ayrı olarak aksesuar çubuğu, 37 litrelik şık bir alüminyum top case, merkez standı gibi özellikler de bulunuyor.
Tasarım olarak şık olan V- Strom 1000 XT, Suzuki severler tarafından çok beğeniliyor. Özellikle Enduro hayranları tarafından kullanılmak için can atılan bu motorsiklet fiyatı olarak dikkatinizi çekecek türde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu