Tek Kişilik Kamp İpuçları

Artık tek başına kamp yapmanın inanılmaz faydalarını bildiğinize göre, yolculuğunuza çıkmaya ve bu zamanın tüm ödüllerini kendinize toplamaya neredeyse hazırsınız. Ancak, son bir şey daha var, aşağıdaki solo kamp ipuçlarını okuyun ve kamp gezinizin güvenli ve keyifli olmasını sağlamak için adımları takip edin.

Tek Başınıza İlerlemek İçin Öğrenin

Daha önce hiç kamp yapmadıysanız, ilk kez yalnız kalmak korkunç bir fikir olur. Tek başına kamp yapmak, en yetenekli yalnız kampçılara bile zorluklar getirebilir, bu nedenle önce başkalarıyla kamp gezilerine çıkmadan ve bazı temel bilgileri öğrenmeden hemen kampa atlamayı beklemeyin.

Kamp Becerilerinizden Emin Olun

Temel bilgileri bilmek tek başına kamp yapmak için çok önemlidir, ancak beceri seviyenizin yeni başlayanların ötesine geçtiğini hissetmeniz gerekir.

  • Tek başınıza başarılı bir şekilde kamp yapmak için şunları bilmeniz gerekir:

  • Gez

  • Çadır kur

  • Ateş yak

  • Temiz su (arzınız biterse ve dere suyuna güvenmeniz gerekirse)

  • Kamp kurmak

  • Vahşi yaşamla (ayılar gibi büyük yırtıcılar dâhil) karşılaşanlarla başa çıkın

  • Hava durumunu tahmin edin (böylece bir fırtınada sıkışıp kalmazsınız)

  • Yaralanmalar ve ilk yardım gerektiren diğer şeylerle ilgilenin

Kendi başınıza dışarı çıkmadan önce bilmek harika olacak başka şeyler de var, ancak yukarıdaki liste, tek başınıza dışarı çıkmayı düşünmeden önce kontrol edebilmeniz gereken minimum listedir.

Sadece Bir Veya İki Gece İçin Gitmeyin

Yalnız yolculuğunuzda kendinize yalnızca bir veya iki gece veriyorsanız, o zaman tam olarak istediğiniz eğlence düzeyine ulaşamayacaksınız. Birkaç huzursuz geceden sonra, sonunda ya daha rahat edeceğiniz ya da o kadar yorgun olacağınız bir noktaya ulaşacaksınız ki çok daha iyi uyuyabileceksiniz.

Tek Kişilik Kamp İpuçları

Uzak Bir Yer Seçmeyin

İlk yalnız kamp geziniz için evinize yakın veya çok aşina olduğunuz bir yer seçmek iyi bir fikirdir. Bildiklerinizden ne kadar uzaklaşırsanız, bir şeylerin yanlış gitme olasılığını o kadar fazla açarsınız. Aslında, yolculuğunuza çıkmadan önce, bölgeyi keşfetmek ve bir fikir edinmek için bir günlük yürüyüş ya da bisiklete binmek için bölgeye gidin. Kamp alanınızı iyi bilmek, kendinizi rahat hissetmenize ve aynı zamanda rahatlamanıza çok yardımcı olacaktır.

Planlarınızı Başkalarıyla Paylaşın

İyi döşenmiş bir kamp alanında kalıyor olsanız bile, ayrılmadan önce kamp “güzergâhınızı” evinizdeki biriyle paylaşmanız çok önemlidir. En azından, ayrıldığınız günü, geri döndüğünüz günü ve nereye gittiğinizi bilmeleri gerekir.

En İyisini Umut Edin Ancak En Kötüsü İçin Plan Yapın

Karamsar görünmekten nefret ediyoruz, ancak bir kaçış planı olmadan tek başınıza vahşi doğaya gitmek istemezsiniz. Bir şeyler ters giderse, kurtulmanın en iyi yolunu ve gerekirse yardım için gidebileceğiniz yakındaki bölgeleri öğrenin. Pek çok insan tek başına kamp yapmayı imkânsız ve yalnızca son derece uzman kampçılar için yapılabilecek bir şey olarak düşünse de, yukarıda da görebileceğiniz gibi, bu mümkündür. Hazır olduğunuz sürece, yola çıkıp kendi başınıza doğa ile bütünleşmemeniz için hiçbir neden yok.

Tek başına kamp yapmak, yaşayabileceğiniz en harika deneyimlerden biridir ve sizi kendinizle ve doğayla asla yapamayacağınızı düşünmediğiniz şekillerde bağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu