Tek Kişilik Kamp Yapmanın Faydaları

Bir kamp gezisi, günlük hayatın yoğunluğundan kaçmanın, fişten çekmenin ve doğayla yeniden bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Ancak bazen başkalarıyla bir kamp gezisi planlamak, değerinden daha stresli olabilir. Birden fazla kişinin programlarını koordine etmeye çalışmaktan herkesin ihtiyaç duyduğu malzemeleri getirmesini sağlamaya, hangi öğünlerden kimin sorumlu olacağını bulmaya kadar, değerinden daha fazla baş ağrısına dönüşebilir. Peki, bu kadar çok koordinasyon stresi olmadan kamp yapmanın tüm muhteşem faydalarından nasıl yararlanırsınız?

Solo Kampın Faydaları

Tek başına kamp yapmak, kamp ateşi etrafında hikâyeler anlatacak kimsenin olmayacağı ve o çılgın tırmanışın zirvesine ulaştıktan sonra beşlik çakma veya grup fotoğrafı çekmeyeceğiniz anlamına gelse de, hoşlanacağınız bazı şeyler var.

Kendi Hızınızda Gidebilirsiniz

Bir grup halinde kamp yaparken, farklı hızlarda insanlar olması gerekir. Bu, yürüyüşünüzün hızı veya tuttuğunuz saatler anlamına gelsin, bir gruptaki herkesin aynı dalga boyunda olması zordur. Ancak yalnız kamp yaparken, zamanları kimseyle koordine etmek zorunda değilsiniz. Yürüyüşünüz sırasında diğerlerine uyum sağlamak için hızınızı artırmanız veya yavaşlamanız gerekmez. İstediğiniz kadar hızlı veya yavaş yürüyüş yapabilir ve istediğiniz kadar geç kalabilirsiniz

Kamp Hakkında Daha Fazla Şey Öğreneceksiniz

Grup kampı genellikle, bir çadır kurmada yıldız olan, ateş yakmada harika olan ve insan pusulası gibi davranan başka birinin olduğu anlamına gelir. Tek başına kamp yapmak, aynı anda bunların hepsine sahip olmanız gerektiği anlamına gelir ve zorlu olsa da, sizi gerçekten zorlar ve kamp bilginizi genişletmenize yardımcı olur.

Tek Kişilik Kamp Yapmanın Faydaları

Doğaya Çok Daha Bağlı Kalacaksınız

Grup halinde kamp yapmak, gece sohbetleri, eğlenceli yürüyüşler ve grup çalışması yemekleri anlamına gelse de, çoğu zaman grubunuzdaki diğer insanlarla bağlantı kurmak için o kadar çok zaman ve enerji harcarsınız ki, hissetme şansınız olmaz. Ancak yalnız gitmek, dikkatinizi dağıtacak başkaları olmayacağını ve doğayla çok daha derin bir bağ kuracağınızı ve böylece kampınızı yüksek duygular ile deneyimleyeceğinizi garanti eder. Dikkatiniz dağılmadan, gün doğumunun daha da çarpıcı olduğunu ve karşılaştığınız vahşi yaşamın daha da görkemli görüneceğini göreceksiniz.

Güven Kazanacaksınız

Bir grupta kamp yapmak zor değil. Bir şeyler ters giderse güvenebileceğiniz başka insanlar var ve bir şeyi unuttuysanız, bir başkasının hatırlaması yüksek bir olasılıktır. Ancak yalnız olduğunuzda, başka birine güvenemezsiniz ve bunda inanılmaz derecede özgürleştirici bir his vardır. Bu yolculuğa kendi başınıza çıkabileceğinizi bilmek, şüphesiz kendinize olan güveninizi artıracak ve hiç bilmediğiniz bir yanınızı görmenize yardımcı olacaktır.

Stresten Kurtulacaksınız

Başkalarıyla kamp yapmak bazen stresi de beraberinde getirebilir. Herkesin eğlendiğinden emin olma stresi, herkesi etkinlikler için toplama stresi, anlaşmazlıklarda stres ve daha fazlası. Kendi başınıza kamp yaptığınızda stres yaşamazsınız. Evdeki yaşam düşüncelerinizi (işiniz, faturalarınız vb.) geride bırakın ve buraya yapmaya geldiğiniz şeyin olmasına izin verin, rahatlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu