Yamaha MT-07 Motosiklet İncelemesi Bölüm 2

Peki, açılımı “Master of Torque” olan bu motosikletin 2018 özellikleri neler? Bu motosiklet ne kadar yakar ve yedek parça durumu nasıl?
Yamaha MT-07 Motor Özellikleri (Teknik Özellikler)

Ülkemizde tek teker canavarı olarak bilinen MT-07, ilk çıktığı yıldan bu yana birçok değişikliklere uğradı ve en önemlisi Euro4 standartlarına uyumlu hale getirildi. Motosikletin ilk kullanıcılarının en büyük şikayetleri arasında yer alan frenler, amortisör ve ABS desteğiyle birlikte tam olarak ideal bir hale getirildi. Önde 280 mm’lik çift diske sahip olan bu motor, 245 mm’lik de arka fren diskine sahip. ABS ile birlikte motosikletin frenlemesi konusunda yeni kullanıcılarından herhangi bir problem duyulmuyor.
Motosiklet 74.8 beygir gücü 9.000 devirde tam olarak arka tekere veriyor. Bu da demek oluyor ki 9.000 devirden sonra motosiklet bambaşka bir canavara dönüşüyor. Sahip olduğu 68 Nm’lik müthiş torku da 6500 devirde arka tekere iletmeye başlayan bu motosiklet, her açıdan bir performans canavarı olarak karşımıza çıkıyor. Motosikletin ivmelenmesi konusunda tüm kullanıcıların fazlasıyla tatmin olduğu bilinirken, ani gaz açılmasıyla birlikte tek tekere gelmesi bir olabiliyor.

Motosikletin 2018 modeli öncesinde kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen teknik özelliklerinden biri de amortisörleriydi. Yamaha bu kullanıcı geribildirimini dikkate almış ve bu konuya da el atmış. Amortisörlere en ideal ayarı uygulayan Yamaha, aynı zamanda ön ve arka amortisörler arasında bağlantısının nereden olduğu anlaşılamayan bir bağ kurmuş. Bu sayede motosikletin herhangi bir yol tutuş ve amortisör problemi kalmamış. Ayrıca far tasarımında değişikliğe gidilmiş ve daha sportif bir far tasarımı gelmiş. Bu tür detaylar, motosikletin tam olarak ideal bir forma kavuşmasına neden olmuş.

Yamaha MT-07 Yakıt Tüketimi ve Yedek Parça

Çift silindir olmasına rağmen müthiş bir performansla karşımıza çıkan MT-07, bu vahşi performansına göre ortalama bir değerde yakıt tüketimine sahip. Motosiklet sakin kullanımda 4.25 litre, agresif kullanımda ise 5 litreyi görebiliyor. Bu veriler de motosikletin 25 ila 35 TL arasında rahatlıkla 100 km yol yaptığını gösteriyor. Günümüzde birçok 250 cc bu yakıt verileriyle karşımıza çıkıyor. Çift silindir ve 700 cc olan MT-07 ise agresif kullanımda bile 250 cc’lere yakın bir yakıt tüketimi sunuyor.
Yamaha zaten yedek parça konusunda ün salmış bir firma olarak bilinirken, MT-07’nin de yedek parça konusunda biraz cep yaktığı söylenebilir. Bu konunun temelinde dolar kurları büyük bir etken olarak bilinse de yedek parça fiyatları fazlasıyla bütçeyi zorluyor. Bunun yanı sıra MT-07’nin yedek parçası konusunda herhangi bir problem yaşanmıyor ve servis ağının oldukça geniş olduğu görülüyor.

Yamaha MT-07 Sıfır ve 2.el Fiyatları

Motosikletin 2018 yılı itibariyle değiştirilmesi nedeniyle hem sıfır piyasasının hem de 2.el piyasasının fazlasıyla dalgalı olduğunu söylemek mümkün. Yamaha MT-07 2019 yılı itibariyle 42.900 TL’ye sıfır olarak satılıyor. Yamaha MT-07 2.el fiyatlarının ise 22 bin TL’den başlayıp, 35 bin TL’ye kadar çıktığını görebilmek mümkün. Fiyat aralığının bu denli fazla olmasının en önemli nedeni, motosikletin kilometre ve model bilgilerinin değişim göstermesi. İlk çıktığı yıllarda son derece uygun olan bu motosiklet, şuan motosiklet kullanıcıları tarafından fiyatı konusunda en çok yakınılan motosikletler arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu