Yamaha MT-09 Tracer

Yamaha’nın en çok tercih edilen serilerinden biri olan MT serisi, 250 cc’den tutun da 900 cc’ye kadar herkesin dilinde. Bu serinin tasarımı, performansı, kullanıcıya sundukları ve kendisi, her MT kullanıcısını yeterli ölçüde tatmin ediyor. Özellikle MT-07 ve 09 modelleri bu konuda daima ön plana çıkıyor. MT-09 Tracer ise MT serisine biraz daha farklı bakmak isteyen motosiklet severlerin serisi olarak karşımıza çıkıyor. Yamaha MT-09 Tracer, cadde ruhunu taşıyan ancak Enduro genlerine sahip olan bir motosiklet olarak biliniyor. Zorlu yol koşullarında sahip olduğu yetenekleriyle Enduro aşıklarını kendine hayran bırakıyor. MT-09 Tracer kullanıcıları bu motosikleti uzun km’ler sürmeden kesinlikle bırakmıyor.

Yamaha MT-09 Tracer Motor Özellikleri (Teknik Özellikler)

Yamaha, MT serisiyle zaten büyük bir ün kazanmıştı ancak Tracer bu seriye bambaşka bir soluk getirdi. MT-09 biraz daha caddeye ve estetiğe hitap ederken, Enduro için pek uygun bir motosiklet değildi ve Endruo severler, hem MT-09 gücünde ve estetiğinde hem de Enduro genleri taşıyan bir motosiklet istiyorlardı. Yamaha’da bu talebi sezmiş olacak ki 2015 yılında Tracer ile Enduro severlerin karşısına çıktı. 847 cc’lik bir motor bloğu hacmine sahip olan Tracer, 3 silindir 4 supap ve 6 vites gibi özelliklerle karşımıza çıkan bir motosiklet ancak saymış olduğumuz bu özellikler nedeniyle biraz cansız gözüküyor olabilir. Tracer 115 beygir gücünde 87.5 Nm. torka sahip olan, gaz açıldığı zaman sizi uçuyormuş hissiyatına kaptıran bir motosiklet.

Motosikletin olağanüstü gücü dillere destan ve hırçın MT-09’dan da tasarımının biraz değiştirilmesinden ötürü performans anlamında pek bir şey kaybetmemiş. Kağıt üzerinde motosikletin 230 km/h son hızı olduğu belirtilse de uygun yol koşullarında bu son hız biraz daha artabiliyor. 210 kg. ağırlıkla rakiplerine oranla biraz hafif kaldığı söylenebilir ancak çanta ve çeşitli diğer aksesuarlarla birlikte bu ağırlığın daha da arttığı görülüyor. 18 litre yakıt kapasitesine sahip olan Tracer uygun yakıt sarfiyatıyla da bir depoyla uzun km’ler yol kat edilebilmesine yardımcı oluyor.

Yamaha MT-09 Tracer, kaydırmalı debriyaj özelliğiyle kullanıcılarının karşısına çıkarken, Quick Shifter özelliğinin olmaması motosikletin kullanıcılarını bir hayli üzüyor. Quick Shifter özelliği istenirse ek olarak motosiklete monte edilebiliyor ancak bir miktar maliyeti gözden çıkarmak gerekiyor. Motosiklet 225 km/h son hıza ulaşabiliyor ancak beyne özel olarak yaptırılan yazılım güncellemesi sayesinde bu süratlerin de çok çok üstüne çıkılabiliyor. Motosikletin 3 farklı sürüş modu sayesinde yol şartlarına, sürücü şartlarına ve yakıt beklentilerine göre sürüş modları ayarlanabiliyor. Ayrıca motosiklette traction control sistemi de bulunuyor ve bu sayede kalkış esnasında aşırı torktan ötürü yaşanbilecek sorunların da önüne geçilmiş olunuyor.

Motosiklet fabrika çıkışlı Dunlop marka lastiklerle geliyor ve bu lastikler sürücüler için gerçekten yeterli bir tutuş performansı sağlıyor. Sadece lastiklerin biraz geç ısındığı söylenebilirken, bunun yanı sıra son derece düşük sıcaklıklarda aşırı olmasa da tutuş sorunu yaşandığı görülüyor. Bu tür detayların dışında gayet başarılı bir viraj performansı çizdiği rahatlıkla söylenebiliyor. Viraj ve yol tutuş gibi konulara değişmişken, motosikletin bu konuda tam anlamıyla mükemmele yakın olduğu ne yazık ki söylenemiyor. 2015 yılından bu yana, 2018 yılında yapılan amortisör güncellemesine rağmen motosikletin amortisör performansının yetersiz olduğu söyleniyor. Özellikle yabancı forumlarda birçok kişinin amortisör konusunda çeşitli modifikasyona başvurdukları görülüyor. Bu nedenle özellikle virajı çok seven ve virajda güven isteyen sürücülerin bu konuda sorun yaşamaları kuvvetle muhtemel bir durum.

Yay değişiklikleri, amortisör kitleri vb. birçok çözümle bu konunun önüne geçilebilir ancak biraz maliyetli olabilir. Bu nedenle amortisör konusunu dikkate alarak motosikleti tercih etmekte fayda var diyebiliriz. Bunun yanı sıra yeni çıkan Yamaha MT-09 Tracer GT modelinde ise amortisörlerin daha gelişmiş olduğu söyleniyor ancak bu konuda henüz net bir bilgi yok. Amortisörler dışında genel anlamda motosikletin oldukça güzel olduğu rahatlıkla söylenebiliyor.

Yamaha MT-09 Tracer Yakıt Tüketimi ve Yedek Parça

Yamaha MT-09, sakin kullanımda oldukça uygun bir yakıt sarfiyatına neden olan, agresif kullanımda ise cebi biraz yakan bir motosiklet olarak karşımıza çıkıyor. Motosiklet sakin kullanımda 5 litre civarında bir yakıt sarfiyatına neden olurken, agresif kullanımda 6,5 litrelere kadar yakıt tüketimine neden olabiliyor. Sahip olduğu tork ve güç bu yakıt sarfiyatının en önemli nedenlerinden biri olarak bilinirken, uzun yolda yakıt tüketiminin gayet ideal olduğu söylenebiliyor.

Yamaha MT-09 Tracer, servis ağı ve yedek parça gibi konularda son derece avantajlı bir motosiklet olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hemen her ilde mutlaka bir Yamaha servisi ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bunun yanı sıra motosikletin bakımları 10 bin km’de bir yapılıyor ve bu sayede sürekli olarak servis aranmıyor. Yedek parça temini çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşirken, yedek parça fiyatlarının biraz tuzlu tarafta kaldığı görülüyor.

Yamaha MT-09 Tracer Sıfır ve 2.el Fiyatları

Yamaha MT-09 Tracer şuan için Yamaha bayilerinde 69.300 TL gibi bir fiyattan satılıyor ancak bu fiyatın daha da artması bekleniyor. Bunun yanı sıra 2.el piyasasının da son derece geniş bir aralığa sahip olduğu görülüyor. Tracer, 35 bin TL’den başlayıp, 60 bin TL gibi rakamlara kadar satılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu