Yamaha R25 2019 Yeni Kasa Motosiklet İncelemesi

Yamaha motosiklet piyasasına yenilik getireceğinin sinyallerini 2014 senesinde zaten vermişti ve üst sınıf motosikletler birçok donanım ayrıca müthiş tasarımlarla donatılmıştı. 250 cc sınıfında 2018 yılına kadar pek bir değişim olmadı ancak Yamaha 2019 yılında 250 cc sınıfına müthiş bir giriş yaptı. Yamaha R25 2019 yeni kasa incelemesi, motosikletin tüm detayları, motosiklete dair özel bilgiler ve daha fazlası içeriğimizde sizlerle.

Yamaha R25 2019 Yeni Kasa Detayları

Yamaha R25 2019 yeni kasa incelemesi yapılacağı zaman motor bloğu, teknik özellikler vb. detayların yanı sıra öncelikle tasarımdan başlamak gerekiyor. Yamaha tasarım konusunda çok iddialı bir tasarımla motosiklet severlerin karşısına çıkmış. Far tasarımı, kafa tasarımı, grenaj tasarımı ve çamurluk gibi detaylar tamamıyla değişmiş. Artık yeni R25’in hatlarının daha sivri olduğunu görebilmek mümkün. Zaten önceki kasalarda da son derece agresif bakan R25, bu kasada agresifliğini dibine vurmuş.

R25 yeni kasanın en önemli özelliklerinden biri ise eski kasaya göre daha kalıplı duruyor olması. R25 her ne kadar 250 cc’ye göre kalıplı bir dış görünüme sahip olsa da yeni kasada bu kaslı görünüm biraz daha arttırılmış. Tabi bu düşüncenin biraz göreceli olduğunu söylemek mümkün. Bunun nedeni ise her sürücünün kas konusunu farklı yorumluyor olması. Yeni kasanın önemli dezavantajlarından biri, fotojenikliği diyebiliriz. Eski kasa R25 daha fotojenik ve fotoğraflarda daha yakışıklı duruyor. Yamaha R25 2019 yeni kasa tam olarak fotojenik olmadığı için fotoğraf konumu biraz iyi ayarlamanız gerekiyor.

R25’in yeni kasasına baktığımız zaman R1 kafa tasarımına çok çok benzer bir tasarım karşımıza çıkıyor. Far tasarımları hem değiştirilmiş hem de konum olarak eski kasaya göre farklı yerde konumlandırılmış. Bunun yanı sıra iki farın ortasına oldukça büyük bir hava kanalı açılmış ve bu hava kanalıyla birlikte far tasarımı, sanki çok yüksek cc bir motosiklet edası katmış. Ön kafa tasarımı biraz daha sivrileştirilmiş ve cam konusunda biraz daha geniş bir yapıya sahip olmuş. Bu sayede sürücünün daha az rüzgar yemesi ve motosikletin rüzgarı daha iyi delmesi sağlanmış.

Motosiklete yandan ve ön kısımdan bakıldığında biraz daha kaslı göründüğünü belirtmiştik. Yamaha R25 yeni kasa incelemesi kısmının en önemli detaylarından biri de bu bize göre… Motosikletin bu denli kaslı görünmesinin temel nedeni sağ ve sol grenjarlar. Söz konusu grenajlara farklı bir tasarım getirilmiş ve bu sayede motosikletin daha kaslı görünümü söz konusu olmuş. Eski R25’e göre yeni kasa grenajları baştan tasarlanmış.

R25’in önemli bir diğer özelliği ise gösterge paneli… Eski kasalarda zaten yeterli olan ve birçok detayı içerisinde barındıran gösterge paneli, masraftan kaçılmamış ve bu kasada da değiştirilmiş. Özellikle R1’e yakın bir gösterge paneli sunulmuş ve bu gösterge paneli motosiklete ayrı bir hava katmış. Gösterge paneline baktığınız zaman önünüzde adeta bir akıllı telefonun olduğunu düşünüyorsunuz.  Gösterge panelinde km, trip1 ve trip2 gibi detaylar yer alıyor. Bu ayrıntılar önceki kasada da mevcuttur zaten. Bununla birlikte vites göstergesi de yine bu panel içerisinde yer alıyor. Vites göstergesi detayı özellikle başlangıç olarak Yamaha R25 2019 yeni kasa düşünenler için oldukça iyi bir detay.

Göstergede yakıt, hararet, saat, anlık yakıt, 100 km’de kaç litre yaktığı gibi bilgiler de bulunuyor. Bu bilgiler üstelik net bir şekilde anlaşılabiliyor. KTM’ 390 ve alt sınıflarının gösterge paneline bakıldığı zaman genel olarak tabiri caizse “karınca duası” kadar yazıların mevcut olduğu görülüyor. Yeni kasa R25 gösterge panelinde ise bu durum söz konusu değil. Büyüklüğü son derece yeterli olan yazılar mevcut. Gösterge ekranının dışında, panel içerisinde yağ lambası, sinyaller, devir ışığı vb. bilgi verici detaylar da yer alıyor.

Yamaha R25 2019 yeni kasa incelemesi sırasında dikkatimizi çeken bir başka detay ise motosikletin gidonu. Yamaha, bu konuda da oldukça gösterişli bir işe imza atmış ve racing havası veren bir gidon tasarımıyla kullanıcıların karşısına çıkmış. Gidon tasarımının R6’ya fazlasıyla benzediğini söylemek mümkün. Gidonun kumanda panelleri de değişikliğe uğramış ve son dönemlerde oldukça popüler olan bir “kill switch” gidona yerleştirilmiş. Günümüz üst sınıf motosikletlerinde bu switchler oldukça havalı bir çalıştırma avantajı sağlıyordu. R25’de de bu switch düşünülmüş ve motosiklete daha özel bir duruş katmış. Bu switch’in önemli bir özelliği ise marş düğmesini ortadan kaldırması… Yeni kasa R25’de switch’in yukarı kaydırılmasıyla birlikte motosikletin çalışması mümkün. Bu çalıştırma düğmesi genel olarak yeni kasa MT-09 ve MT-07’lerde bulunuyor.

Motosikletin kumanda panelinden marş düğmesi kaldırılmış ancak bir yenilik katılmış bu düğmenin yerine. Eski kasa R25’te bulunan marş düğmesinin yerine dörtlü düğmesi getirilmiş. Özellikle 250 cc supersport motosikletlerin en çok sorun yaşadığı konulardan biri, dörtlülerdi. Yamaha bu konuya da el atmış ve R25 2019 kasasına yeni bir dörtlü düğmesi eklemiş.

Gidondan devam edecek olursak, yeni kasa R25’in gidon yapısı biraz daha alçak kısımda yer alıyor. Bu durum da motosikletin oturuş pozisyonuna doğrudan etki etmiş. Gidon pozisyonu nedeniyle yeni kasa R25’leri artık daha da eğilerek kullanmak gerekecek. Bu durum bazı sürücüler için dezavantaj olarak görülse de bir geçiş motosikleti için harika bir durum. Çünkü üst cc motosikletlerin büyük bir kısmı, özellikle de racing makineler, oturuş pozisyonu olarak fazlasıyla eğilmeye neden oluyorlar. Yeni kasa R25 sayesinde bu oturuş pozisyonu sürücüye aşılanıyor ve sürücü bir üst sınıfa geçtiği zaman oturuş pozisyonu nedeniyle herhangi bir problem yaşamıyor.

Yamaha R25 yeni kasa inceleme sırasında dikkat çeken detaylardan biri de gidonların dönüş payı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle gidon sağ tarafa çevrildiğinde elin biraz depo ile gidon arasında kalması durumu söz konusu olabiliyor ancak bu durum büyük bir problem teşkil etmiyor. Yeni kasalarda deponun biraz daha inceldiği görülüyor. Depo kapasite olarak aynı ancak şekil itibariyle biraz daha incelmiş durumda. Bu incelme sayesinde sürüş esnasında depo daha iyi bir şekilde kavranabiliyor ve motosiklete olan hakimiyet önemli derecede artıyor.

Motosikletin kafa grenajı ve far yapısında önemli değişikliklere gidilmiş ancak farların LED far olması, önemli bir avantaj sağlamış. Bilindiği üzere birçok R25 kullanıcısı beyaz LED far takmak istiyordu ve far uyumu konusunda çeşitli sorunlar yaşanıyordu. Bu tür durumlardan ötürü ise motosikletin far giriş kısımlarında çeşitli bozulmalar söz konusu olabiliyordu. Yamaha bu konuda da oldukça başarılı bir işe imza atarak, hem aydınlatması oldukça başarılı olan hem de şimşek etkisi yaratan farları, bu kasada kullanıcılara sunmuş. Bu sayede sürücüleri bir masraftan daha kurtarmış.

Yamaha R25 2019 yeni kasa inceleme detaylarında değinilmesi gereken bir başka konu daha yer alıyor. Bu konu ise gösterge panelinin kullanışlılığı hakkında kullanıcılara önemli bilgiler veriyor. Motosikletin kontağını açmadan önce “select” tutuşuna basılı tutup, ardından kontağı açmak ve kontağı açtıktan bir 20 sn. kadar da bu tuşa basılı tutmak, birçok ayarın yapılabilmesine yardımcı oluyor. Özellikle devir ayarı ışığı, motosikletin hangi devirde bu ışığı yakacağı, ışığın şiddeti ve nasıl yanması gerektiği gibi birçok detay, bu tuş sayesinde kolay bir şekilde halledilebiliyor.

Yamaha R25 Yeni Kasa Grenaj Yapısı Detayları

Yeni kasa R25’in son derece detay dolu bir motosiklet olduğunu söyleyebiliriz. Yamaha mühendisleri bu motosiklette özel bir çalışmaya imza atmışlar. Yeni grenaj yapısının içerisinde özel ızgara veya havalandırma kanalı diyebileceğimiz yapılar yer alıyor. Grenajın yapısı gereği ön kısımdan gelen soğuk hava, arka kısımdan sıcak hava olarak atılıyor. Ön kısımdan gelen hava sayesinde motosikletin büyük bir kısmı soğutuluyor. Yeni grenaj yapısı sayesinde ön kısımdan gelen hava, motor bloğunun ve motosikletin ön kısmını iyi bir şekilde gezerek, soğutma görevi görüyor. Ardından ısınan hava arka taraftan dışarı atılıyor.

Bu motosiklet için önemli bir avantaj ancak yaz aylarında sürücülere biraz problemler yaşatabilir. Sürücüler, sürüş esnasında bacaklarına bol bol sıcak hava yiyebilirler. Bu sıcak hava sanıldığı kadar problem yaratmaz ancak mutlaka bu durumdan daha şikayetçi olan birkaç sürücü çıkacaktır.

Grenaj yapısının bir önemli detayı ise spoiler olarak tarif edilebilecek bir nokta. Bu nokta tasarımın önemli detaylarından biri olarak nitelendiriliyor. Bunun sebebi ise bu detay yerinden çıkarılabiliyor ve koruma takozları rahatlıkla bu bölgeye monte edilebiliyor. Yamaha tasarımcıları bu kısmı tamamen koruma grenajı için tasarlamışlar. Koruma grenajı takmak istemezseniz de şık görüntüsünden herhangi bir şey kaybolmuyor ve spoiler adı verilen parça bu bölgede motosikletin estetiğine estetik katıyor.

Yamaha R25 2019 Yeni Kasa Renk Seçenekleri Neler?

Yamaha, renk konusunda da kullanıcılar için yeterli sayılabilecek imkanlar sunmuş. Yeni kasa R25’in şuan için mavi, kırmızı ve siyah gibi renk seçenekleri bulunuyor. Mavi ve kırmızı renkler daha sportif bir görünüm sağlarken, siyah rengi ise tamamen asil bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Renk seçenekleri konusunda her kullanıcı adayının büyük bir kararsızlık yaşaması mümkün. Gerçekten hangi rengin daha güzel olduğu konusunda karar vermek, oldukça zor oluyor.

R25’lerin renk konusunda da özel bir hikayesi bulunuyor. R25’lerin kırmızı renkleri sadece Türkiye’ye özel olarak gönderiliyor. Bunun nedeni ise 2015 yılında ülkemize gönderilen ABS’siz MT-09’lar… Yamaha 2015 yılında dünyanın birçok ülkesine ABS’li MT-09’ları gönderirken, ülkemize ABS’siz motosikletleri gönderdi. Bu durum MT-09 kullanıcıları ve diğer birçok motosiklet sever tarafından da tepki çekti. Yamaha bu kusurunu örtmek ve kendini affettirebilmek adına yeni kasa R25’lerde Türkiye’ye özel renk sundu.

Yamaha R25 2019 Yeni Kasa Amortisör, Yol Tutuş ve Viraj Performansı

Yamaha R25 2019 yeni kasa inceleme
Yamaha R25 2019 yeni kasa inceleme

2019 öncesi Yamaha R25’lere bakıldığı zaman 41 mm’lik bir amortisör yapısı bizleri karşılıyordu. Düz amortisör mevcuttu ve yol tutuş konusunda başarılı bir performansı olduğu söylenebilirdi. Yamaha, bu konuya da el atmış ve daha fazla yol tutuşu elde etmek adına ters çatal amortisörleri yeni kasalara eklemiş. Yeni R25’lerde ise amortisörlerin biraz inceltildiği görülse de ters çatal olması bu incelmeyi kapatıyor. Yeni R25’ler 37 mm’lik bir amortisörle bizleri karşılıyor. KYB marka amortisör kullanan Yamaha, amortisör seçiminde de kaliteden yana kullanmış tercihini. Bilindiği üzere KYB, Japonya’da en ünlü amortisör ve benzeri hidrolik ekipman üreticilerinden biri. Bu nedenle amortisör kalitesinden dolayı kullanıcılarının herhangi bir sorunu olmamalı diyebiliriz.

Yamaha R25 2019 yeni kasa inceleme detaylarından bir diğeri ise motosikletin sahip olduğu lastikler. Bilindiği üzere 2019 öncesi tüm R25 motosikletler IRC denilen lastiklerle ülkemize geliyordu. Bu lastikler ise ülkemiz yol şartlarında yeteri kadar tutuş sağlamayan ve geç ısınan lastikler olarak biliniyorlar. Yani yol tutuş ve iyi bir viraj performansı isteyen R25 sürücüsü direkt olarak lastiklerini değiştirmek zorunda kalıyordu. Yamaha bu konuda da masraftan kaçmamış ve lastik olayına el atmış. Yeni kasa 2019 model R25 motosikletler ülkemize Dunlop Sportmax marka lastiklerle giriş yapıyor. Bu sayede sürücülerin herhangi bir lastik masrafına girmeleri söz konusu olmuyor.

Dunlop Sportmax lastikler ise yumuşak hamurlu, tutuşu ülkemiz şartlarına göre gayet iyi olan ve başarı sağlayan lastikler olarak biliniyorlar. Bu nedenle motosikletin yol tutuşu, ters çatal amortisörlerle birlikte kat kat artmış oluyor. Buna ek olarak motosikletin ABS’li olması, yol tutuşu konusunda fren performansının da kat kat artmasına neden oluyor. Güvenlik konusunda yeni kasa R25’lerin şuan için herhangi bir eksiği bulunmuyor.

Yeni kasa R25’lerin viraj performansına gelecek olursak, motosikletin son derece dengeli bir viraj kabiliyetine sahip olduğunu söylemek mümkün. Gerek amortisör yapısı gere aerodinamik yapısı gerekse lastikleri, viraj için üstün performans sağlıyor. Özellikle motosiklete viraj için binen sürücüler, bu konuda birçok avantajı ellerinde bulunduruyorlar. Virajda herhangi bir kayma hissi ya da tutuşun olmadığı hissi bulunmuyor. Motosiklet adeta yere yapışıyor ve tabiri caizse viraja ip gibi giriyor.

Yamaha R25 Yeni Kasa Motor Özellikleri (Teknik Özellikler)

Yamaha R25 yeni kasa çift silindir bir motor bloğuyla bizleri karşılıyor. Motosiklet 11.2:1 gibi başarılı bir sıkıştırma oranına sahip. 36 beygir bir güce sahip olan R25, bu gücün tamamını 12 bin devirde tam olarak arka tekere aktarabiliyor. 6 vites olan bu motosiklet, 22.6 Nm’lik bir torka sahip. Bu tork değeri motosikletin alt devirlerde ve 100 km/h’ye kadar biraz hantal kalmasına neden olsa da 100 km/h’den sonra motosiklet bambaşka bir canavara dönüşüyor. Selen yüksekliği 780 mm. olarak bilinirken, kısa boylulara da uzun boylulara da hitap ediyor.

Motosikletin ön fren diski 298 mm. ve arka fren diski ise 220 mm. olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerler başarılı bir fren performansı sağlarken, yeni kasalarda lastik ebatlarında herhangi bir değişiklik karşımıza çıkmıyor. Ön lastik ebatları 110/70-17, arka lastik ebatları ise 140/70-17 olarak biliniyor. Yamaha R25 2019 yeni kasa ve eski kasalar, 250 cc kategorisinin en hızlısı olarak halen daha yerini koruyor. Özellikle çift silindir olması bu konuda oldukça önemli bir etken olarak bilinirken, motosikletin motor ömrü konusunda da herhangi bir problem yaşanmıyor. Motosikletin her ne kadar periyodik bakımları 4.000 km’de bir defa yapılsa da uzmanlar 2.500 km’de bir defa yapılan bakımın daha sağlıklı olacağını belirtiyor.

Yamaha R25 2019 Yeni Kasa Sıfır ve 2.el Fiyatları

Yamaha R25 2019 yeni kasa inceleme
Yamaha R25 2019 yeni kasa inceleme

Yamaha’nın yeni kasa r25 modelinin Türkiye’ye geleceği bilgisi ülkemiz gündemine sızdığı zaman, motosikletin kasa ve özellikleri itibariyle, buna ek olarak artan kurdan ötürü motosiklet fiyatının 30 bin TL civarlarında olması bekleniyordu. Bu denli yüksek bir beklenti, motosikletin satışı konusunda ülkemizde olumsuz bir önyargıya neden oldu. Yamaha Türkiye ise bu durumun farkında vardı ve fuara özel son derece şaşırtıcı bir fiyatla kullanıcıların karşısına çıktı. Yamaha R25 2019 yeni kasa fiyatı 26 bin TL olarak kullanıcıların karşına çıktı. Bu fiyat son derece büyük şaşkınlık ve sevince neden oldu. Haliyle ilk etapta yeni kasa R25 fiyatları beklenin de üstünde seyretti.

Fiyatın bu kadar düşük olmasında 2019 Haziran ayına kadar devam eden ÖTV indiriminin de büyük bir etkisi vardı. Nisan-Mayıs-Haziran ayının sonuna kadar Yamaha R25 2019 yeni kasa sıfır fiyatı, fuarın da sona ermesiyle birlikte 27 bin TL olarak belirlendi. ÖTV indiriminin sona ermesi ve Yamaha Türkiye’nin yapacağı zamla birlikte motosikletin yeni fiyatının 30 bin TL ve daha üstü olması bekleniyor. Bu nedenle motosikleti alacak olan kullanıcıların ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

Yamaha R25 2019 yeni kasa 2.el fiyatları ise şuan için 26 bin TL bandında seyrediyor. 2.el olarak ilanda sadece 2-3 motosiklet görülse de ilerleyen zamanlarda da motosikletin bu fiyatlarda olması bekleniyor. Ayrıca motosikletin Haziran sonrasında fiyatının yükselmesi, 2.el fiyatlarının da önemli ölçüde yükselmesine sebep olacak.

Yamaha R25 2019 Yeni Kasa Yakıt Tüketimi ve Parça Fiyatları

Yamaha R25 2019 yeni kasa inceleme

Yamaha R25 2019 yeni kasa incelmesi konusunda en çok merak edilen konuların başında yakıt konusu yer alıyor. Motosikleti kullanan, almayı düşünen ve motosikleti takip eden birçok kullanıcı motosikletin ne kadar yaktığı hakkında bir cevap bulmaya çalışıyor. Yamaha bilindiği üzere 2018 yılında çıkarmış olduğu modellere sadece ABS güncellemesi getirmedi. ABS güncellemesinin yanı sıra motosikletin motor bloğuyla da birtakım oynamalar yapıldı. Bu oynamalar neticesinde motosikletin yakıt tüketiminin düşürülmesi amaçlandı ve bu konuda yeni R25 motosikletler başarılı oldu.

Yamaha bu güncellemeyi yeni kasa R25’lerde de devam ettirdi ve 2019 model R25’ler de artık yakıt konusunda biraz daha tasarruflu makineler olarak karşımıza çıktılar. Şuan için alınan değerlerin 4 lt. ve 5 lt. arasında değişim gösterdiğini söylemek mümkünken, 2018 öncesi R25’lere bakıldığı zaman yakıt tüketimlerinin 5 lt. ve daha üzeri olduğu rahatlıkla görülüyor. Bu nedenle yakıt tüketiminin bir hayli uygun olduğunu söylemek mümkün. Motosiklet her ne kadar yakıt konusunda 250 cc’ler arasında en çok yakan motosikletlerin başında gelse de kullanıcıya vermiş olduğu gaz tepkisi ve performansla, gayet normal bir yakıt yakıyor. Ayrıca ülkemiz yakıt fiyatlarının son derece pahalı olması, R25 kullanıcılarının biraz da olsa bütçesini yoruyor.

Motosikletin parça fiyatlarının ise biraz tuzlu olduğunu söylemek doğru olacaktır. R25 yedek parça fiyatlarına bakıldığı zaman yan sanayi ve orijinalinden uygun olan birçok parça internet üzerinde bulunabiliyor. Yeni kasa R25’in yan sanayi parçalarının oluşabilmesi ve internette uygun parça fiyatlarının bulunabilmesi için motosikletin en az 3 yıl ülkemiz motosiklet piyasasında gezmesi gerekiyor. Bu nedenle ilk etapta kullanıcılara parça fiyatları biraz pahalı gelebilir. Yamaha Türkiye’de geniş bir servis ağına sahip ancak Honda bu konuda daha üstün. Bir Honda kadar servis ağı olmasa da yedek parça konusunda herhangi bir sorun yaşanması tahmin edilmiyor. Sadece bazı siparişi ender olan parçaların ülkemizi giriş süresi 3 ayı bulabilir. Bu nedenle kullanıcılar bu gibi sorunlarla da karşılaşabilir.

Yamaha R25 2019 Yeni Kasa Sıkça Sorulan Sorular

Yamaha R25 2019 yeni kasa incelemesi dışında sorulan tüm soruları bu başlık altında bulabilirsiniz.

Eski kasa R25 ile yeni kasa R25’i takas edebilir miyim?

Ülkemizde birçok motosiklet bayisi bu tür avantajları sağlıyor ancak Yamaha bayilerinin büyük bir çoğunluğu henüz bu şekilde bir kampanya ile motosiklet sürücülerinin karşısına çıkmıyor. Sadece Premium Yamaha bayisinin bu şekilde bir hizmet verdiği biliniyor. ÖTV indiriminin sona ermesiyle birlikte ve motosiklet sezonunun açılmasıyla birlikte birçok Yamaha bayisinin “eski R25 getir, yeni R25’i götür” kampanyası düzenlemesi bekleniyor.

Yamaha R25 2019 yeni kasa ödeme seçenekleri nelerdir?

Yeni kasa R25 satın alırken, Premium Yamaha bayisinden eski kasa R25’inizi götürüp, motosiklet kredisi, kredi kartı ve nakit gibi seçeneklerle motosikletinizi satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bayilerden yine motosiklet kredisi, kredi kartı ve nakit ödeme gibi seçeneklerle motosikleti satın almanız mümkün. Motosiklet kredisi için gerekli sorgulama bayiler üzerinden yapılabiliyor. Verilen bir limit ve maksimum yapılabilecek bir vade sayısı belirleniyor. Eğer kredi olarak ortaya çıkan tutar motosikletin tam olarak ücretini karşılamıyorsa, üstünü nakit veya kredi kartı olarak tamamlamanız gerekiyor.

Motosikletin Top Speed’i (En Yüksek Hızı) ne kadar?

Yamaha’nın eski modeller için yayınlamış olduğu verilere göre motosikletin en yüksek hızı 173 km/h olarak biliniyordu. Yeni kasa R25’lerde bu yüksek hızın arttığı söyleniyor. Motosikletin sahip olduğu yeni aerodinamik yapı nedeniyle en yüksek hızda bir artış olduğu ve bu artışın ise 8 km/h olduğu belirtiliyor. Yani, yeni değerlere göre motosiklet 181 km/h bir yüksek hıza sahip. Eski kasa R25’lerin ise genel olarak 190, 194 km/h gibi süratleri zorladıkları biliniyordu. Bu nedenle yeni kasa R25’lerin rahatlıkla 200 km/h gibi süratlere çıkması bekleniyor.

Yamaha R25 2019 uzun boylular için ideal mi?

Yamaha R25 2019 kasaların oturuş pozisyonu olarak önemli bir evrim geçirdiğini belirtmiştik. Bu modeller, eski nazaran motosikletin üzerinde bir bütün olmanıza ve motosikletin üzerine daha çok yatmanıza neden oluyorlar. Bu nedenle motosikletin üzerinde herhangi bir uzunluk, kalıp vb. detaylar sırıtmıyor. Oturuş pozisyonu nedeniyle motosikletle son derece ve bütün olarak bir görüntü ortaya çıkıyor. Hatta motosiklet 1.90cm boya sahip olan bireylerin altında da herhangi bir görüntü karmaşası yaratmıyor. Bu yüzden uzun boylular için de son derece uygun bir motosiklet olduğunu söylemek mümkün oluyor.

Yamaha R25 2019 kasa kırmızı-siyah rengi gelecek mi?

Yamaha R25 2019 inceleme detayları arasında böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca bayilerden ve fuardan alınan bilgiler de gelecekte bu tür bir gelişmenin yaşanacağını vaat etmiyor. Motosikletin şuan için 3 farklı rengi bulunuyor. Ayrıca Yamaha’nın elinde de siyah-kırmızı renklerinde yeni kasa R25 bulunmuyor. Sosyal medya üzerinde bu tür görüntülerin dolaşmasının nedeni ise kullanıcıların kendilerinde yapmış oldukları modifikasyonlar. Yani motosikletin kırmızı rengi satın alınarak, özel modifikasyonlarla kırmızı-siyah görünümü elde edilebiliyor. Bu konuda Yamaha ya da benzeri bir kuruluş herhangi bir destek sağlamıyor.

Yamaha R25 2019 rodaj süreci ne kadar sürüyor?

Motosikletin rodaj olarak 1.000 km’lik bir ilk etap rodajı bulunuyor. Bununla birlikte rodaj 2.500 km’ye kadar devam ediyor. 2.500 km’ye kadar motosikletin belirli devir aralıklarında kullanılması gerekiyor. 2.500 km sonrasında ise motosiklet istenilen devirde rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu nedenle kullanıcılara bu km’lere kadar herhangi bir top speed denemesi yapmaları önerilmiyor.

Fren sisteminde herhangi bir değişiklik var mı?

Motosikletin fren sisteminde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. 2019 öncesi modellerde kullanılan aynı fren sistemi, 2019 modellerde de kullanılıyor. Sadece ek olarak ABS detayı fren sisteminde öne çıkıyor.

Motosikletin ağırlığında herhangi bir değişiklik oldu mu?

Motosikletin ağırlığı konusunda aerodinamik yapı ve ek özellikler nedeniyle bir değişiklik meydana geldi. Normal şartlarda eski kasa R25’ler 165 kg olarak karşımıza çıkarken, yeni kasa R25’ler ise 170 kg’lik bir ağırlıkla karşımıza çıkıyor. Bu detay herhangi bir dezavantaj yaratmıyor. Hatta motosikletin daha dengeli ve daha oturaklı olmasına katkı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu