Yaz ve Sıcak Havalarda Kamp Yapmak İçin En İyi İpuçları

Kamp tatili için yola çıktığımızda güneşli ve sıcak bir hava ile karşılaşıyoruz. Çoğumuz soğukta ve yağmurda kamp yapıyoruz ama hiçbiri arkanıza yaslanıp güneş ışığında dinlenmek kadar eğlenceli değil.

Bununla birlikte, hemen hemen tüm tatillerde olduğu gibi, eğer hava çok ısınırsa, özellikle çadırınızı düzgün havalandırmazsanız, biraz rahatsız edici olabilir.

İşte yazın ve sıcak havalarda kamp yapmak için rahat etmenize yardımcı olacak en önemli ipuçlarımız…

Yer ve zamanlama önemlidir

Çadırınızın çok ısınmasını ve havasız kalmasını önlemenin muhtemelen en iyi yolu, gölgede oturmayı denemek ve mümkün olduğundan emin olmaktır. Günün saatine dikkat edin, gün geçtikçe gölgenin hareket edeceği açıktır, bu nedenle en azından günün en sıcak kısmı için çadırınızı gölgede tutmayı hedefleyin. Yukarı çıkarken veya eşyalarınızı toplarken, öğlen güneşinden kaçınmak için bunu günün erken veya geç saatlerinde yapmanız da önerilir.

Çadırınıza biraz serin hava girmesine izin verin

Her şeyi kapalı tutarsanız, çadırınız inanılmaz derecede ısınacak ve havasızlaşacaktır, bu nedenle daha soğuk havanın dolaşmasına izin vermek için pencereleri ve kapıları açın. Tente direkleriniz varsa, ön veya yan kapıları açık tutabilmeniz için bunlar çok kullanışlı olacaktır.

Bir polikoton çadır satın alın

Polikoton çadırlar veya kanvas çadırlar, doğal liflerdeki artış sayesinde, sıcak havalarda daha fazla nefes alabilir, çadırın içinden daha fazla hava geçmesine izin verir.

Mevsime uygun uyku tulumunu seçin

Uyku tulumları, sizi ne kadar sıcak tuttuklarına bağlı olarak farklı sezon derecelerinde gelir. Yaz ve sıcak havalar için, 1 mevsimlik bir uyku tulumu yeterli olmalıdır, ancak özellikle sıcaksa, uyku tulumunu tamamen atabilir ve özellikle hava yatağındaysanız, bir çarşafın altında uyuyabilirsiniz.

Sık su tüketin

Bu, tüm yıl boyunca değerli bir tavsiyedir, ancak özellikle yaz aylarında önemlidir. Özellikle güneşte yürüyüşe çıkıyorsanız, yanınızda olabildiğince sık su bulundurduğunuzdan emin olun.

Soğuk bir buz kutusu satın alın veya evdeki mini dondurucunuzu kullanın

Yiyeceklerin sıcakken daha çabuk bozulduğu bir sır değil, bu nedenle yiyecekleri daha uzun süre taze tutmak için iyi bir buz kutuya veya kamp buzdolabı alın. Ayrıca, daha uzun süre dayanması ve daha serin kalması için süt, su ve bazı yiyecekleri bir gece önceden dondurarak dondurucunuzu evde de kullanabilirsiniz.

Yaz ve Sıcak Havalarda Kamp Yapmak İçin En İyi İpuçları

İçeceklerinizi soğuk bir kova suya koyun

Gün ışığında güzel bir soğuk bira hayatın gerçek zevklerinden biridir – ama bir biradan hoşlanmasanız bile, içeceklerinizi bir kova su içinde güzel ve soğuk tutmak harika bir fikirdir. Kovayı gölgede tutmayı unutmayın, yoksa çok çabuk ılık su haline gelebilir.

Böcekleri uzak tutmak için sıcak aydınlatma kullanın

Çadırınızın içinde ve çevresinde aydınlatma kullanıyorsanız, doğru türde ışıklar kullanmazsanız alanınızı böcekler basar.

Parlak beyaz ışıklar, güve gibi böcekleri aleve çeker, ancak daha sıcak turuncu aydınlatma çok daha az çekicidir.

Böcekleri yenmek için diğer ipuçları, havuzlara, nehirlere veya göllere çok fazla yaklaşmamak, böcek kovucu kullanmak ve çadırınızın sineklik kapılarının mümkün olduğunca kapalı olmasını sağlamaktır.

Evcil hayvanlarınıza iyi bakın

Birçoğumuz evcil hayvanlarımızı, özellikle de köpeklerimizi yanımıza alıp kamp yapmaktan hoşlanırız. Ancak, bizim gibi terleyemedikleri için sıcak hava onlar için özellikle sorunlu olabilir, bu da vücut ısılarını düzenlemelerini çok daha zor hale getirir.

Özellikle yürüyüşe çıkarken bol miktarda gölge ve içme suyuna sahip olduklarından emin olun. Onları asla sıcak bir çadırın yanında kilitli bırakmayın ve ölümcül olabileceğinden, onları asla sıcak bir arabada birkaç dakikalığına bile bırakmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu