Yol hipnozu nedir? Nasıl önlem alınmalı?

Yol hipnozu nedir? Bu konuda motosiklet sürücülerinin zaman zaman yaşadığı yol hipnozu konusundan detaylı bir şekilde söz ediyor olacağız.

Motosiklet sürmek sürücüler için harika bir deneyim olabilir fakat motosiklet sürücüleri eğer bazı detaylara dikkat etmezse kaza kaçınılmaz hale gelebilir. Bunlardan birisi de yol hipnozu olarak karşımıza çıkıyor. Bu araba kullananların yanı sıra motorcular için de oldukça önemli bir kavram. Şimdi sözü çok uzatmadan hemen konumuza geçelim.

Yol hipnozu nedir? Nasıl korunmalıyız?

Hipnoz, uyku ve uyanıklık arasında kalmak anlamına geliyor. Yani kişi uyanıktır fakat uyku moduna geçmiştir, yani çevresindeki olan bitenlerden haberi olmaz. Yol hipnozu ise yolda araç süren kişilerin ayakta uyuması anlamına geliyor. Aracın sürücüsü motosikleti kullanırken beyni uyku moduna geçmiştir fakat gözü açık bir şekilde durur. Yani aslında çevresindekileri fark etmez ve motosikleti otomatik pilot modunda gibi kullanır.

Bu durum genellikle uzun süre yolculuk yapanlarda meydana geliyor. Uzun bir süre yola odaklanan sürücü aralıksız bir şekilde motoru kullandığında bir süre sonra hipnoz etkisi yaşıyor ve çevresini görse bile ne olduğunu algılayamıyor. Bu durum kazalara dahi sebebiyet verebilen bir olay olmakta.

Yol hipnozu nedir

Yol hipnozu nedir?” sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi de bu durumdan nasıl korunabiliriz bundan söz etmek istiyoruz. Yol hipnozu yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık 2.5 saat sonra ortaya çıkıyor. Yani 2.5 saat araç kullanan bir kişi yol hipnozu problemi ile karşılaşabiliyor. Bu durum ortam sıcaklığı, uykusuzluk ve yorgunluk gibi faktörlerle beraber 2 saatin altına bile düşebilir. Bir sürücü, araç kullanırken belirli aralıklarla dinlenme yapmalı, zihin açan hareketler yapıp kendini canlandırmalı. Bir çay, kahve veya soğuk içecek molası vermek sürücüye iyi gelecektir.

Bu konuda yapılabilecek bir diğer şey uykusuz bir şekilde yola çıkmamak ve sıcak havalarda mümkünse klima kullanmak. Her motorda klima olmayacağı için bu durumda yapılması gereken zaman zaman aracı park edip ferahlamak. Soğuk insanı canlı tutarken sıcak hava yorgunlaştıran bir etkiye sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu