Zontes S 250 İnceleme |  Zontes S 250 Fiyat Listesi ve Teknik Detayları

Motosiklet piyasası son dönemlerde donanımsal, yazılımsal, teknik ve her anlamda hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu gelişmeler sonucunda fiyatlar yükseliyor ve yeni motosikletler de piyasaya çıkıyor ancak kur ve vergiler nedeniyle ülkemizde ne yazık ki yeni modellere sadece hayal olarak bakılıyor. Haliyle daha ucuz motosiklet arayışı içerisine giren motosiklet severler, piyasaya yeni atılmış olan Çin motosikletleriyle karşılaşıyorlar. Son dönemlerde sıkça tercih edilen, kaliteli olduğu iddia edilen ve fiyatı da oldukça uygun motosikletlerden biri olarak bilinen Zontes S 250 de motosiklet severlerin en çok karşısına çıkan modellerden biri olarak biliniyor. Peki, bu marka 250 cc kategorisinde ne vaat ediyor? Motosiklet ne gibi özelliklerle kullanıcılarını karşılıyor?

Zontes S 250 Teknik Özellikler

Çoğu 250 cc motosiklet gibi tek silindir ancak çoğu 250 cc motosiklete göre su soğutmalı olmayan Zontes, hava soğutma ve yağ soğutma teknolojisine sahip olan bir motor bloğu ile karşımıza çıkıyor. Bu durum öncelikle motosiklete bir önyargı ile yaklaşılmasına neden olsa da şuan için herhangi bir sorun yarattığını söylemek oldukça zor. Kullanıcılarından da herhangi bir hararet şikayeti geldiği görülmüyor. Motosikletin yağ soğutma sistemi, şasenin soğuk bölümlerini kullanarak işliyor. Motosiklet yağı, şase içerisinde dolaşıyor ve şasenin soğukluğu ile ideal ısı derecesine kavuşarak, tekrar motor bloğuna iletiliyor. Bu sayede motosiklet herhangi bir hararet problemi yaşamıyor.

Zontes S 250 kullanıcılarına toplamda 24,5 beygirlik bir güç sunuyor ve bu gücün tamamını 8 bin devirden sonra arka tekere aktarıyor. Ayrıca sahip olduğu 23 Nm.’lik torku ise 6500 devirden sonra arka tekere yansıtmaya başlıyor. Çeşitli yazılımsal değişiklikler ile performansının biraz daha arttırılabilmesi mümkün oluyor. Ayrıca enjeksiyon sisteminde delphi marka bir sistemin kullanılması, motosiklet yazılımının çok daha kolay bir şekilde değiştirilebilmesine yardımcı oluyor. Motosikletin sahip olduğu güç, tork ve Çin menşeili olması nedeniyle en çok merak edilen konuların başında titreşim yer alıyor. Kullanıcı yorumlarına göre tek silindir bir motosiklete göre son derece normal bir titreşimle karşımıza çıkıyor. Yani, titreşim sorununun rahatsız edecek boyutta olmadığı söyleniyor.

Motosikletin 146 kg olması, en büyük avantajlarından biri olarak kabul ediliyor. 250 cc’lere göre en hafif motosikletler arasında yer alıyor. Yeni başlayan motosiklet severler için bu özelliği çok büyük avantaj olarak değerlendiriliyor. Ayrıca Zontes S 250 10.3 litrelik bir yakıt kapasitesiyle uzun yol için pek yeterli olduğu söylenemeyen, şehir içi sürüşlerinde ise yeterli kabul edilen bir yakıt kapasitesi sunuyor.

Motosiklet fabrika çıkışlı ön 110, arka 150 ebatlarında naylon lastiklerle piyasaya sunuluyor. Bu durum motosikletin en önemli dezavantajlarından biri olarak kabul ediliyor. Motosikletin fren performansına da ciddi anlamda etki eden lastikler, mutlaka değiştirilmesi gereken parçalar arasında yer alıyor. Motosikletin frenleri, güzel bir lastikle çok daha iyi performans sağlar ancak ABS’nin olmaması yine önemli bir dezavantaj olarak kabul ediliyor. Yeni modellerinde ise ABS yer alıyor. Motosikletin ön süspansiyonları teleskopik ters çataldan, arka süspansiyonları ise monoshock süspansiyonlardan oluşuyor. Haliyle bu durum başarılı bir yol tutuşu vaat ettiği anlamına geliyor. Bilindiği üzere kullanılan bu süspansiyon sistemleri, 250 cc birçok motosiklette yer almıyor ve maliyetli sistemler olarak kabul ediliyorlar.

Zontes S 250 Tasarımı ve Dezavantajları

Zontes S 250, tasarımıyla son derece dikkat çekiyor. Transformers benzeri bir kafa tasarımının olması, motosikletin gövdesinde ise agresif bir tasarım kullanılması, motosikletin ciddi anlamda dikkat çekmesine neden oluyor. Ayrıca motosiklette kullanılan turuncu tonu da motosikletin dikkat çekmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak biliniyor. Motosikletin tasarımı esnasında kullanılan grenaj yapısı, fazlasıyla dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise grenajların tanıtımı esnasında “kırılmaz grenajlar” olarak grenaj yapısının tanıtılması. Grenajlar birçok teste tabi tutuluyor ve testler sonucunda herhangi bir kırılma göze çarpmıyor. Bu nedenle motosikletin en çok dikkat çeken tasarım detayları arasında grenajlar yer alıyor.

Grenajların motosiklet üzerine monte edilmesi de yine ilginç bir kısımda yer alıyor. Motosikletin grenajları herhangi bir vida veya somon içermiyor. Tüm grenajlar tamamıyla yapboz gibi birbirlerine monte edilmiş durumdalar ve grenajların arasındaki boşluk mesafesi ise 0.5 mm. Olarak biliniyor. 0.5 mm.’lik grenaj veya kaporta boşlukları henüz birçok üst düzey otomobil ve motosiklette nadir bulunuyor. Zontes, motosikletin boyası konusunda da özel bir çalışma yaparak, güneş ışığına karşı uzun yıllar dayanabilen bir boya ile motosikleti boyamış. Ayrıca kullandığı renk tonları da motosikletin tasarımıyla son derece uyumlu olmuş.

Motosikletin dezavantajlarına gelirsek, lastik konusunu zaten yazımızın başında belirtmiştik ancak lastik konusunda dezavantaj olarak sayılabilecek bir detay daha var. Bu detay ise arka lastik ebatının 150 olması. 150’lik lastik ebatı, ne yazık ki ülkemiz motosiklet lastik piyasasında pek bulunmuyor. Bu yüzden kullanıcılar lastik konusunda sorun yaşayabilirler. Aynaları ise yeterli görüş açısı sunmuyor ancak birçok açıdan katlanabilir olması, kullanıcıları haliyle şaşırtıyor. Ayrıca motosikletin aksesuar konusunda şuan için çok zengin olduğu ne yazık ki söylenemiyor.

Zontes S 250 Yakıt Tüketimi ve Yedek Parça

Zontes S 250, performanslı bir motor bloğuna sahip olmasına karşın, son derece uygun bir yakıt tüketimiyle karşımıza çıkıyor. Motosiklet 100 kilometrede 3.2 litre gibi bir yakıt tüketimi sunuyor. Agresif kullanımda ise bu veri 4 litreyi bulabiliyor ancak yine diğer 250 cc’lere göre oldukça uygun bir yakıt tüketiminin olduğu rahatlıkla söylenebiliyor. Bununla birlikte motosiklet full depo ile 300 kilometreye kadar yol yapabiliyor. Bu durum kullanıcılar için önemli bir avantaj olarak değerlendiriliyor.

Motosikletin yedek parça konusunda orta halli fiyatlarının olduğu söylenebilirken, yedek parça temini ve servis bulma konusunda sorunlar yaşanabiliyor. Bilindiği üzere Zontes ülkemizde çok çok yeni bir marka olduğu için kullanıcıları haliyle bu tür sorunlarla mutlaka karşılaşıyorlar. Elbette ki parçalar temin edilebiliyor ve motosikletin servis bakımları yapılabiliyor ancak bu durumların biraz zaman aldığı ve uğraştırdığı söylenebiliyor.

Zontes S 250 Fiyat Listesi | Sıfır ve 2.el Fiyatları

Zontes S 250 fiyat konusunda en ucuz ve her anlamda en uygun 250 cc motosikletler arasında yer alıyor. Motosiklet şuan için bayilerde 14.990 TL’ye satılıyor. Ayrıca 2019 modelleri ABS’li modeller olarak biliniyor. Bu yüzden ABS’li, 250 cc bir motosiklete göre bu fiyatların son derece uygun olduğu kabul edilebiliyor.

Motosikletin ikinci el fiyatlarına bakıldığında ise çok geniş bir fiyat aralığının olduğu söylenemiyor. Ayrıca ikinci el satın alırken çok fazla seçeneğinizin olduğunu söylemek de pek mümkün olmuyor. Motosikletin ikinci el fiyatları 10 bin TL civarlarında olup, 13 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. 250 cc birçok motosiklete göre fiyatların son derece uygun olduğu görülüyor. Ayrıca ilanlarda yer alan motosikletlerin de km olarak son derece düşük oldukları gözlemlenebiliyor. Haliyle sıfır alıp çok ücret vermek yerine, düşük kilometreye sahip olan bir motosiklet alıp, daha az para vermek mantıklı bir seçenek olarak görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu