A1 Ehliyet Honda CBR 125 Kullanabilir mi?

Honda CBR125 2012 model 002 e1694378886291A1 ehliyet Honda CBR 125 kullanabilir mi sorusuna yanıt vermeden önce bu alandaki düzenlemeleri incelemek gerekir. Her ehliyet her aracı kullanma izni vermemektedir. Bununla birlikte A1 ehliyetinin ne tür araçları kullanma hakkını verdiğini bilmek de bu süreçte üzerinde durulan konular arasında yer almaktadır. Trafikte araç kullanmak için ehliyet bulundurmak yasal bir süreçtir. Özellikle kullandığınız aracın türüne göre bir ehliyet sahibi olmak bu süreçte en önemli noktalar arasında yer almaktadır. A1 ehliyet Honda CBR 125 kullanma izni veren ehliyet olarak düşünülebilir. Çünkü bu ehliyet türü belli bir konuda sizlere araç kullanma izni vermektedir.

Kişilerin A1 ehliyeti alabilmek için de birtakım kriterleri yerine getirmesi gerekir. B sınıf ehliyetlerde yaş sınırı 18 iken bu ehliyet türünde biraz daha düşüktür. Bu nedenle de birçok genç A1 ehliyet almak için başvurularını gerçekleştirmektedir. Ancak ehliyetin tanıdığı hakları bu süreçte bilmek büyük bir önem taşımaktadır. A1 ehliyet motosiklet kullanma ehliyetidir. Ancak kullanılacak motosikletin kriterleri bu ehliyet türünde öne çıkan konulardan biridir.

 

A1 Ehliyet Nedir, Özellikleri Nelerdir?

A1 ehliyet motosiklet kullanabilmek için alınan bir ehliyet türüdür. Bu ehliyeti almanın da belli başlı yaş şartları bulunmaktadır. A1 ehliyetinin genel özellikleri hakkında şunları söylemek mümkün olur:

 • A1 ehliyetini almanın yasal yaş sınırı 16’dır.
 • Bu ehliyeti alan kişiler 125 cc- 11 kw/14 hp altındaki tüm motosikletleri kullanabilme hakkına sahiptirler.
 • A1 ehliyeti aynı zamanda M motorlu bisiklet ehliyetini de kapsayan bir ehliyet türüdür.
 • Bu ehliyet sonrasında alınabilecek olan ehliyet ise A2 ehliyetidir. Bu da 18 yaşında alınabilmektedir.
 • A2 ehliyeti ile 12 kw/16 hp ile 35 kw/47 hp motor gücündeki araçları kullanma hakkı vardır.
 • A sınıfı olanlar ise 20 yaş sınırında alınan bir ehliyet türüdür. En az 2 yıllık A2 ehliyetine sahip olmanız gerekir. Motor gücü 36 kw/48 hp üzerindeki motosikletler için geçerlidir.

Bunlara ek olarak kişiler 24 yaşını doldurduklarında A motosiklet ehliyetini de kolaylıkla alırlar. Bu süreçte de hiçbir şekilde şart aranmamaktadır. A2 şartı aranmadığı gibi bu ehliyetler A1 ce M sınıfı ehliyetleri de kapsamaktadır. A1 ehliyetinin genel özelliklerine bakıldığında kişiler A1 ehliyet ile Honda CBR 125 aracını güvenle kullanabilirler. Ancak ehliyetin belirtilen kriterlerini aşacak nitelikte motor kullanmak ve bu ehliyete sahip olmamak ciddi bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğinizi göstermektedir.

 

Honda CBR 125 Nasıl Bir Motosiklet?

A1 ehliyetine sahip olan kişiler bu motosikleti kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedirler. Bu motosikleti kullanmanın en önemli kriteri yasal yaş sınırını geçmiş olmak ve ehliyete sahip olmaktır. A1 ehliyeti ile gönül rahatlığıyla bu motosikleti kullanabilirsiniz. Honda CBR 125 kullanmak isteyen kişilerin de bu araçları yakından tanıması gerekir. Aracın genel özellikleri hakkında ise şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Silindir Hacmi: 124.7 cc
 • Vites Tipi: Manuel
 • Vites Adedi: 6
 • Yakıt Kapasitesi: 10 LT
 • Güç Aktarımı: Zincir
 • Tekerlek Adedi: 2
 • Beygir Gücü: 13.3 bg
 • Azami Tork: 10.40 nm
 • Azami Devir: 10000 d/d

Enjeksiyonlu yakıt besleme özelliklerine sahip olan aracın ateşleme özellikleri ise bilgisayar kontrollü dijital transistörlü elektronik avanslı şekildedir. Araçta arıza ikaz lambası, boş vites göstergesi, devir ve hararet göstergesi bulunur. Bunun yanında hız göstergesi ile kask askısı da bulunmaktadır. Yakıt göstergesi yanında yakıt göstergesi ikaz lambaları da kullanıcıya kolaylıklar sağlar. Aracın genel özellikleri arasında arka lastik ebadının 17 inç olduğu da söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu