Motosiklet Sigorta Fiyatları 2023

Motosiklet Sigorta Fiyatları 2023

Motosiklet sigorta fiyatları 2023 senesinde güncellenen fiyatlar arasında yer almaktadır. Motosiklet kullanıcılarının da zorunlu trafik sigortası yaptırmaları gereklidir. Türkiye’deki trafik kazaları istatistikleri incelendiğinde en fazla kazanın otomobil ve kamyonetlerden sonra motosikletlerde ortaya çıktığı görülmektedir. Buna karşın trafik sigortası yaptırma konusunda ise motosiklet kullanıcılarının en sonlarda yer aldığı söylenebilir. Trafik sigortası oranlarının motosiklet kullanıcıları arasında son derece düşük olması kişilerin bu konuya gereken özeni vermediğinin de bir göstergesidir.

Motosiklet sigortası yaptırmak kişilerin hem kendileri hem de karşı tarafı ve üçüncü kişileri koruma altına alabilmeleri açısından son derece önemlidir. Bununla birlikte maddi zararlar karşısında da kişilerin destek almasında son derece önemlidir. Sigorta yaptırıldığında bu sigorta birçok farklı maddi durumu karşılamaktadır. Ancak sigorta yaptırmadan önce bu sigortanın neleri karşıladığı hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Araç sahibi olası bir kaza durumunda ne tür teminatlar ve güvenceler aldığını bildiğinde zararları daha kolay karşılama imkanı elde edebilir.

 

Motosiklet Sigortası Teminatları Neler?

Motosiklet sigortası yaptırmak birçok teminat elde edilmesine yardımcı olur. Kullanıcılara sağlanan avantajlar sayesinde araç sahipleri birçok kötü sürpriz ile karşılaşmaktan kendini kurtarabilir. Bu sigorta karşı ve üçüncü tarafa verilen hasarları karşılayan bir sigortadır. Sigorta şirketinin belirlemiş olduğu teminatlar sayesinde kişiler kaza sırasında birçok maliyetten kurtulabilirler. Ancak bu teminatlar kazayı yapan kişinin karşıdaki kişiye karşı olan sorumlulukları yüklenmektedir.

 

Motosiklet Sigortası Nasıl Yapılır?

Motosiklet sigortası yapılması zorunlu olan sigortalardandır. Bu Sigortayı yaptıran kişiler aynı zamanda ek primler de ekletebilmektedir. Sigortanın yapılma şekli ise şu şekildedir:

  • İlk olarak sigorta için sigorta şirketinden teklif almanız gerekir.
  • Bu süreçte trafik sigorta fiyatı için prim hesaplaması gerçekleştirilir. Bu hesaplama sırasında farklı unsurlar göz önünde bulundurulur.
  • Kişilere özel olarak sigorta teklifi alabilmek için araç ve ruhsat sahibine ait bilgiler de araca özel olan bilgilerin de doldurulması gerekir.
  • Trafik sigortasının son tarihi, ceza sorgulaması gibi bilgilere ulaşılır.
  • En uygun internet bankacılığı üzerinden ödeme yapılarak sigortanın yapılması sağlanır.

Bu süreçte sigortanızın tüm teminatları hakkında bilgilendirilirsiniz. Ancak sigortanın karşı tarafı ya da üçüncü kişileri koruduğu bilinmelidir. Kendinizi korumak için ise kasko yaptırmanız gerekmektedir.

 

Motosiklet Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Kişilerin ilgi duyduğu konular içerisinde motosiklet sigortasının fiyatları da yer alır. Motosiklet sigorta fiyatlarına dair net olarak bilgi vermek mümkün olmaz. Çünkü fiyatlar belirlenirken aracın türü, modeli, yaşı, kullanıcının durumu ve deneyimi gibi konular etkili olmaktadır. Aynı zamanda daha önce kaza durumunun söz konusu olup olmaması da önem verilen detaylar arasında yer almaktadır.

Her sene sigorta poliçesi yenilenmesi gereken araçlar bir basamak sistemine tabi tutulmaktadır. 7 basamaktan oluşan sistemde araçların elde edecekleri prim oranları da belirlenmektedir. Buna göre de ilk olarak önceki poliçe döneminde hasar kaydı olup olmamasına bakılmaktadır. Hiç hasarı olmayan araçlar en üst basamakta yer alır ve en yüksek indirimi alırlar. Sonraki dönemde kaza kayıtları olursa bu araçlarda bir basamak düşme yaşanıyor. Kazalar arttıkça araçlar sürekli basamak düşmesi yaşayarak 1. Basamağa kadar indiriliyor. Fiyatlar İstanbul’da ortalama olarak 2343 TL, diğer şehirlerde ise 1958 TL civarındadır.

Bununla birlikte sigorta fiyatları bulunulan ile ve sigorta şirketine göre de değişmektedir. Kişiler farklı firmaları araştırarak fiyatlar hakkında detaylı olarak bilgi edinebilirler. Ancak bu fiyatlarda indirim oranları da yine aracınızda yaşanılan kaza durumuna göre değişecektir. Bunlara karşın trafik sigortası yaptırmak her zaman zorunlu olmakla birlikte güvenlik için de son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu