HARLEY DAVIDSON ELEKTRİKLİ BİSİKLET


2019 yılında birçok markanın çıkardığı elektrikli bisiklet modellerinden farklı olarak, bildiğimiz gibi kendine has tarzı olan Harley Davidson da elektrikli bisiklet modelini piyasaya sundu. Live Wire modelinden farklı olarak scooter ve moped tarzlarında çeşit üretmeye başladı. Motorsikler sınıfında çeşit üretmek için bu tarz girişimlerle pek ilgi çekti.


Batarya amperi yüksek olmayan ve şehir içi sürüşler için tasarlanan elektrikli bisiklet modelleri, tek elle taşınabilmesinin yanı sıra yüksek amperli bataryaları ile fiyat aralığı belirliyor. Bataryasından taşıma çantasına kadar bütün konseptinde Harley Davidson tarzı görebiliriz. Bu tasarım çizgisinden çıkmayan davranış chopper severlerin tercihleri arasında bulundurabileceğini söyleyebiliriz. Ayak yeri kayak biçminde yapılmış chopper tarzı elektrikli bisiklet modelinde, depolama alanlarının olduğunu da belirtmeden geçemem.


İnce ayrıntıları gizli tutan Harley Davidson, paylaştığı bilgilerde far lambasından oldukça fazla bahsetmiştir. Far lambası görmeye alışık olmadığımız türden olmakla birlikte led lamlabalar ile tasarlanmıştır. Çember şeklinde tasarlanan far lambasının şekil icabı ile içi boş olup, çember halkasının çevresinde led lambalar görebiliriz. Gece görüş aydınlatması için yeterli olup olmadığı konusunda aklınızda soru işareti oluşmuş olabilir. Fakat kullanılan led lambaların voltaj değeri yüksek olup size güzel bir aydınlatma sağlayabilir. Karşıdan gelen aracın gözünü almayacak şekilde tasarlanmış olan far, oldukça şık tasarımı ile etraftan bakanların ilk baktıkları yer olarak farlar diyebiliriz.


Harley Davidson, motor çeşitlerine, dizaynlarına, motor güçlerine ve sağlamlığa özen gösterdiği kadar elektrikli bisiklerlerin bataryalarına da özen göstermiştir. Doğru kullanılması ile birlikte size 5-6 yıl batarya ömrü sunan Harley Davidson marka bataryaların full şarjda iken size 50-60 km dayandığı bilgisine dikkat çekmezsek olmaz.


Gizli tutan bilgilerden yanı sıra bahsetmem gereken bir kaç özellik daha var. Şık tasarımından oldukça fazla bahsettim. Fakat şıklığıyla gözlerinizi süsleyen bu elektrikli bisiklet modelinin rahat sürüşü hakkında soru işaretleriniz hala olabilir. Klasik Harley Davidson modelleri sürüş zevkinden çok size bir rahatlık sunar. Bu modelde de klasik modellerin koltuk tasarımını görmemiz mümkündür. Geniş ve yumuşak oturma imkanı sunan koltukların seviyesi gidona yakınlığı ile kollarınızı da dik açı biçminde kullanmanızı sağlar.


Görmeye alışkın olmadığımız tarzda yapılmış olan aynalara sahiptir. Aynalar gidonun üstünde bulunurken bu sefer gidon seviyesinin altında aynalar tasarlanmıştır. Aşağıda tasarlanmış olan aynaların rahatlığı konusunda ve en önemlisi görüş açısı konusunda motorseverler tarafından burun kıvrılmış durumda. Alışık olmadığımız bir türde yapılmış olan aynalar belkide önyargılı düşüncelerimizi kırmaya yarayabilir.


Jant olarak çelik jant yerine tel jant tercih edilmiştir. Şehir içi olarak tasarlanan elektrikli bisiklet modelinde tel jant görmek bizi oldukça şaşırttı. Endruno tarzı motorlarda gördüğümüz tel jantlar engebeli yollarda esneme yapılması amacı ile oluşturulmuştur. Fakat şehir içi kullanım için tasarlanan elektrikli bisiklet modellerinde tel jant görmek biraz garip bir durum olsa da şıklığına şıklık katmış bir durum söz konusu.


İnce detayları gizli tutan Harley Davidson’un gizli tuttuğu bir husus ise sinyal lambalarıdır. Paylaştığı bilgiler içerisinde sinyal lambaları ile ilgili bir konu bulunmamaktadır. Paylaşılan resimlerde ise LED farlar ve stop lambası dışında bir lambaya rastlamadık. Acaba Harley Davidson elektrikli bisiklet modelinde sinyal lambalarının farklı bir tasarımı olması ile bizi şarşırtacak mı dersiniz.


Henüz Türkiye piyasasında bulunmayan bu model gizli tutulan bilgiler ile büyük merak uyandırdı. Açıkça söylemek gerekirse Harley Davidson kullanıcıları ve diğer motorseverler tarafından oldukça beğeni toplayabilecek düzeyde olmasının yanı sıra tam olarak sunulduğunda şaşırtacak bir model olması niteliği taşıyacağını söyleyebilirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu